روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
16 اسفند 1394  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 7236
0
0
نگهداری دومین انیمیشنجهان در موزه باستان‌شناسی نطنز
کارشناس موزه باستان‌شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نطنز گفت: دومین انیمیشن جهان که یک ظرف سفالین است در موزه باستان‌شناسی نطنز نگهدای می‌شود. به گزارش ایرنا «محمود ایل‌بیگی» اظهار کرد: این انیمیشن شامل تصاویر بزهای ریش‌داری است که به صورت به هم پیوسته روی سفال نقاشی شده و با چرخش، تصاویر روی ظرف متحرک به نظر می‌آید.
وی افزود: پس از انیمیشن یافته شده در شهر سوخته زابل که متعلق به حدود 5هزار سال پیش است، این ظرف قدیمی که در سال 81توسط باستان‌شناسان آلمانی در محوطه باستانی اریسمان از توابع بادرود نطنز کشف شد، دومین انیمیشن کشف شده دنیا محسوب می‌شود. موزه باستان‌شناسی نطنز نخستین و تنها موزه تخصصی باستان‌شناسی استان اصفهان در مجاورت مجموعه تاریخی مذهبی مسجدجامع و بقعه شیخ عبدالصمد نطنز قرار دارد، هم اکنون 140قطعه اشیای تاریخی مکشوفه از محوطه‌های باستانی پیش از تاریخی میلاجرد و اریسمان که مربوط به هزاره اول تا چهارم قبل از میلاد می‌باشد، در این مکان به نمایش گذاشته شده است.
از آثار مهم در این موزه درب تاریخی مسجدجامع نطنز متعلق به سال 825 هجری قمری و سفال‌های منقوش و ابزارآلات فلزکاری همچون قالب و ابزار مربوط به اولین کوره ذوب فلز دنیا است. در کنار دهستان اریسمان بادرود تپه‌های شنی وجود دارد که سیاهی این تپه‌ها کاملا این محوطه را از سایر محوطه‌های دیگر متمایز کرده است، در این محوطه سایتی به نام اریسمان و یا سیاه بوم توسط دانشمندان و پژوهشگران کشف و در بین سال‌های 1379 تا 1383 توسط باستان‌شناسان ایرانی و آلمانی مورد کاوش علمی و مطالعه قرار گرفت.
بر این اساس، یکی از بزرگترین و قدیمی ترین سایت‌های فلزکاری جهان در این منطقه وجود دارد که آثاری هم در این مورد کشف شده است. روستای اریسمان قدمت 6500 ساله دارد و به علت کشف آثار کوره‌های قدیمی ذوب فلز به عنوان یکی از نخستین مناطق صنعتی جهان در محدوده فلات مرکزی کشور شناخته شده است.
این روستا در 3کیلومتری بادرود و 20 کیلومتری نطنز در شمال اصفهان واقع است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه