روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
16 فروردین 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 8237
0
0
مجلس قانونگذار مرد و زن نمی‌شناسد
آیت وکیلیان - روزنامه‌نگار - انتشار سخنان عجیب و توهین آمیز نادر قاضی پور نماینده ارومیه در مجلس نهم و منتحب مجلس دهم، در روزهاسی پایانی سال گذشته موجی از اعتراض و انتقاد به این نماینده را پدید آورد. موضوعی که به نظر می رسد نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت و آن را محصول هیجانات انتخاباتی نامزدی دانست که در یک فضای جو زده برزبان آورد.
نادر قاضی‌پور محصول وضعیتی بود و هست که نمایندگان جریان اصلاحات از جریان رقابت حذف شده بوده‌اند. طبیعی است که در چنین وضعیتی چه کسانی راهی مجلس شوند. گر چه گروهی از مردم ارومیه خواهان عذرخواهی نادر قاضی پور شدند و بسیاری از فعالان حوزه زنان به این مسئله واکنش نشان دادند و اعلام کرده‌اند که چنین فردی نه تنها صلاحیت حضور در مجلس و دریافت حقوق نمایندگی را ندارد، بلکه باید با رد اعتبارنامه نمایندگی‌اش از عرصه مشاغل قانونگذاری کنار گذاشته شود. چنین رفتار و گفتاری که از نامبرده سر زده برای جامعه‌ای چون ایران که دوران گذارش را سپری می‌کند، سم مهلکی محسوب می‌شود.
بارها دیده‌ و شنیده‌ شده که این نماینده و برخی دیگر از نمایندگان مجالس فعلی و گذشته برای بیان یک موضوع ساده آنچنان با خشونت و ادبیاتی نامناسب سخن گفته اند که گویی مجلس میدان جنگ است. نمونه‌ای از سخنان قاضی پور این است: «مجلس جای سوسول بازی نیست! مردها را به مجلس بفرستید که حداقل کاری هم نکند، آن یکی کار را بتواند بکند.»
مردم ارومیه در اقدامی به جا طی نامه‌ای اعتراض خود را به سخنان نادر قاضی پور بیان کردند. آن‌ها در بخشی از نامه خود نوشتند: «شما با «کره الاغ» و «روباه» خواندن زنان آنها را شایسته نمایندگی مجلس نمی‌دانید و حضور زنان را در مجلس «بی فایده» و حتی «خطرناک» تلقی کرده، نه تنها آشکارا به زنان توهین می‌کنید بلکه با بی‌احترامی و به رسمیت نشناختن اصول و قوانین جمهوری اسلامی در اجازه ورود زنان به مجلس، تنها ساعاتی پس از اعلام پیروزی در رقابت انتخاباتی به اعتماد مردم و رای آنان دهن‌کجی می‌کنید. چنین تفکرات جنسیت‌زده‌ای در مجلس قطعاً به تنگ‌تر شدن حلقه حقوق زنان از سویی و عادی‌سازی خشونت‌های پنهان و آشکار جنسیتی می‌انجامد و جامعه را هر چه بیشتر به سوی ناعدالتی و مردسالاری سوق می‌دهد.»
با این که نوشتن چنین نامه‌ای حداقل بیانگر حساسیت مردم ارومیه به موضوع است اما نحوه نگارش آن همچنان به نوعی به قاضی‌پور مشروعیت سیاسی می‌دهد؛ نخست آن که نویسندگان نامه در انتها از نادر قاضی پور خواسته‌اند که «به عنوان نماینده شهر ارومیه و عضو مجلس قانونگذار» از مردم ایران، علی‌الخصوص زنان ارومیه عذرخواهی کند. قاضی پور به زنان ایران توهین کرده است. وی حتی به نمایندگانی که در مجلس کنارشان می‌نشینند بدترین توهین را کرده است. او جایی دیگر از سخنان‌اش اظهار کرده و می‌گوید:« زنان را می‌فرستیدشان [مجلس] سرشان بلا بیاورند آبرویتان برود» به نظر می‌رسد که توهین وی محدود به زنان جامعه نیست بلکه مردان نیز مشمول این اهانت‌ها واقع می‌شود.
عذر خواهی اگر چه لازم است اما کافی نیست. انتشار این سخنان در هر کجای جهان می توانست گوینده آن را وادار به استعفا کند. در کشور ما اگرچه گزینه «استعفا» چندان مورد توجه مسئولان نیست، اما به نظر می رسد که مکانیسمی چون رد اعتبارنامه وی در مجلس آینده می تواند مورد توجه باشد.او نه تنها در مقام کسی که برای قانونگزاری انتخاب شده، بلکه به عنوان یک فرد عادی باید پاسخگوی گفتار و رفتار خشونت آمیز خود باشد. از نظر سیاسی وی باید بداند که مجلس جای قداره بستن نیست. مجلس قانونگذار مرد و زن نمی‌شناسد، تاریخ است که در مورد رفتار کنشگران قضاوت خواهد کرد و کاری به نوع جنسیت آنان ندارد. توسعه ایران امروز نمی‌تواند بدون زنان قابل فهم باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه