روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
06 اردیبهشت 1395  |  اقتصاد  |  کد خبر: 9681
0
0
علی‌رغم اعلام مرکز آمار بر نرخ 10.8 درصدی
بانک مرکزی نرخ تورم را 11 درصد اعلام کرد
در حالی که روز پنج‌شنبه مرکز آمار نرخ تورم کل را 10.8 درصد و تورم نقطه‌به نقطه را 7.7 درصد اعلام کرد بود روز گذشته بانک مرکزی نرخ تورم را 11.2 درصد اعلام کرد.
بانک مرکزی اعلام کرده که شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در فروردین‌ امسال به 235.9 رسید که نسبت به ماه قبل 0.5 درصد افزایش دارد.
نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به فروردین‌ماه 1395 نسبت به دوازده ماه منتهی به فروردین‌ماه سال گذشته (تورم سالانه) معادل 11.2 درصد است. این در حالی است که مرکز آمار به عنوان مرجع رسمی اعلام آمار نیز در روزهای گذشته اعلام کرده بود که تورم سالانه به 10.8 درصد کاهش یافته است. بر این اساس اختلاف نرخ‌های اعلامی بین دو مرجع که پیش تر تا دو درصد هم می رسید به کمتر از 0.5 درصد کاهش یافت. همچنین تورم نقطه به نقطه (تغییر شاخص در فروردین نسبت به ماه مشابه سال قبل) 7.4 درصد گزارش شده است. مرکز آمار هم تورم ماهانه 0.4 و نقطه به نقطه 7.7 درصدی را برای ماه اول سال اعلام کرده بود. از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تا کنون کاهش نرخ تورم مهم ترین برنامه اقتصادی دولت بوده و در همین راستا نیز در طول 2 سال و 7 ماه گذشته از عمر دولت یازدهم نرخ تورم از بالای 40 درصد به 11.2 درصد رسیده است. سیف -رئیس کل بانک مرکزی- طیب‌نیا -وزیر اقتصاد- و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور- معتقدند که تورم در سال جاری تک نرخی می‌شود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه