روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اسفند 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 7886
0
0
با وجود یازده روز خانه نشینی احمدی نژاد چگونه می‌خواهد برگردد؟
کیاوش حافظی - این روزها در شبکه های مجازی متنی دست به دست می شود که حاکی از آمادگی احمدی نژاد برای کاندیداتوری ریاست جمهوری آینده است. این درحالی است که سخنگویان او اعلام کرده بودند وی هیچ گونه برنامه ای برای انتخابات 94 و 96 ندارد. اما آیا او به خاطر یازده روز خانه نشینی و تمرد از فرمان رهبری باز هم تایید صلاحیت می شود؟
تشدید دوگانه هاشمی – احمدی نژاد
بیراه نیست بگوییم نگاه به احمدی نژاد پیش از مناظره های انتخابات سال 88 همان نگاه بعد از انتخابات و مناظرات است. در مناظرات انتخاباتی احمدی نژاد او دوگانه هاشمی – احمدی نژاد را تقویت کرد تا از طریق تخدیش آیت الله بتواند دور دوم نیز بر صندلی ریاست جمهوری بنشیند. هرچند اصولگرایان حامیان اصلی او بودند اما رفته رفته مشخص می شد احمدی نژاد با اصولگرایان نیز زاویه دارد. نام بردن از ناطق نوری در مقابل میرحسین موسوی و یکشنبه سیاهی که در مجلس برعلیه علی لاریجانی رقم خورد همه گواه بر این بود که احمدی نژاد قصد ارائه قرائت دیگری از انقلاب دارد. به گفته برخی از تحلیل گران احمدی نژاد در سال 90 با یازده روز خانه نشینی و تمرد از فرمان مقام معظم رهبری به یک ساختارشکنی در نظام جمهوری اسلامی دست زد. به گونه ای که بسیاری از موافقان او حتی از اعضای جبهه پایداری که همراهی با مشایی را بزرگترین اشتباه او می‌دانستند پس از این اتفاق به مخالفت علنی با احمدی نژاد پرداختند.
آمادگی احمدی نژاد
برای ریاست جمهوری 96
پس از ریاست جمهوری احمدی نژاد نزدیکانش اعلام کردند او نه برنامه ای برای انتخابات سال 96 دارد و نه می خواهد در انتخابات مجلس 94 از کسی حمایت کند. احمدی نژاد در انتخابات مجلس از هیچ کس حمایت نکرد اما در اظهار نظری به اصولگرایان و ائتلاف آنها حمله کرد. طی روز های گذشته در شبکه های مجازی گمانه زنی هایی از حضور وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 مطرح شده است.
در این مطلب آمده است: «یک منبع مطلع گفت که وی بعد از ماه مبارک رمضان، برنامه های انتخاباتی خود را با هدف رقابت با حسن روحانی کلید خواهد زد. هرچند احمدی نژاد از مدتها قبل برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ برنامه داشته، اما شکست اصولگرایان در انتخابات هفتم اسفند، عزم وی را برای نامزدی جزم تر کرده است.» هرچند ممکن است این گمانه زنی ها از سوی نزدیکان احمدی نژاد شکل گرفته باشد تا آنها بتوانند فضا را برای حضور وی ارزیابی کنند اما اینجا این سوال مطرح می شود که آیا احمدی نژاد پس از سابقه یازده روز خانه‌نشینی پشتوانه ای برای ورود دوباره به قدرت خواهد داشت؟
احمدی نژاد به رهبر انقلاب گفت
«مصلحی وزیر من نیست»
غلامرضا مصباحی مقدم در گفتگویی که با سالنامه نوروزی روزنامه اعتماد داشته درباره یازده روز خانه نشینی احمدی نژاد چنین روایت کرده است: احمدی نژاد وزیر اطلاعات را از آن وزارتخانه کنار گذاشت و دیگر به جلسه هیات دولت راه نداد. این خبر به دفتر مقام معظم رهبری رسید. رهبری معظم هم پیغام دادند که شما این کار را نکنید اما ایشان پیغام مکتوب رهبری را ترتیب اثری نداد و گفت با آقا دیدار می‌کند. این دیدار هم البته قدری با فاصله صورت گرفت. در نهایت احمدی نژاد در دیدار با رهبری اظهار کرده بود که من نمی‌توانم با وزیر اطلاعات کار کنم. اینطور که به خاطر دارم آقا فرموده بودند که شما کسی را پیدا نمی‌کنید که وزارت اطلاعات را بهتر از مصلحی اداره کند بنابراین مصلحی به کار خود ادامه دهد. احمدی نژاد در پاسخ گفت ایشان وزیر من نیست. آقا هم نپذیرفته بودند تا احمدی نژاد به این وسیله دلخور شده و به خانه برود. در طول مدت یازده روز بزرگان متعددی سراغ او رفتند.» آ‌نگونه که مصباحی مقدم روایت می‌کند پس از این خانه نشینی زمزمه استیضاح رئیس جمهور در مجلس شنیده می شد.
اما آیا اعضای شورای نگهبان که پیشتر از او حمایت کرده بودند این بار او را به حاضر عدم التزام به ولایت فقیه با مشکل رد صلاحیت مواجه می کنند؟ نعمت احمدی حقوقدان و استاد دانشگاه در گفت و گو با همدلی پاسخش این است که شورای نگهبان با توجه به تایید شدن احمدی نژاد از سوی رهبری دوباره وی را تایید صلاحیت می کند.» از این حقوقدان می‌پرسیم اگر استیضاح احمدی نژاد در مجلس کلید می خورد احتمال رد صلاحیتش وجود داشت که او می‌گوید: «برای رئیس جمهور استیضاح وجود ندارد بلکه مجلس به عدم کفایت سیاسی او رای می دهد که اگر این اتفاق می افتاد به سرنوشتی مثل بنی صدر دچار می شد.»
انتظار مناظره روحانی و احمدی نژاد
احمدی نژاد پس از روی کار آمدن حسن روحانی در نامه ای به رئیس جمهور اعلام کرده بود حاضر به مناظره با روحانی است. این نامه از سوی رئیس جمهور بی پاسخ گذاشته شد. در همین چند ماه گذشته عبدالرضا داوری مشاور رسانه ای احمدی‌نژاد به روزنامه آرمان گفت احمدی نژاد هنوز مایل به مناظره رو در رو با روحانی است. اما آیا امکان این مناظره وجود دارد؟ هفته نامه صدا در شماره های اول خود نیز نوشته بود اگر در مناظره انتخاباتی سال 88 به جای میرحسن موسوی حسن روحانی در برابر احمدی نژاد قرار می گرفت به جای سکوت با صدای رسا سخن می گفتف همانگونه که روحانی در مناظره انتخاباتی سیاسی خود در برابر محمدباقر قالیباف به پاسخ گفتن وی در برابر مساله کوی دانشگاه و حمله گازانبری اشاره کرد. با این تفاسیر هم اصلاح طلبان و هم اصولگرایان انتظار این مناظره را می کشند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه