روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 فروردین 1395  |  اقتصاد  |  کد خبر: 8765
0
0
مخالفت مجلس با پیشنهاد سه گانه دولت در بودجه 95
دست دولت برای تسویه بدهی ها بسته ماند
همدلی- گروه اقتصادی: کلیات بودجه 95، روز گذشته توسط نمایندگان مجلس در حالی تصویب شد که با سه پیشنهاد دولت برای تسویه بدهی‌ مخالفت شد. دولت در بودجه 95 پیشنهاد برداشت از صندوق توسعه ملی، استفاده از دلارهای آزاد شده برای تسویه بدهی‌های بانکی و پیشنهاد تسعیر نرخ ارز را داد که با هر سه ان مخالفت شد. اما دلیل آن چه بود؟
دولت یازدهم در لایحه بودجه 95 پیشنهاد داده بود دولت بخشی از بدهی خود به بانک مرکزی را از محل مابه‌التفاوت نرخ ارز که به اصطلاح تسعیر گفته می ‌شود پرداخت کند. اما این درخواست با مخالفت نمایندگان مجلس روبرو شد و آن طور که سخنگوی کمیسیون تلفیق روز گذشته در صحن علنی مجلس خبر داد این بند از بودجه به دلیل مغایرت با سیاست‌های پولی کشور با مخالفت اعضای کمیسیون مواجه و در نهایت حذف شد. به این ترتیب مجلس مانع از روش احمدی‌نژادی برای پرداخت بدهی‌های دولت به بانک مرکزی و شبکه بانکی شد.پیش از این رئیس دولت دهم بدون تصویب مجلس و در اقدامی ناگهانی با تصویب وزاریش اقدام به تسویه بدهی های بانکی کرد. بدین صورت که با اختلاف قیمت نرخ ارز مرجع و مبادله‌ای و ضرب آن در 58 میلیارد دلار ارزی که دولت به بانک مرکزی فروخته‌ بود 74 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به بانک‌ها یک شبه تسویه شد. بدین ترتیب این روش موجب شد که حاشیه‌هایی زیادی در مجلس وقت به وجود بیاورد و همین موضوع منجر شد که بلافاصله بعد از مطرح شدن آن توسط دولت یازدهم این پیشنهاد با مخالفت روبرو شود. البته دولت پیش از این نیز این پیشنهاد را داده بود که با مخالفت نمایندگان مواجه شده بود.
مخالفت با برداشت از صندوق ذخیره ارزی
از طرفی دیگر پیشنهاد برداشت از صندوق توسعه ملی بود که نمایندگان مجلس با آن مخالفت کردند. احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس گفت: «در تیرماه 92 یعنی اواخر ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد بود که وی برای تسویه حساب بدهی دولت درخواست 74 هزار میلیارد تومان از صندوق ذخیره ارزی را داشت، ما در مجلس بعد از مراجعه به شورای پول و اعتبار و عدم نتیجه‌گیری به دیوان عدالت اداری مراجعه کردیم که قاضی‌های دیوان حق را به ما دادند چرا که «ارز» دارایی خصوصی بانک مرکزی نیست که دولتی آن را برای تسویه بدهی خود استفاده کند بلکه ابزار سیاست گذاری است.»
وی در ادامه گفت: «در آن زمان مجلس قانونی تصویب کرد که هم جلوی این کار احمدی‌نژاد گرفته شود و هم دولت‌های بعدی وسوسه نشوند، اما روحانی 3 بار این کار را تکرار کرد که به وزیر اقتصاد تذکر دادیم، این کار آثار منفی اقتصادی دارد و اگر تاکنون ارز را برای افزایش بودجه گران می‌کردند، حال دارند برای تسویه بدهی دولت این کار را می‌کنند که کمیسیون تلفیق با حذف تبصره 19 جلوی این
کار را گرفت.»
مخالفت با استفاده از دلارهای خارجی
برای تسویه بدهی بانکی
دولت در حال حاضر به دلیل کاهش درآمدهای نفتی و همچنین مشکلات ناشی از رکود که وصول درآمدهای مالیاتی را با مشکلاتی رو به رو کرده است با کسری بودجه مواجه است. در این میان افزایش بدهی های دولت به بانک ها و بخش خصوصی نیز از دیگر مشکلات سر راه سند دخل و خرج سال جاری است. در حال حاضر بدهی دولت به بانک ها به بیش از 140 هزار میلیارد تومان رسیده است. دولت پیش از این تصمیم به تسویه بدهی با استفاده از دلارهای آزاد شده ناشی از لغو تحریم‌ها داشت. رقمی که به حدود 100 میلیارد دلار می‌رسید. اما با این وجود نمایندگان مجلس روز گذشته با این پیشنهاد دولت در بودجه 95 مخالفت کردند تا بدین ترتیب راه را برای تسویه بدهی های دولت و جبران بخشی از کمبود بودجه گرفته شود.
بودجه 95 از نگاه موافقان و مخالفان
حذف یارانه سه دهک از مردم و اختصاص به اشتغال و تولید
قیمت 40 دلاری نفت و 2997 تومانی دلار
اختصاص 50 میلیارد دلار برای فاینانس طرح‌های زیربنایی
جلوگیری از هرگونه زد و بند افراد صاحب نفوذ
اختصاص تسهیلات برای استفاده از میادین مشترک گازی و نفتی توجه به فناوری‌های نوین
افزایش بودجه دفاعی کشور و افزایش سرمایه بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات
ایجاد ظرفیت‌های شغلی
شفافیت در بودجه
توجه به تامین اعتبار برای حقوق بازنشستگان
لحاظ شدن جوایز صادارتی
تورمی بودن بودجه ۹۵
عدم حصول درآمدهای نفتی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها
احتمال به وجود آمدن تورم به دلیل فروش دارایی‌ها و انتشار اسکناس برای جبران کسری بودجه
افزایش بیش از تورم قیمت آب و برق
نبودادامه وابستگی به درآمدهای نفتی
عدم توجه دولت به کارآفرینی و کمک به اقشار ضعیف
احتمال افزایش مشکلات مالی به دلیل افزایش حجم پول
عدم موفقیت دولت در کاهش هزینه‌های اضافه در دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه