روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
25 اسفند 1394  |  بین الملل  |  کد خبر: 7864
0
0
تونل زمان
دربار هخامنشی ایران در مارس 401 پیش از میلاد، یک هفته مانده به نوروز تصمیم گرفت که به دلیل قرارداشتن کشور در لبه پرتگاه جنگ داخلی ناشی از مخالفت کوروش کوچک با شاه شدن برادرش اردشیر دوم، مراسم نوروز آن سال به طور خصوصی برگزار شود و مراتب به بزرگان کشور اطلاع داده شود که مراسم عمومی در دربار برگزار نخواهد شد. ساختمان تخت جمشید هنوز تکمیل نشده بود و دربار در گوشه ای از آن جای داشت.
از 16 مارس سال 1079 میلادی به دستور شاه وقت ــ ملکشاه سلجوقی ــ مقرر شد که در ایران، تاریخ اسناد به هر دو تقویم هجری قمری و هجری شمسی نوشته شود. این روال از چهار قرن بعد به تدریج فراموش شد که در دوران معاصر ازسرگرفته شده است. تقویم هجری شمسی را عمر خیام نیشابوری تنظیم کرده بود.
شانزدهم مارس زادروز دو داستان نویس معروف است. کنتسا ماری مادلین داستان نویس فرانسوی که بهترین داستانش «لافایت» است در 1634، و ماکسیم گورکی داستان نویس شهیر روس در 1868 به دنیا آمد. ماکسیم یک نویسنده چپ بود که چون فقر را لمس کرده بود به انعکاس آن می پرداخت و به امید روزی بود که فقر، ستم و استثمار از جهان رخت بر بندد.
شانزدهم مارس سال 1914 زمانی که اروپا در آستانه جنگ بزرگ ( جهانی اول ) بود و دولتهای اروپایی سرگرم یارگیری و تقویت نظامی خود بودند مادام هانریت کایو همسر ژوزف کایو وزیر دارایی وقت فرانسه و قبلا نخست وزیر این کشور به دفتر روزنامه محافظه کار فیگارو در پاریس رفت و با شلیک شش گلوله « گاستون کالمه » سردبیر این روزنامه را کشت که رویدادی بی سابقه بوده است.
«آلدو مورو » نخست وزیر وقت ایتالیا و رئیس حزب حاکم دمکرات مسیحی این کشور 16 مارس سال 1987در شهر رم ضمن یک در گیری خیابانی توسط افراد بریگاد سرخ ربوده شد. در این درگیری پنح محافظ وی کشته شدند . مورو که پنج بار نخست وزیر ایتالیا شده بود 54 روز بعد در اسارت کشته شد. مورو که در 23 سپتامبر 1916 به دنیا آمده بود از 1946 وارد صحنه سیاسی ایتالیا شده بود.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه