روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
27 اسفند 1394  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 7994
0
0
گردشگری در تاریخ ۴ هزار ساله؛
موزه باستان‌شناسی اردبیل؛ گنجینه آثار شیشه‌ای و میراث فرهنگی بشر
موزه باستان‌شناسی اردبیل با معماری و طراحی ویژه ضمن روایت تمدن یک میلیون ساله منطقه؛ به عنوان گنجینه آثار و میراث شیشه‌ای کشف شده در بین موزه‌های کشور شناخته می‌شود.
به گزارش مهر، موزه باستان‌شناسی اردبیل یکی از موزه‌های تخصصی کشور بوده و با برخورداری از غنای آثار به نمایش گذاشته شده، روایتگر تاریخ و تمدن یک میلیون ساله‌ای است که به عقیده کارشناسان قدیمی‌ترین تاریخ اکتشافات باستان‌شناسی محسوب می‌شود.
این موزه از سال ۸۷ در مساحتی بالغ بر 1۷۰۰ متر مربع در دو طبقه و در بافت تاریخی و مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی تجهیز و فعالیت خود را آغاز کرده است.
اشیاء به نمایش گذاشته شده در این موزه حاصل کاوش‌های باستان شناختی متعدد در محوطه‌ها و قبور باستانی استان اردبیل و نیز یافته‌های اتفاقی است. این آثار از دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی را شامل می‌شود.
از جمله این آثار ظروف و مجسمه‌های حیوانی از جنس سفال مربوط به هزاره اول قبل از میلاد، ظروف سفالی لوله دار عصر آهن با نقوش کنده انسانی محوطه باستانی شهریری مشگین شهر، سنگ قبرهای دوره صفویه مربوط به شهدای جنگ چاداران و... است.
ظروف سفالی منقوش سبک اردبیل، اسگرافیاتو، فقاع، چینی‌های آبی و سفید عصر صفوی، خمره‌های سفالی، ظروف شیشه‌ای دوران تاریخی و اسلامی، ظروف زرین فام، اشیاء فلزی با کابری‌های مختلف رزمی و آیینی از دوران پیش از تاریخ تا اسلامی از دیگر آثار به نمایش درآمده در این موزه است.
همچنین بخشی از این موزه به نمایش سکه‌های کشف شده از استان از جمله سکه‌های منحصر بفردی از سکه‌های طلای بیزانس، اوایل اسلام و سکه‌های نفره متعلق به شاهان صفوی تعلق دارد.
یکی از مهمترین بخش‌های موزه باستان‌شناسی اردبیل سایت باستان‌شناسی قلعه بوینی یوغون در روستای کورعباسلو است. منطقه‌ای که مطالعات تاریخ آن را به عصر آهن رسانده و هم اکنون اسکلت زنی که به شکل جنینی آرمیده در این سایت به نمایش گذاشته شده است.
به گفته سرپرست امور موزه‌های استان اردبیل قلعه بوینی یوغون به مانند بسیاری از قلعه‌های نظامی و تاریخی اردبیل در زمان اشکانی رونق داشته است.
«فردین عینی» یکی از دلایل توجیه این مسئله را افزایش جمعیت و پشتیبانی منطقه در جنگ‌های ایران و روم می‌داند و با بیان اینکه قلعه بوینی یوغون هم کاربرد نظامی و هم مسکونی داشته است، اضافه کرد: اسکلت زن در موزه باستان‌شناسی متعلق به دوره پیش از تاریخ تا شکل گیری اسلام است.
وی تاکید کرد: علت دفن با اشیا به نوعی اعتقاد به معاد و بازگشت به زندگی دیگر است و به همین دلیل اشیایی برای استفاده مجدد با مرده دفن می‌شده است.
سرپرست امور موزه‌های استان دفن به شکل جنینی را بازگشت انسان به آغوش زمین مادر می‌داند و تاکید دارد که تمامی تفاسیر بر اساس اندیشه انسان امروز است و رموز اندیشه انسان‌های اولیه به صورت کامل کشف نشده است.
به گفته وی اگر زمان مرگ فرد قبل از ظهر بود روبه شرق و خورشید، اگر بعد از ظهر رو به غرب و اگر شب زمان مرگس بود به پشت و رو به ماه دفن می‌کردند.
موزه باستان‌شناسی اردبیل علاوه بر اینکه باستان‌شناسی قابل توجهی از خطه این منطقه را به نمایش گذاشته است، ۳۲۷ اثر از چهار هزار سال قبل تا دوره قاجار را نیز در خود جای داده است.
آثاری که با مجموعه آثار موجود در انبار موزه رقم قابل توجهی را شامل می‌شود. این موزه یا این ویژگی‌ها امروز سهم قابل توجهی در معرفی آثار تاریخی استان دارد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه