جمهوری اسلامی و طوفان مدرنیسم
حسن جعفریانی (عضو هیات علمی دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1516

شیراز پایتخت کتاب ایران

نشان پایتختی کتاب به شهردار شیراز اهدا شد

شیراز-خبرنگار همدلی-شیراز طی مراسمی که سالن کتابخانه ملی ایران برگزار شد عنوان ششمین پایتخت کتاب ایران را کسب کرد و در همین مراسم، نشان پایتختی کتاب به مهندس حیدر اسکندرپور شهردار شیراز به نمایندگی از شهروندان این شهر اهدا شد.
شهردار شیراز در حاشیه آیین پایانی ششمین جشنواره انتخاب پایتخت کتاب ایران ضمن تبریک به شهروندان، این عنوان را حاصل هم افزایی و خرد جمعی همه دستگاه‌های فرهنگی و فعالان حوزه کتاب دانست و گفت: دبیرخانه دائمی ترویج کتابخوانی مرداد ماه سال جاری با هدف تشریک مساعی سازمان فرهنگی شهرداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس و موسسات مردن نهاد در فرهنگسرای کتاب شهرداری شیراز راه اندازی شد که توانست با انجام حداقل ۵۷ فعالیت و برنامه جدی حضوری قدرتمند در ششمین جشنواره انتخاب پایتخت کتاب ایران داشته باشیم.
مهندس اسکندرپور افزود: شیراز در ۳ دوره دیگر نیز در جمع ۵ شهر فینالیست حضور داشت اما برنامه ریزی جدی و فعالیت‌های گسترده موجب شد امسال شیراز از میان بیش از ۱۸۰ شهر در رقابت نهایی با شهرهای بم، شهرری، رفسنجان و اِوز پایتخت کتاب ایران شود.
وی تصویب احداث باغ کتاب در شورای اسلامی شهر شیراز را از مهم‌ترین طرح‌های سال آینده دانست و خاطرنشان کرد: زمین کتابخانه مرکزی شیراز که سال‌ها مورد مناقشه دستگاه‌ها بود، بالاخره توسط شهرداری تعیین تکلیف شده و به زودی کلنگ آن به زمین می‌خورد. وی با اشاره به «راه اندازی کتابخانه کودک در مدارس مناطق کم برخوردار در قالب طرح «شکوفه‌های کتاب» و تصویب اختصاص ۱۰۰ میلیون تومان بن خرید کتاب به کودکان کار و بدسرپرست و کم برخوردار» ادامه داد: ایجاد سرای یار مهربان با میز امانت کتاب در دو پایانه مسافربری درون شهری شیراز و همچنین چهار سرای فرهنگ مهربانی به منظور جمع اوری و توزیع کتاب توسط خیرین شیرازی نیز از ابتکارات شیراز در ترویج کتابخوانی بوده است.
اسکندرپور یادآور شد: ۱۰ شبکه دوستدار کتاب در صنوف و اقشار مختلف شهروندان همچون نابینایان، کافه‌ها و رستوران‌ها، سالمندان، کودکان، مادران، پاکبانان و باغبانان، صنعتگران و بازرگانان، آتش نشانان، نامه رسانان و ... با بیش از ۱۵ عنوان برنامه در شیراز فعالیت می‌کند.
شهردار پایتخت کتاب ایران تاکید کرد: استفاده از ظرفیت کتاب و ادبیات در توسعه گردشگری از راهبردهای اساسی شهر شیراز بوده و بر این اساس ۸ عنوان رویداد در این عرصه در سایت‌های تاریخی و گردشگری شیراز اجرا شد.
مهندس اسکندرپور به برنامه ریزی برای کسب عنوان پایتخت کتاب جهان نیز اشاره و تصریح کرد: حمایت از برگزاری رویدادهای بین المللی همچون دویستمین سالگرد تالیف دیوان شرقی و غربی گوته و هفته فرهنگی آلمان در شیراز، همایش بین المللی یادروز حافظ و سعدی ، اولین جشنواره ملی سینما و ادبیات ، دوسالانه جایزه داستان شیراز و شب شعر نلی شیراز اتفاقاتی بود که با نگاه ملی و جهانی در شیراز برگزار شد.
وی گفت: در سال ۱۳۹۹ بیش از ۳۵ طرح مهم در حوزه کتاب و کتابخوانی ارائه شده است که تا پایان این سال اجرایی می‌شود.
گفتنی است، در آیین پایانی ششمین جشنواره پایتخت کتاب ایران که عصر ۱۹ بهمن ماه در سالن کتابخانه ملی ایران برگزار شد، دکتر عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی، بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران حضور داشتند.