روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
15 فروردین 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 8150
0
0
بابک زنجانی در مرحله ابلاغ حکم، رضا ضراب در راه دادگاه
دو قلوهای فساد اقتصادی در پایان راه
همدلی- 237 صفحه کیفرخواست، 200 صفحه دفاعیات، و حالا 230 صفحه حکمی که قرار است به بابک زنجانی ابلاغ شود. پیشتر سخنگوی قوه قضاییه از صدور حکم اعدام بابک زنجانی خبر داده بود. درحالی که روز گذشته وکیل بابک زنجانی خبر داد که قرار است فردا این حکم در 230 صفحه به او ابلاغ شود و اعلام شد که رضا ضراب همکار بابک زنجانی در دور زدن تحریم ها از میامی به نیویورک منتقل می شود تا در دادگاه پاسخگوی اتهامات خود باشد. بابک زنجانی 42 ساله که در دو سال گذشته بارها خود را حریف نزاع های لفظی با بیژن زنگنه وزیر نفت قرار داده اکنون به انتهای خط رسیده، تنها کورسوی امیدش شاید این باشد که بدهی اش را پرداخت کند اما همین امر هم بعید به نظر می رسد چرا که تاجر جوان اموالش در خارج را به نام اتباع خارجی ثبت کرده و بعید به نظر می رسد آنها مایل به نجات بابک زنجانی باشند.
بن بست زنجانی در ایران
اسفندماه سال 94 با اعلام سخنگوی قوه قضاییه مشخص شد جوان موبوری که مدتها صدر اخبار رسانه ها را به خود اختصاص داده بود به پایان خط نزدیک می شود. بابک زنجانی که به بزرگترین بدهکار نفتی شهرت پیدا کرده اکنون در بن بستی قرار گرفته که راه نجات سختی برای خود می بیند. اعلام صدور حکم اعدام برای وی تقریبا کار را تمام کرده است. این حکم البته با اظهار نظرهای متفاوتی مواجه شده است، از رئیس جمهور گرفته تا نمایندگان مجلس که پیگیری تخلفات بابک زنجانی را عهده دار شده بودند نگرانی شان از اعلام حکم نهایی زنجانی پولهایی است که هنوز تکلیفشان مشخص نیست. «پولها کجا رفته؟» و «چه کسانی از او حمایت کردند؟» از سوی رئیس جمهور مطرح شد. حسین دهدشتی از اعضای کمیته پیگیری بابک زنجانی در مجلس نهم پیشتر در مصاحبه ای با همدلی از دو زاویه به حکم اعدام بابک زنجانی نگاه کرده بود. او معتقد است از سویی این حکم باعث نگرانی درباره وضعیت پول بیت المال می شود و از سوی دیگر می تواند سبب شود بابک زنجانی بدهی اش را پرداخت کند. البته رسول کوهپایه زاده وکیل بابک زنجانی امکان صدور حکم دادگاه بدوی جهت اعمال فشار بر بابک زنجانی برای بازپرداخت بدهی هایش را رد می کند و می گوید: «من با این تحلیل که گفته می‌شود این رای جهت تهدید بابک زنجانی برای بازپرداخت بدهی هایش است به هیچ عنوان موافق نیستم به این معنا که برداشت قضایی قضات صادر کننده رای این بوده و این ربطی به درستی و غلطی این رای ندارد.» تحلیل کوهپایه زاده از صدور حکم اعدام برای زنجانی این است که دادگاه تشخیص داده موکلش با علم به موثر بودن اقداماتش در جهت ضربه زدن به نظام اقدام کرده است. با این وجود او معتقد است که چون زنجانی برای دور زدن تحریم ها همکاری کرده فساد فی الارض اتهام درستی نیست.
راه های بسته زنجانی در خارج از کشور
از سوی دیگر رضا ضراب همکار زنجانی طی روزهای گذشته در میامی آمریکا بازداشت شد. اتهام ضراب نقض تحریم‌های ایران بود، درست همان کاری که بابک زنجانی در زمان تحریم ها انجام می داد. نام این دو نفر با هواپیمایی که بار طلا داشت و در فرودگاه آتاتورک ترکیه برای چندساعتی توقیف شد، پیوند خورده است. پیغامی که از این دستگیری به زنجانی فرستاده می شود این است که زنجانی جسور که هنوز بدهی هایش را پرداخت نکرده نه تنها در ایران که در خارج از مرزها نیز جایی ندارد. اما کوهپایه زاده دراین باره نیز نظر متفاوتی دارد. او دستگیری ضراب به جرم دور زدن تحریم ها و اتهام افساد فی الارض را طنز تلخ و تناقض در اتهامات موکلش عنوان می کند و می گوید: «نمی‌شود آمریکا و اتحادیه اروپا بابک زنجانی را به عنوان مهره کلیدی در دور زدن تحریم‌ها اعلام کنند و ایشان را تحت شدیدترین تحریم ها قرار دهند و اموال و شرکت ها و بانک‌های او را در خارج از کشور مورد تحریم قرار دهند و از سوئی دیگر وی را به اتهام فساد فی الارض در ایران محکوم به اعدام کنند.» بنابراین معتقد است که به جای افساد فی الارض زنجانی باید به جرم اخلال در نظام اقتصادی معرفی شود که به گفته خودش می تواند بین 5 تا 20 سال محکومیت برای زنجانی در پی داشته باشد.
زنجانی از بن بست خارج نمی شود
حالا او مانده و بن بستی سخت که نه راه پیش دارد و نه راه پس. دادگاه علنی چندین بار با درخواست استمهال این متهم موافقت کرده تا وی بتواند بدهی 2.6 میلیون دلاری خود را پرداخت کند اما با برداشته شدن تحریم ها به منزله بهانه برای پرداخت بدهی هم پولی به حساب وزارت نفت واریز نشد. وکیل او می گوید: «اگر یک نفر خواهان بازگشت پولها به ایران باشد آن فرد بابک زنجانی است. بابک زنجانی تاجر باهوشی است که می داند در صورت بازگشت این بدهی ها امکان تغییر در حکمش وجود دارد و ار طرفی نسبت به پتانسیل داخلی و بین المللی خود جهت سودآوری بیش از میزان بدهی ها پس از تحمل چند سال حبس احتمالی با انجام پروژه های تجاری آگاه است.» زنجانی که نخست روز سال 95 به جای جشن تولد 42 سالگی اش در زندان احتمالا به سرنوشت خود فکر می کرده حالا بعد از تعطیلات نوروزی قرار است حکم 230 صفحه ای اش را از دادگاه دریافت کند. به گفته کوهپایه زاده حکم او فردا ابلاغ می شود و وکلای زنجانی برای یادداشت برداری از این حکم راهی دادگاه می شوند. او 20 روز فرصت اعتراض به حکم دارد اما هنوز مشخص نیست با اعتراض زنجانی در حکمش تغییری ایجاد شود. شاید زنجانی با پرداخت بدهی ها کورسوی امیدی داشته باشد تا از این بن بست خودساخته و شاید به زعم خودش دیگر ساخته رهایی یابد. اما همین رهایی هم دور از ذهن به نظر می رسد. چرا که زنجانی اموالش را در خارج از کشور به نام اتباع خارجی ثبت کرده است. وکیل این متهم نفتی می گوید: «این افراد به خوبی اخبار منطقه را دنبال می‌کنند و الان که متوجه حکم اشد مجازات اعدام برای زنجانی شده اند مایلند زنجانی از این گرفتاری آزاد نشود. به این معنی که اگر مجازات اعدام برای زنجانی اعمال شود اموال خارج از کشور او مورد تعرض اتباع خارجی قرار خواهد گرفت.»
درخواست آزادی تحت الحفظ
از سوی دیگر رسول کوهپایه زاده خواستار آزادی تحت الحفظ بابک زنجانی شده است. او که پیشتر به دادگاه چنین درخواستی را داده بود استدلال می کند که «هیچ متهمی که مجازات اعدام دارد نباید بیشتر از دو سال در بازداشت موقت به سر ببرد. طبق قانون، ۹ دی ۹۴ دو سال بابک زنجانی پر می‌شود. در این خصوص تقاضا کردیم دادگاه قرار تبدیل بازداشت موقت را صادر کند به این معنی که بابک زنجانی ممنوع الخروج باشد و تحت الحفظ شدید مقامات امنیتی قرار بگیرد. حسن این کار این است که ما قانون را رعایت کردیم ولو در خصوص متهمی که محکوم به اعدام است و از آن مهم‌تر در واقع با تبدیل قرار بایک زنجانی و آزادی وی از زندان ولو تحت الحفظ، مجال سواستفاده افراد خارج از کشور را از بین می‌برد. در این شرایط بازپس گیری پول ها سخت خواهد شد.»
پول های زنجانی در دست ضراب است
امیر عباس سلطانی، عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس نهم می گوید: یکی از مهره های مهم پرونده پیچیده زنجانی، رضا ضراب است. برای حل موضوع زنجانی، ضراب باید در دسترس باشد. سلطانی ادامه می دهد: «تا جایی که مشخص است، بابک زنجانی و رضا ضراب هیچ گاه از هم جدا نبودند. بلکه همدست و شریک هم بوده اند.» سلطانی معتقد است مقدار زیادی از پول ها و دارایی که از بابک زنجانی باید گرفته شود در دست رضا ضراب است. از این رو وجود رضا ضراب در حل این مسئله مهم است. شاید از این جهت که بسیاری در پشت پرده منتفع هستند، اقداماتی شده که دست ما به رضا ضراب نرسد. این موضوع پرونده را پیچیده تر کرده است. وی با اشاره به اینکه رضا ضراب فردی کلیدی در جریان پرونده بابک زنجانی است گفت: دارایی های زنجانی در حدود 5 میلیارد دلار تخمین زده شده است که بخش بسیار کوچکی از آن در داخل کشور است. بخش دیگر در جاهایی است که شاید رضا ضراب از آن خبر داشته باشد. برای همین، تا وقتی دسترسی به رضا ضراب وجود نداشته باشد با مشکل مواجه خواهیم شد. سلطانی اضافه می کند که «دارایی های کشف شده از بابک زنجانی بسیار پایین تر از رقم بدهی های وی است. در واقع زنجانی شرکای نامعلومی دارد که پول های اصلی نزد آنان است. یکی از این افراد همین رضا ضراب است.» او برخلاف کوهپایه زاده که می گوید بابک زنجانی خواهان پرداخت بدهی اش است معتقد است «بر اساس شواهد و قرائن هم بابک زنجانی تاکنون هیچ همکاری موثر و مفیدی برای حل شدن این موضوع انجام نداده است.» سلطانی تاکید می کند که اسناد مختلفی از همکاری و رابطه بین رضا ضراب و زنجانی وجود دارد و گفت: «بر اساس اسنادی که وجود دارد این دو همکاری زیادی با هم داشته اند. به نظرم بخش عمده ای از گره پرونده بابک زنجانی به دست باز خواهد شد. طبق اسناد موجود بسیاری از پول‌هایی که باید پیگیری شود در اختیار رضا ضراب است. در واقع عمده پول های بابک زنجانی در دست رضا ضراب است. بنابراین باید از هر فرصتی برای بازگرداندن او استفاده شود.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه