سورپرایز اکتبر ترامپ ایران خواهد بود؟
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1521

رئیس منطقه عملیاتی سراجه قم خبر داد

اجرای موفقیت‌آمیز تغییر آرایش شیرهای کاهنده تسهیلات سرچاهی

قم-خبرنگار همدلی:با هدف ساده‌سازی و تسهیل در بهره‌برداری، آرایش شیرهای کاهنده تسهیلات سرچاهی چاه‌های شماره ۳ و ۵ در واحد منطقه عملیاتی سراجه قم به صورت سری طراحی و اجرا شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران؛ رئیس منطقه عملیاتی سراجه قم با اعلام این خبر گفت: پیشنهاد طرح سری کردن شیرهای کاهنده به منظور تسهیل در بهره‌برداری با تایید مهندسی نفت و امور مهندسی مدیریت مهندسی ساختمان نفت مناطق مرکزی ایران در چاه‌های شماره ۳ و ۵ با موفقیت انجام شد.
سید محمدحسن سلیمانی افزود: با اجرای این مهم در طرح ذخیره‌سازی گاز علاوه بر تسهیل در بهره‌برداری از چاه‌های مذکور، موجب تغییر سریع در حجم گاز تولیدی روزانه، بدون خوردگی در مسیرهای مرده حذف شده می‌شود.
وی پیرامون مزایای اقتصادی تغییر آرایش در شیرهای کاهنده این واحد بهره‌برداری اظهار کرد: از جمله مزایای اجرای این طرح می‌توان به حذف شش دستگاه شیر جانبی در اندازه‌های ۱/۱۶-۷ و ۹ اینچ ای‌پی‌آی ۵۰۰۰ و همچنین تعداد دوازده عدد فلنج، تعدادی زانویی و سه‌راهی جهت استفاده اشاره کرد.
سلیمانی درادامه خاطرنشان کرد: پیش‌تر نیز در چاه‌های شماره ۸ و ۱۰ بهره‌برداری سراجه قم این تغییر آرایش انجام شده بود.
رئیس منطقه عملیاتی سراجه قم با بیان این‌که در اجرای این پروژه از توان فنی و عملیاتی ستاد تهران و منطقه بهره‌برداری سراجه قم استفاده شد، ضمن قدردانی از مشارکت و همکاری ادارات مهندسی نفت، امور مهندسی مدیریت مهندسی و ساختمان و به ویژه همکاران منطقه عملیاتی سراجه گفت: سود و صرفه اقتصادی حاصل از این عملیات بیش از ۶۰ میلیارد ریال برآورد شده است.
منطقه عملیاتی سراجه قم از مناطق عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که با ذخیره‌سازی گاز در مخزن طبیعی سراجه به منظور تامین پایدار سوخت زمستانی و تقویت شبکه سراسری انتقال گاز بسیار حایز اهمیت است.