روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
24 فروردین 1395  |  اقتصاد  |  کد خبر: 8858
0
0
افزایش مدت زمان ارائه اظهار نامه به یک سال
نرخ مالیات بر ارث کاهش یافت
قانون جدید مالیات‌های مستقیم و کاهش نرخ مالیات بر ارث یکی از مصوبه‌های سازمان امور مالیاتی در سال گذشته بود که روز گذشته فارس بار دیگر ان را مورد توجه قرار داد.
در بخشی از این خبر آمده: قانون جدید سازمان امور مالیاتی با ساده سازی و حذف مواد و تبصره‌هایی که دشواری‌هایی را برای ورثه ایجاد می‌کرد و گاهی موجب نارضایتی آنها از سیستم مالیاتی می شد قوانین را تسهیل کرده است.
این خبرگزاری در ادامه نوشت: در قانون جدید بر خلاف گذشته نیازی نیست که همه دارایی‌های متوفی به صورت یکجا محاسبه و برای پرداخت مالیاتی آن اقدام شود بلکه ورثه می توانند نسبت به تعیین تکلیف بخشی از اموال و دارایی های متوفی تصمیم گرفته و مالیات متعلقه را پرداخت نمایند. این تسهیل در فرایند مالیات برارث، موجب ایجاد رضایت در وراث شده و تمکین مالیاتی را در سطح جامعه
افزایش می دهد.
یکی دیگر از تغییرات مثبت صورت گرفته در قانون جدید، زمان ارائه اظهار نامه مالیاتی متوفی از شش ماه به یک سال افزایش یافت. از آنجا که در برخی موارد ورثه و بازماندگان بر اثر تالمات روحی وارده و گاهی به علت عدم اطلاع و مشکلات و ترس از پرداخت مالیات سنگین در موعد تعیین شده به ادارات امور مالیاتی مراجعه نمی کردند، همین امر تحقق درآمدهای مالیاتی را در بخش مالیات بر ارث مختل کرده و نارضایتی ورثه را نیز در پی داشت. با افزایش زمان ارائه اظهارنامه، ورثه زمان کافی را برای مراجعه و پرداخت مالیات با میل و رغبت پیدا می‌کنند.
نرخ های جدید در نظر گرفته شده برای هریک از اموال متوفی در قانون جدید مالیات های مستقیم، یکی از تغییرات محسوس و بسیار کارآمد است. در قانون فعلی، اموال و دارایی‌های متوفی به قیمت روز فوت، محاسبه و مالیات آن دریافت می شد، در حالی که با تغییرات به وجود آمده در این بخش، ارزش دارایی‌های متوفی به قیمت روز انتقال به وراث، مبنای محاسبه مالیات است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه