روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
19 فروردین 1395  |  گردشگری  |  کد خبر: 8544
0
0
اردوغان خواهان سلب تابعیت از پیکارجویان کرد شد
اردوغان خواستار آن شد که تابعیت ترکیه از نیروهای پ‌ک‌ک یا کسانی که به گفته او «وابسته به سازمان‌های تروریستی هستند یا در لباس بره کار گرگ را می‌کنند» سلب شود. او همچنین خواهان لغو مصونیت قضایی نمایندگان مجلس شد.رجب طیب اردوغان٬ رئیس‌جمهوری ترکیه٬ روز سه‌شنبه (۵ آوریل/ ۱۷ فروردین) طرحی را ارائه داد که بر اساس آن تابعیت ترکیه از شورشیان کرد سلب خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ اردوغان که روز سه‌شنبه در آنکارا سخن می‌گفت٬ اظهار داشت: «برای جلوگیری از این‌که بتوانند به ما آسیب بزنند٬ باید همه تمهیدات ممکن از جمله سلب تابعیت را در نظر بگیریم.» او گفت: «این افراد لیاقت شهروندی ما را ندارند و ما موظف نیستیم کسانی را که در خیانت به کشور و مردم‌شان سهیم‌اند تحمل کنیم.»
رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه نیز درباره کردهای ترکیه موضع‌گیری شدیدی کرده بود. اردوغان گفته بود دیگر فصل گفت‌وگوهای صلح با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) به پایان رسیده و او مصمم است شورش کردهای ترکیه را سرکوب کند.
انتقادها علیه رئیس جمهور ترکیه از ماه مارس در پی درخواست او مبنی بر تروریستی خواندن فعالیت‌های حرفه‌ای روزنامه‌نگاران منتقد بالا گرفت با این‌همه این نخستین بار است که اردوغان خواهان سلب تابعیت از پیکارجویان نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌شود.اردوغان روز سه‌شنبه گفت: «حامیان تروریسم که ژست دانشگاهی‌ها را می‌گیرند٬ جاسوسانی که خود را روزنامه‌نگار می‌دانند٬ فعالانی که به شکل سیاستمدار تغییر چهره داده‌اند … هیچ تفاوتی با تروریست‌هایی که بمب می‌اندازند ندارند. تنها مثل گرگ در لباس بره همان اهدافی را دنبال می‌کنند که سازمان‌های تروریستی دنبال می‌کنند.»
اردوغان همچنین خواستار سلب مصونیت قضایی نمایندگان مجلس شد تا بتواند نمایندگان طرفداران کردها را با اتهام حمایت از تروریست‌ها به دادگاه بکشاند.
در ژوئیه ۲۰۱۵ آتش‌بس میان حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و دولت ترکیه شکسته شد. از آن زمان خشونت و درگیری‌ها در مناطق کردنشین جنوب شرقی ترکیه به شدت افزایش یافته است. پیش‌تر اعلام شده بود در جریان درگیری نیروهای امنیتی ترکیه با اعضای حزب کارگران کردستان ۳۰۰ مامور پلیس این کشور کشته شده‌اند.گفته می‌شود شمار کشته‌شدگان نیروهای حزب کارگران کردستان در جریان این درگیری‌ها ده‌ها بار بیشتر از قربانیان امنیتی این کشور است. دست کم ۴۰ هزار نفر کرد در طول چند دهه درگیری کردها با دولت ترکیه جان خود را از دست داده‌اند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه