روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 فروردین 1395  |  یادداشت  |  کد خبر: 8746
0
0
ولی‌الله شجاع‌پوریان
گام سوم اصلاح‌طلبان و موضوعی که باید بهتر دیده شود
بعد از انتخابات 7 اسفند و پیروزی قاطع لیست امید در کلان‌شهر تهران، همه نگاه‌ها به گام سوم اصلاحات یعنی انتخابات ریاست‌جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا در سال 96 دوخته شده تا رشته موفقیت اصلاح‌طلبان در انتخابات‌های اخیر تداوم یابد. در این میان ارزش و اهمیت انتخابات ریاست‌جمهوری و جایگاه آن به رغم اختلاف‌نظرهای متفاوت درباره اختیارات ریاست‌جمهوری بر هیچ‌کس پوشیده نیست، اما با گذشت قریب 20 سال از عمر تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا، این نهاد مهم و تاثیرگذار در حلقه مدیریت شهری به طور جد مورد توجه مسئولان و حتی نخبگان قرار نگرفته است. گرچه بیش از یک سال و اندی تا آغاز انتخابات شوراها فرصت باقی مانده اما اظهار نظرهای برخی از اصلاح‌طلبان بویژه در روزهای پس از انتخابات 7اسفند نشان می‌دهد هنوز هم شناخت کافی از جایگاه و کارکرد این نهاد به ویژه در کلان‌شهرها و خاصه در ابرشهر تهران وجود ندارد تا جایی که برخی از سران اصلاحات از آن به عنوان عرصه‌ای برای تجربه‌اندوزی نیروهای جدید و جوان یاد می‌کنند و گویا برنامه هدف‌مند و منسجمی برای تغییر در رویکردهای مدیریت شهری آن هم در کلان‌شهر تهران وجود نداشته و ندارد.
تهران به عنوان پایتخت کشور به تنهایی بیش از 10درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهد، 25درصد از تولید ناخالص داخلی کشور متعلق به شهر تهران است، بیش از 1500 ساختمان مجلل و گران‌قیمت دولتی در این شهر قرار دارند و شمار زیادی از دانشگاه‌ها، مراکز تولیدی ، صنعتی و خدماتی، مراکز بهداشتی و درمانی، فرهنگ‌سراها، اماکن مذهبی، تاریخی، ورزشی و ... در شهر تهران قرار دارند؛ همچنین بسیاری از مشکلات و معضلات حل‌ناشدنی شهروندان تهرانی را مورد تهدید جدی قرار داده‌است، وجود شبکه حمل و نقل ریلی، بزرگراه‌ها، مسائلی همچون محیط زیست، آلودگی‌هوا، ترافیک، آلودگی صوتی، مهاجرت، جرایم و ناهنجاری‌های اجتماعی و غیره شهر تهران را به شهری مهم در تصمیم‌گیری مسئولان تبدیل می‌کند به گونه‌ای که عنوان می شود بودجه شهرداری تهران خود به اندازه بیش از 10 وزارتخانه دولتی است و گستره فعالیت و برنامه‌های مدیریت شهری در این ‌شهر بزرگ به گونه‌ای است که بخش‌های زیادی از زندگی اجتماعی، اقتصادی، هنری، فرهنگی، مذهبی، بهداشتی و درمانی، ورزشی و ... شهروندان را دربرمی‌گیرد، موضوعات و معضلات تهران علاوه بر شهروندان ساکن تهران به شکلی گریبانگیر هموطنان‌مان در سایر مناطق کشور می‌شود و چنین شرایطی ایجاب می‌کند شورای شهر تهران که رسالت تقنین و نظارت در حوزه مدیریت شهری را بر عهده دارد، مورد توجه مسئولان و نخبگان قرار گیرد. پربیراه نیست بگوییم نقشی که شورای شهر در حل مشکلات و معضلات کلان‌شهر تهران دارد، بسیار فراتر و موثرتر از نقش مجلس شورای اسلامی است و این نکته می‌طلبد که اصلاح‌طلبان نگاه ویژه‌ای به شورای شهر تهران داشته باشند تا با نگاهی کارشناسانه و رویکردی علمی و پژوهش‌محور، دردهای درمان‌ناشدنی این روزهای تهران را التیام بخشند.
هرچند نمی‌توان منکر محاسن حضور نیروهای جوان در مراکز مهم تصمیم‌گیری و قانون‌گذاری بود، اما اگر قرار است که این استراتژی در دستور کار اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراها قرار گیرد، لازم است که به صورت تدریجی و با ملاحظات علمی و کارشناسی صورت پذیرد؛ متاسفانه تجارب قبلی شورای شهر در تهران نشان می‌دهد چنان‌چه نیروهای کارآمد، سلیم‌النفس و مجربی در شورای شهر حاضر نباشند، منافع شهروندان و مردم در حوزه‌هایی همچون ساخت و ساز، آلودگی‌هوا و ... مورد تهدید جدی قرار خواهد گرفت و برخلاف تصور برخی از نخبگان، شورای شهر نه تنها محلی برای کسب تجربه و دوره کارآموزی نیست بلکه باید از تجربه مدیران و نیروهای کارآمد و متخصص برای رفع نواقص و معضلات کلانشهر تهران در شورای شهر استفاده کرد. بهتر است اگر قرار است عرصه اداره کشور به نیروهای جوان و البته کاردان و متخصص سپرده شود، این امر از سکان‌های مدیریتی در وزارتخانه‌ها، موسسات و نهادهای دولتی آغاز شود تا با کسب تجربه و اندوخته لازم آنها نیز مهیای حضور در نهادهای مهمی چون مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا شوند.
امروزه به رغم حضور اعضای شورای اسلامی شهر تهران با سوابق وزارت، وکالت مجلس، استانداری و ... هنوز بخش زیادی از بن‌بست‌های این شهر بدقواره به قوت خود باقی مانده است و اگر قرار باشد به ابعاد مدیریتی، تخصص و تجربه نمایندگان شوراها در دوره آتی توجه نشود، آینده شهروندان تهرانی همچون آسمان شهرشان بحرانی خواهد بود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه