روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
10 اسفند 1394  |  گردشگری  |  کد خبر: 6850
0
0
وزیران خارجه روسیه و آمریکا بر ادامه آتش بس در سوریه تاکید کردند
وزیران خارجه روسیه و آمریکا با بررسی شرایط آتش بس سوریه که از شنبه آغاز شد، بر لزوم تعهد همه طرف ها بر ادامه آن با هدف نهایی برقراری آرامش در این کشور تاکید کردند.به گزارش ایرنا، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که «سرگئی لاوروف» و «جان کری» وزیران امور خارجه دو کشور شامگاه شنبه در مذاکرات تلفنی خود از آغاز آتش بس در سوریه استقبال کردند.
به گزارش اسپوتنیک، لاوروف و کری از قطع عملیات جنگی در سوریه استقبال کرده و راهکارهای اجرای کامل این توافق و هماهنگی های نظامی لازم میان روسیه و آمریکا در این باره را بررسی کردند.
وزیران خارجه دو کشور همچنین خواستار از سرگرفته شدن هرچه زودتر روند مذاکرات صلح سوریه شدند و بر نقش گروه حمایت از سوریه در این روند تاکید نمودند.اجرای توافق آتش بس سوریه در نخستین دقیقه شنبه به وقت دمشق آغاز شده است.از زمان برقراری آتش بس، نیروی هوافضای روسیه حملات هوایی به مناطق تحت کنترل گروه های معارض را که درخواست برقراری آتش بس داده اند، متوقف کرده است. مطابق توافق روسیه و آمریکا به عنوان سران گروه حامیان سوریه، حملات هوایی به «منطقه سبز» تحت کنترل معارضان پیوسته به آتش بس، انجام نمی گیرد، ولی اوضاع این کشور تحت کنترل نیروی هوافضای روسیه مستقر در این کشور قرار دارد.
براساس اعلام روسیه، وضعیت سوریه با پهپادهای تجسسی و تجهیزات و ماهواره های فضایی روسی دقیق و شبانه روزی کنترل می شود.روسیه از هفتم مهرماه پس از درخواست رسمی دولت سوریه و اخذ مجوز پارلمانی با استفاده از ده ها فروند بمب افکن سوخو، بالگردها، ناوها و زیردریایی مواضع تروریست های مورد حمایت چند کشور غربی عربی از جمله آمریکا و عربستان به ویژه داعش را آماج بمباران و موشکباران قرار داده و گروه های تروریستی را زمین گیر کرده است.
گروه کشورهای ضد سوری به پیشگامی آمریکا و عربستان پنج سال پیش با هدف براندازی دولت سوریه، گروه های تروریستی تندرو و تکفیری به ویژه داعش و جببه النصره را به خدمت گرفتند و با استخدام تروریست های تندرو از کشورهای مختلف حتی غربی، اعتراضات مسالمت آمیز مردمی در این کشور را به جنگ شهری کشاندند که افزون بر ویرانی شهرهای مختلف، تاکنون بیش از 250هزار قربانی و میلیون ها آواره بر جای گذاشته است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه