روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
13 اسفند 1394  |  گردشگری  |  کد خبر: 7107
0
0
مصدق را گرامی بداریم
غلامعباس توسلی‪-‬ برای تجلیل از فردی که نه تنها تاریخ یک کشور که تاریخ تمام دنیا متاثر از اوست، تنها کاری که می‌توان کرد و متاسفانه ما آن کار را انجام نمی دهیم، حفظ خانه و مقبره‌اش است؛ باید خانه دکتر محمد مصدق به صورت محل شایسته‌ای درآید و انجام امور آن به انجمن‌های ویژه‌ای واگذار شود؛ دولت هم نباید از انجام چنین کارهایی جلوگیری کند؛ چرا باید چنین ممانعتی وجود داشته باشد.
وقتی او سمبل مقابله با امپریالسیم مخصوصا بریتانیاست و یاد و خاطره‌اش در ذهن همه ایرانی‌ها باقی مانده چرا نباید برنامه‌ای برای تحقق این جریان به وجود آید؟.
متاسفانه عده‌ای از همان دوره‌ای که دکتر مصدق سر کار بود،‌ با او خصومت‌ داشتند؛ یک عده تندروهای مذهبی بودند و یک عده هم شاید بتوان گفت با کار و تفکراو مشکل داشتند و این مسئله همین‌طور ادامه‌دار شد و امروز به جایی رسیدیم که حتی خیابانی در تهران که هیچ، در ایران هم، جایی به نام او زده نشد؛ فردی که از منافع ملی دفاع کرد و در تمام دنیا شبیه او را پیدا نخواهید کرد؛ شخصیت منحصر به‌فردی که علیرغم گذشت سالیان جوانان هم امروز می‌شناسندش. این جوانان می‌توانند این سرمایه ملی را حفظ کنند.‌
پس بهتر است لااقل اجازه داده شود که در مناسبت‌هایی نظیر 14 اسفند - که روز وفات اوست - در مورد او بحث شود و آیین هایی برایش ترتیب داده شود.
سال 1358،‌ مرحوم طالقانی اولین کسی بود که برای تجلیل از مصدق در احمدآباد مستوفی مراسمی را برگزار کرد؛ اما بعد آن این نوع مراسم مسکوت ماند. مصدق مرد بزرگی بود که در شورای امنیت و دادگاه لاهه حضور پیدا کرد و از ملی شدن صنعت نفت دفاع کرد، تا توانست به‌لحاظ حقوقی، در سطح جهانی حرف‌های خود که دفاع از منافع ملی ایرانیان بود،را به کرسی بنشاند تا جایی که یکی از قضات انگلیسی دادگاه لاهه به نفع ایران رای داد و معروف شد که حتی نماینده انگلیس هم نتوانست حرف مصدق را قبول نکند. چنین افرادی باید مورد پذیرش قرار بگیرند؛ کاری که او کرد باعث شد دولت انگلیس نتواند در ایران راهی برای خود بگشاید و این گام مهمی در راه استقلال ایران بود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه