روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 فروردین 1395  |  جامعه  |  کد خبر: 9055
0
0
جزییات احضار ۱۰۰ دانشجوی علم و صنعت به کمیته انضباطی
وضعیت دانشجویان، گمشده در میان وعده‌های انتخاباتی
همدلی: بحث کنترل و نظارت بر فضاهای دانشگاهی، چگونگی آن و شدت و ضعفش، در هر دوره‌ای از حیات دانشگاه‌ی ایران مطرح بوده و هست؛ در برخی دوره‌ها نظیر دوران اصلاحات، با فراهم شدن زمینه‌های ممکن، دامنه فعالیت‌های اجتماعی، صنفی و فرهنگی دانشجویان هم بالا می‌گیرد و در واقع آن‌ها طعم حضور فعالانه در حوزه‌های متفادت جامعه خود را از همان دوران دانشگاه می‌چشند؛ دورانی هم وجود دارد نظیر ریاست جمهوری هشت سال گذشته که دانشگاه‌ها با جابه جایی‌های گسترده‌ای در حوزه ریاست، مواجه می‌شوند؛ به بسیاری از اساتیدی که اغلب مورد اقبال دانشجویان بوده‌اند، اجازه تدریس داده نمی‌شود یا فعالیت‌هاییشان محدود می‌شود و شمار دانشجویانی که لقب «ستاره‌دار» را با خود به یدک می‌کشند بیشتر می‌شود.
حسن روحانی اما با وعده‌های تازه‌ای می‌آید؛ او دانشجویان را سرمایه‌های انسانی خطاب می‌کند و می‌گوید: 4 میلیون دانشجو متشکل از استاد، متخصص و مدیر، را می‌توان با قدری سعه‌صدر و تدبیر، به کار گرفت. او ادامه می‌دهد که در دولت تدبیر و امید جوانان ما در دانشگاه‌ها از فضای آزادتری برخوردار خواهند بود، در این دولت از انتقال دانشجویان استقبال خواهد شد و عدالت، آزادی، رونق اشتغال، اقتصاد و حقوق بایسته برای کارگران به وجود خواهد آمد.
در صحبت‌های رئیس‌جمهوری موضوع دانشجویان خارجی نیز مطرح می‌شود؛ موضوعی که باید حل شود به طوری که دانشجویان دوره کارشناسی به کشور برگردند و ادامه تحصیل دهند و دانشجویان دوره ارشد و دکترا نیز مشکل مالی نداشته باشند.
حالا نزدیک به سه سال از ریاست جمهوری حسن روحانی می‌گذرد و مهم‌ترین شنیده‌هایی که در صدر اخبار دانشجویی قرار می‌گیرند، خبر احضار پی در پی دانشجویان به کمیته‌ای انضباطی دانشگاه‌هایشان است.
اعتراض به احضار دانشجویان به کمیته انضباطی
در تاریخ 22 اسفند 94، شوراهای صنفی چند دانشگاه ایران در بیانیه‌ای به احضار حدود ۱۵۰ دانشجو به کمیته‌های انضباطی طی سه ماه گذشته اعتراض کردند. در این بیانیه از سرگیری احضار گروهی دانشجویان «نگران‌کننده» خوانده شده بود.
12 شورای صنفی دانشجویی از دو دانشگاه پایتخت و تعدادی از دانشگاه‌های هشت شهر ایران در بیانیه‌ای نوشته‌ بودند که صبح روز سه‌شنبه، ۱۸ اسفند ۹ دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران « با تماس‌های تلفنی متعدد و البته غیرقانونی» به کمیته انضباطی احضار شدند. مطابق این بیانیه، یک روز بعد ۶ دانشجوی این دانشکده که به طور کتبی به کمیته انضباطی احضار شده بودند با حمایت و همراهی ۶۰ دانشجو به آنجا رفتند و متوجه شدند که ۵ دانشجوی دیگر دانشکده علوم پزشکی نیز همزمان به این کمیته احضار شده‌اند. شوراهای صنفی سه دانشکده و خوابگاه‌های دانشگاه تهران و دانشگاه‌ علم و صنعت، و شوراهای صنفی دانشگاه‌های تربت حیدریه، اراک، بوشهر، صنعتی اصفهان، زاهدان، گیلان، مازندران و زنجان آغاز دوباره احضارهای گروهی را نگران‌کننده خوانده و خواستار توقف فوری این فرایند و پاسخگویی شفاف درباره چرایی آن از سوی مسئولان شدند.
بیش از ۱۰۰ دانشجو به کمیته انضباطی فراخوانده شدند
دبیر شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به این مطلب که در بهمن ماه سال گذشته بیش از ۱۰۰ دانشجو به کمیته انضباطی فراخوانده شدند، افزود: دانشجویانی که در طول دو- سه- چهار سال تحصیل خود در علم و صنعت بعضا حتی تجربه تذکری از نگهبان­‌های ورودی را هم نداشتند، به بهانه­ پوشش نامناسب به اتاق گفتگو احضار شدند.
مرتضی محمودی در گفت‌وگو با ایلنا، تصریح می‌کند: به وضوح روشن است که در علم و صنعت مشکل بغرنجی در وضعیت حجاب دانشجویان وجود ندارد. قطعا قصد ما ایجاد هرج و مرج در زمینه پوشش دانشجویان نیست و هر عقل سلیمی لزوم وجود قوانین مشخص در مورد پوشش مناسب در یک مکان آموزشی را تایید می­‌کند اما متاسفانه به نظر می‌رسد؛ حجاب به مهم­ترین بهانه و دست‌آویز برای فشار به دانشجویان تبدیل شده است.
احضار دانشجویان به اسم عمل فرهنگی
در این بیانیه آمده است: «دانشجویان که پیش از این به رویه احضارهای کتبی بدون درج موارد اتهامی در احضاریه، اعتراض رسمی و مشخصی داشته‌اند، اینک با احضارهای غیرشفاف شفاهی مواجه شده‌اند.»
شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت ایران یکی از تشکل‌های امضاءکننده این بیانیه است که بیستم اسفند ماه صادر شده و یک روز بعد در برخی از سایت‌های خبری داخلی انتشار یافت.
تشکل‌های دانشجویی نوشته‌اند که در دانشگاه علم و صنعت نیز ۱۰۰ دانشجو در بهمن ماه و ۳۶ نفر دیگر در ماه قبل از آن «به بهانه پوشش نامناسب به اتاق‌های گفتگوی کمیته انضباطی» احضار شده‌اند.
در پی اعتراض شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت نسبت به این اقدام، مسئولان کمیته انضباطی مدعی شدند که «این عمل فرهنگی و در جهت آگاه‌سازی دانشجویان بوده» و منجر به صدور هیچ حکمی در کمیته انضباطی نخواهد شد.
دانشجویان معترض در بیانیه خود این ادعا را رد کرده و نوشته‌اند که هفته گذشته برای تعدادی از این دانشجویان به بهانه‌های مختلف حکم انضباطی صادر شد. به گزارش آنا، مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران روز جمعه، ۲۱ اسفند در واکنش به این بیانیه گفته بود: «اکثر افرادی که احضار شده‌اند شاکی خصوصی دارند و نباید این احضار‌ها را به محدود کردن فضای دانشگاه تهران ربط داد.»
در خاتمه بیانیه اعتراضی دانشجویان تاکید شده که مسئولان به جای تهدید، ارعاب و تهدید دانشجویان وظیفه دارند به‌ دنبال پاسخگویی به مطالبات برحق آن‌ها باشند.
کار فرهنگی در جامعه
احضار دانشجویان به عنوان یکی از اقشار جامعه در حالی صورت می‌گیرد که حسن روحانی در سخنان پیش از ریاست جمهوری خود گفته بود که اخلاق را باید ارتقاء دهیم اما با ماموران ویژه نمی‌شود این کار را انجام داد. روحانی گفته بود: ما باید آگاهی نسل جوان را بالا ببریم. این قدر در زندگی مردم نباید دخالت کنیم ارتقای اخلاقی با چادر درست نمی‌شود. کار فرهنگی را باید به صاحبان فرهنگ سپرد. هنرمندان و موسیقی‌دانان و صاحبان سینما و علما باید فرهنگ را عوض کنند.
او تاکید کرده بود: کار فرهنگی را نباید به پلیس سپرد. شاید در ایستگاه آخر نیاز به پلیس باشد اما در حال حاضر ما پلیس را در ایستگاه اول وارد کرده‌ایم. ما اخلاق پلیسی نمی‌خواهیم بلکه پلیس اخلاقی را می‌خواهیم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه