جمهوری اسلامی و طوفان مدرنیسم
حسن جعفریانی (عضو هیات علمی دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1516

توضیح محسن هاشمی از وضعیت کارگزاران؛

نتوانستیم لیست تهران را تکمیل کنیم

همدلی| دست بسته اصلاح‌طلبان در ارائه لیست هر روز معادلات انتخاباتی آنها را پیچیده‌تر و فضای انتخاب را برای آنها کوچک‌تر می‌کند. بعضی از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبی که رد شده بودند، یکی‌یکی تایید شدند. این وضعیت برنامه‌های شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان را به کلی به هم ریخت.
حالا این چند نفر از نامزدهای جریان اصلاحات که تایید شده‌اند هر کدام دارند جداگانه برای خودشان برای انتخابات مجلس برنامه‌ریزی می‌کنند. این به هم‌ریختگی در ساماندهی نامزدها و ارائه لیست شورای عالی را بر آن داشت تا ارائه لیست را به احزاب واگذار کند.
روز گذشته محسن هاشمی، رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران گفت: در جلسه انتخاباتی این حزب نتوانستیم در تهران به لیستی ۳۰ نفره برسیم و به ۱۵ یا ۱۶ نفر رسیدیم. بنابراین شورای عالی اصلاح‌طلبان لیستی برای انتخابات نمی‌دهد.
به گزارش «انتخاب»، محسن هاشمی در نشستی در حاشیه جلسه شورای شهر تهران توضیح داد: همان گونه که اعلام شده شورای عالی اصلاح‌طلبان لیستی برای انتخابات نمی‌دهد، اما احزاب به صورت جداگانه می‌توانند لیست بدهند و توصیه هم شده که لیست بدهند. او افزود: در حال حاضر احزاب مشغول هستند تا ببینند آیا از میان کاندیدا‌های باقی مانده و تاییدصلاحیت شده می‌توانند لیست کاملی بدهند تا به میدان بیایند یا نه.
هاشمی ادامه داد: ما خودمان در کارگزاران جلسه داشتیم، اما نتوانستیم ۳۰ نفر را پر کنیم؛ به ۱۵ یا ۱۶ نفر رسیدیم. امروز هم دوباره جلسه داریم تا بتوانیم لیست ۳۰ نفره را پر کنیم. بعد که احزاب لیست‌های خود را درآوردند می‌توانند با هم ائتلافاتی هم داشته باشند. مثلا ممکن است ما در کارگزاران نتوانیم به ۳۰ نفر برسیم بلکه ۱۵ نفر را معرفی کنیم و بقیه را از احزاب دیگر قرض بگیریم. او درباره دست باز اصول‌گرایان برای انتخاب لیست به دلیل تعدد کاندیدا‌ها و در مقابل دست بسته اصلاح طلبان با لحنی شوخ طبعانه گفت: بله، این منصفانه نیست. اما خداوند طرفدار مستضعفین است و امیدواریم که مستضعفین را کمک کند.
در این میان رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان با بیان اینکه شخصا از همه اصلاح‌طلبان در استان‌های مختلف که کاندیدای اصلاح‌طلب برای معرفی دارند درخواست می‌کنم تمام تلاش خود را برای حضور موثر مردم در انتخابات و پیروزی کاندیداهای خود به کار بندند، تاکید کرد: اینکه یک حزب بخواهد کاندیداهای خود را معرفی کند یا با جمعی از احزاب دیگر، به تصمیم خودشان بازمی‌گردد اما از لوگو و برند شورایعالی نمی‌توانند استفاده کنند.
محمدرضا عارف به ایلنا گفت: در شهر تهران شورای عالی اصلاح‌طلبان راسا ورودی به عرصه انتخابات نخواهد داشت و این امر به احزاب عضو واگذار شده است.
احزاب عضو می‌‌توانند به معرفی کاندیداهای مورد نظر خود بپردازند که این اقدام آنها مورد احترام قرار خواهد گرفت و به معنای تخطی از مصوبه شورای‌ عالی اصلاح‌طلبان قلمداد نمی‌شود و شخصا نیز از احزابی که کاندیداهای آنان تاکنون تایید صلاحیت شدند یا دیگر احزاب اصلاح‌طلب درخواست می‌‌کنم در زمینه معرفی کاندیداهای مورد نظر خود با هماهنگی دیگر احزاب تلاش کنند.