جمهوری اسلامی و طوفان مدرنیسم
حسن جعفریانی (عضو هیات علمی دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1516

در سطح منطقه یک شهر همدان صورت گرفت

لایروبی و مرمت بیش از هزار متر از قنات‌ها و رودخانه‌های زیر زمینی

همدان- خبرنگار همدلی:شهرداری منطقه یک همدان بیش از هزار متر از قنات‌ها و رودخانه‌های زیر زمینی سطح این منطقه را با هدف جلوگیری از به وجود آمدن بحران‌های سیل و طغیان لایروبی و مرمت کرد. دهبانی صابر شهردار منطقه یک همدان با بیان اینکه عدم لایروبی رودخانه‌ها و کانال‌ها یکی از عوامل مهم در به وجود آمدن طغیان‌ها و آبگرفتگی‌ها به هنگام بارش‌های شدید هستند عنوان نمود این منطقه در سال جاری موفق به لایروبی و مرمت بیش از هزار متر از قنات‌ها، رودخانه‌های زیر زمینی و کانال‌ها شده است.
ارتفاع کم و دسترسی سخت به قنات و رودخانه‌های زیر زمینی عملیات لایروبی و مرمت آنها را بسیار دشوار می‌نماید که شهرداری منطقه یک با بکارگیری نیروهای متخصص توانسته است در این امر پیشتاز باشد.
وی پروژه لایروبی و ترمیم رودخانه زیر زمینی بلوار خیرین مدرسه ساز که با نشست خیابان باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای ساکنین این منطقه شده بود را یکی از پروژه‌های مهم در این زمینه دانست که بیش از ۵۰۰متر از آن توسط اکیپ امانی منطقه با صرفه جویی اقتصادی ۵ میلیارد ریالی لایروبی و کف و دیواره آن مرمت شد.
همچنین پروژه‌های ترمیم دیواره‌ها و کف رودخانه ی زیر زمینی حق گویان، قنات انتقال آب زیرگذر بعثت در خیابان جهان نما با طول بیش از ۴۰۰ متر، ترمیم و پاکسازی رودخانه زیر زمینی پشت مرکز خرید میلاد، لایروبی رودخانه زیر زمینی خیابان جوادیه و خصوصا محدوده مقابل حسینیه امام که به صورت خطرناکی پر از نخاله و زباله گردیده بود از دیگر پروژه‌های اجرا شده در این حوزه طی سال جاری بودند.
دهبانی صابر هدف تمامی اقدامات ذکر شده را توانمند سازی زیر ساختها جهت مقابله با رویدادها و بلایای طبیعی دانسته که موجب افزایش تاب آوری شهری در این منطقه خواهند شد.