روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
29 فروردین 1395  |  اقتصاد  |  کد خبر: 9199
0
0
رویارویی بانکی ایران و آمریکا به صلاح نیست
هشدار سیف درباره تهدیدات برجام
بانک‌های ایرانی از زمان اجرایی شدن توافق هسته‌ای از دی ماه قادر نبوده‌اند به راحتی نقل و انتقال بین‌المللی پول و فاینانس تجارت را انجام دهند و ایران همچنین برای بازگرداندن ده‌ها میلیارد دلار درآمد نفتی خود که به دلیل تحریم‌های آمریکا در حساب‌های خارجی بلوکه شده بودند، با موانعی روبه‌روست. بعضی از بانک‌های غربی اذعان کرده اند که به دلیل واهمه نسبت به نقض مقررات تحریم‌های آمریکا از همکاری با ایران اجتناب می‌کنند.
ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران که برای شرکت در نشست بهاره صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی به واشنگتن سفر کرده است روز جمعه در یک سخنرانی 90 دقیقه‌ای در حاشیه این نشست اظهار کرد آمریکا‌یی‌ها باید برای عمل به تعهدات‌شان اقدامات لازم را انجام دهند در غیراین‌ صورت مفاد توافق هسته‌ای نقض می‌شود.
سیف با اشاره به اینکه ایران هنوز به اقتصاد جهانی وصل نشده است گفت که باید به ایران اجازه استفاده از سیستم مالی آمریکا و امکان لمس تراکنش‌های مالی ایران به سیستم مالی آمریکا داده شود. وی افزود: انتظار ما این بود که بعد از توافق هسته‌ای ایران به سیستم اقتصادی بین‌المللی دوباره متصل شود اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است. سیف اشاره کرد که اگر اقدامات اخیر آمریکا بر علیه ایران منجر به رویارویی ایران با بانکهای بین المللی شود توافق هسته‌ای شکست خواهد خورد.
رئیس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد: شرکت‌های ایرانی بایستی بتوانند مبادلات دلار آمریکا را انجام دهند و اجازه پیدا کنند به سیستم مالی آمریکا دسترسی داشته باشند سیف اظهار کرد: ما خواهان این هستیم تا هر دو طرف این توافق به ویژه آمریکا تدابیر لازم را برای رفع موانع موجود انجام دهند.
اما جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به سخنان سیف اعلام کرد: دسترسی ایران به نظام مالی دنیا، جزء برجام نیست. ارنست گفت که دولت اوباما هرگز قول نداده که به عنوان جزئی از اقداماتش برای رفع تحریم‌ها علیه ایران، این کار را برای تهران انجام دهد.
یک کارشناس مسائل هسته ای در این باره با بیان اینکه از یک نظر حق با آمریکا است چون در متن برجام به دسترسی ایران به نظام مالی دنیا اشاره نشده است گفت: ما در مذاکرات برجام دنبال این نبودیم که آمریکا بازار دلار را برای ما باز کند؛ تاکید ما بر توافق هسته ای و لغو تحریم های مربوط به برنامه هسته ای بود.
حسن بهشتی پور به فرارو گفت: اما به لحاظ روح برجام می توان گفت حق با آقای سیف و ایران است، چرا که برجام بر اساس روح همکاری و رفع موانع و مشکلات شکل گرفته است و این موضوع در سطر سطر برجام وجود دارد. بهشتی پور با بیان اینکه ما در حال بهره برداری از لغو تحریم ها هستیم و اینکه می گویند تحریم ها هنوز لغو نشده غیرمنصفانه و اشتباه است گفت: واقعیت این است که تحریم ها همانطور که به تدریج وضع شدند به تدریج هم در حال لغو هستند و اینکه ایران مطالباتی درخواست می کند به این دلیل است که می خواهد تحریم ها سریع تر لغو شود.
وی با بیان اینکه ما هنوز به خواسته های خود در برجام نرسیدیم و تحریم ها آن اندازه که باید لغو می شد نشده است که این به دو دلیل است گفت: تحریم‌های احتمالی اروپا توسط امریکا ترس را برای آن‌ها زیاد کرده و موجب شده تعاملات کم یا فقط با بانک‌های کوچک باشد و از طرفی دیگر
اصولا آمریکایی ها از ابتدا گفته بودند تحریم ها را متوقف می کنند اما لغو نمی کنند که این موضوع باعث شده در داخل آمریکا جمهوری خواهان و لابی صهیونیست ها فشار بیاورند که اجرایی شدن برجام را به تاخیر بیاندازند که البته طرف ما دولت آمریکا است و باید پاسخگو باشد که چرا برجام را اجرا نمی کند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه