روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
16 اسفند 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 7222
0
0
وزیر خارجه ایران دیشب عازم اندونزی شد
آغاز تور یک‌هفته‌ای ظریف به شش کشور
همدلی - سفر آسیایی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه از دیشب آغاز شد. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در آغاز تور آسیایی خود به ۶ کشور ابتدا به اندونزی خواهد رفت و در اجلاس فوق‌العاده سران سازمان همکاری‌های اسلامی که درباره قدس شریف برگزار خواهد شد به نمایندگی از کشورمان شرکت می‌کند.
در ادامه این سفر در راستای دیدارهای دوجانبه، ظریف پس از اندونزی به سنگاپور، تایلند، برونئی، نیوزلند و استرالیا می‌رود.
در این سفر بر اساس آنچه پیش‌ازاین اعلام‌شده یک هیات اقتصادی ظریف را همراهی خواهد کرد. همچنین رئیس دستگاه دیپلماسی در این سفر علاوه بر گفت‌وگو و رایزنی با همتایان خود در ارتباط با مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی در مورد گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی با مقامات این کشور‌ها گفت‌وگو خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، سفر محمدجواد ظریف به برخی از کشور‌های فوق برای اولین بار صورت می‌گیرد و مقامات برخی از این کشور‌ها نیز در سال ۹۴ در قالب هیات‌هایی به ایران سفر داشته‌اند. از این جمله می‌توان به سفر وزیر خارجه و معاون وزیر خارجه استرالیا اشاره کرد که به ترتیب در فروردین و مرداد ۹۴ به تهران سفر کردند و از ظریف برای سفر به این کشور دعوت به عمل آوردند.
وزیر خارجه اندونزی نیز امسال دو بار به تهران سفر کرد که آخرین سفر وی مربوط به ۲۳ دی‌ماه است، زمانی که روابط ایران و عربستان به اوج تیرگی رسید و در تحلیل‌ها عنوان می‌شد که یکی از اهداف سفر «رتنو مرسودی» به تهران و ریاض میانجی‌گری برای حل‌وفصل اختلافات بین ایران و عربستان است.دون پرامودوینای، وزیر امور خارجه تایلند نیز در اوایل بهمن‌ماه برای دیدار با مقامات کشورمان و شرکت در نهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تایلند به ایران آمد، چند روز بعدازاین سفر، معاون نخست‌وزیر تایلند برای دیدار با مقامات کشورمان در راس یک هیات اقتصادی راهی تهران شد.
توجه به شرق و گسترش روابط با کشورهای این منطقه از جمله اولویت‌های دستگاه سیاست خارجی کشورمان است، چنان‌که در سال جاری شاهد سفر رییس‌جمهوری چین به تهران بودیم و قرار است در اوایل سال ۹۵ نیز نخست‌وزیر ژاپن و رییس‌جمهوری کره جنوبی راهی تهران شوند.
به گزارش همدلی، سفر رییس دستگاه دیپلماسی کشور به کشورهای تایلند، برونئی، نیوزیلند، استرالیا و سنگاپور در چارچوب همین تور آسیایی انجام می شود. در این سفر یک هیات اقتصادی وزیر خارجه را همراهی می‌کند. در همین حال جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تلاش دستگاه دیپلماسی و کشور برای استفاده حداکثری از فضای پسابرجام و ظرفیت آزاد شده جهت گسترش مناسبات با کشورهای مختلف از جمله کشورهای آسیایی تصریح کرد: در این سفر‌ها مناسبات اقتصادی از جمله اولویت‌ها است و در مورد همکاری‌های سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی نیز رایزنی و گفت‌وگو خواهد شد. به نظر می‌رسد با توجه به تعداد کشورهایی که رئیس دستگاه دیپلماسی کشور به آن سفر خواهند کرد و هم‌چنین دوری مسافت این سفر بیش از یک هفته به طول
انجامد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه