روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 اسفند 1394  |  اقتصاد  |  کد خبر: 7637
0
0
سرانجام دولت ناچار به تصویب لایحه دو دوازدهم شد
استارت بودجه 95 به صورت ناقص
همدلی- گروه اقتصادی: بعد از حدود دو ماه از ارائه لایحه بودجه 1395 که با اجرایی شدن برجام و همراه با لایحه برنامه ششم توسعه به مجلس تقدیم شد و بعد از اصرار دولت برای تصویب لایحه بودجه و انکار مجلس در این رابطه، در نهایت تصویب بودجه 1395 قبل از شروع سال جدید منتفی شد. در عین حال که هیات دولت روز گذسته در جلسه خود لایحه دو دوازدهم را برای شروع به کار خود در سال آینده به تصویب رساند. همزمانی بررسی لایحه بودجه 1395 با انتخابات مجلس دهم به عاملی برای عقب افتادن تصویب آن تبدیل شد؛ هر چند که دولت معتقد بود با توجه به زمان بیش از 60 روزه ای که از زمان ارائه لایحه به مجلس تا پایان سال وجود داشت این فرصت فراهم بود تا نمایندگان بودجه را تا قبل از اتمام سال مصوب کرده و از ابتدای سال آینده در دستور کار دولت قرار گیرد. در عین حال که تجربه های قبلی در زمان تحویل بودجه حتی در سالی که با انتخابات همراه بود حاکی از عدم تصویب و تحویل بودجه نبوده است.
اما به هر حال تصویب لایحه برنامه ششم در سال جاری از چندی پیش منتفی و تا زمان تصویب، برنامه پنجم مبنا خواهد بود. از سوی دیگر گرچه نوبخت، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز روز گذشته در آخرین اظهارات خود در مورد احتمال ارائه لایحه دو دوازهم تمایلی نشان نداده بود، اما در مجموع دولت ناچار به این کار شد.
نوبخت گفته بود که ما 27 دی‌ماه لایحه بودجه را به مجلس بردیم و بر اساس زمان‌بندی مشخص شده بودجه می‌توانست ظرف 50 روز بسته شود . در حال حاضر نیز دولت این آمادگی را دارد که حتی تا هفته سوم فروردین‌ماه در صورت تصویب بودجه اقدامات لازم را انجام دهد.
معاون رییس جمهور البته عنوان کرده بود که لایحه دو دوازدهم به این معناست که دولت برای دو ماه دیگر از سال آینده برنامه مشخص نداشته باشد. در همین حال رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته با اشاره به مصوبه هیات دولت در مورد بودجه دو دوازدهم در سال 95 گفت: دو فوریت این لایحه دوشنبه آینده در مجلس مطرح خواهد شد و روز سه‌شنبه مجلس نیز کلیات و جزئیات را بررسی و نهایی خواهد کرد.
غلامرضا تاجگردون خاطرنشان کرد: بحث ما این بود با توجه به اینکه بررسی بودجه 95 تا پایان سال در مجلس امکان‌پذیر نیست، دولت برای اینکه از ابتدای سال آینده در دریافت ها وپرداخت های با مشکل مواجه نشود. نیازمند بودجه دو دوازدهم است که خوشبختانه لایحه آن در هیات دولت به تصویب رسید. این عضو کمیسیون تلفیق بودجه 95 هم‌چنین گفت که احتمالا قانون بودجه 95 تا پایان فروردین ماه در صحن علنی مجلس نهایی خواهد شد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه