روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
12 آذر 1398  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 68115
0
0
هیات انتخاب جشنواره‌ فیلم فجر معرفی شدند
با حکم ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، اعضای هیات انتخاب فیلم‌های سینمایی معرفی شدند.محمد احسانی، محمود اربابی، همایون اسعدیان، یلدا جبلی، رضا درستکار، سید محمود رضوی و حسین کرمی در این دوره از جشنواره انتخاب فیلم‌های بخش سودای سیمرغ (مسابقه سینمای ایران) و نگاه نو (ویژه فیلم اول کارگردانان) را بر عهده خواهند داشت.
دکتر محمد احسانی عضو شورای پروانه نمایش فیلم سینمایی و مدیر شبکه‌های تماشا، نمایش و نسیم، دکتر محمود اربابی فیلمنامه‌نویس، عضو شورای پروانه ساخت و معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی، همایون اسعدیان فیلمنامه‌نویس، تهیه کننده، کارگردان و رئیس هیات مدیره خانه سینما، یلدا جبلی فیلمنامه‌نویس، تدوین‌گر و کارگردان جوان سینما، رضا درستکار منتقد و نویسنده کتاب‌های سینمایی و مستندساز، سید محمود رضوی تهیه‌کننده سینما و عضو شورای صنفی نمایش و دکتر حسین کرمی عضو شورای پروانه ساخت و نمایش فیلم‌های سینمایی و قائم مقام معاونت سیما طی روزهای آینده رسما فعالیت خود را به عنوان اعضای هیات انتخاب فیلم‌های سینمایی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر آغاز می‌کنند و تا ۱۵ دی ماه فیلم‌های راه یافته به بخش سودای سیمرغ و نگاه نو را معرفی خواهند کرد.سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه سال جاری همزمان با گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده برگزار می‌شود.
اسکورسیزی با مستندی درباره موسیقی بازگشت
مارتین اسکورسیزی وظیفه کارگردانی مستند جدیدی را بر عهده گرفته که قرار است به کاوش در موسیقی دهه هفتاد میلادی بپردازد.این چهره شناخته شده عرصه سینما در جهان که در کانرنامه افتخاراتش جایزه اسکار را هم دارد، قرار است کارگردانی یک مستند دیگر با موضوع موسیقی را انجام دهد و اینبار موسیقی دهه ۷۰ میلادی را که یکی از برجسته‌ترین دوران موسیقی در جهان است، بررسی کند. این مستند بناست از سوی شرکت Imagine Entertainmenکه به ران هاوارد و برایان گریزر تعلق دارد و در سال ۲۰۱۸ تاسیس شده و جاستین ویلکس و سارا برنشتاین ریاست آن را بر عهده دارند، تولید شود.
اسکورسیزی پیش از این تهیه کنندگی سریال Viny- (واینل) برای شبکه HBO را بر عهده داشت که قسمت اول آن را کارگردانی کرده بود که بخشی از تمرکز سریال روی موسیقی دهه ۷۰ میلادی در شهر نیویورک بود. بااین حال، HBO پس از ساخت و انتشار یک فصل از آن و حتی با وجود تمدید این سریال برای فصل دوم، سریال Viny- را لغو کرد. The LasWaltz ( اسکورسیزی ساخت مستند «آخرین والس» را در سال ۱۹۷۸ هم در کارنامه دارد. او همچنین وظیفه کارگردانی مستند No Directio- Home: Bob Dyla- در سال ۲۰۰۵، مستند Shine a Lighدر سال ۲۰۰۸، مستند George Harrison: Living i- the Materia- World در سال ۲۰۱۱ و همچنین مستند Rolling Thunder Revue: A Bob Dyla- Story by Marti- Scorsese را در سال جاری میلادی بر عهده داشته است.
نوسنده «خواهران خونی» درگذشت
مریلین یالوم، تاریخدان و نویسنده فمینیست آمریکایی است. او محقق ارشد موسسه تحقیقات جنسیت کلایمن در دانشگاه استنفورد بود و استاد دانشگاه سابق در فرانسه. مریلین یالوم از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۵ در سمت مدیر موسسه تحقیقات جنسیت مشغول به کار بود. او همسر اروین د. یالوم روانپزشک و نویسنده بود. او نویسنده‌ای پرکار و تاریخدان بود و در بسیاری از آثار خود مضامین تاریخی فرهنگی با محوریت زنان را مورد بررسی قرار می‌داد.
او۲۰ نوامبر در خانه‌اش در کالیفرنیا درگذشت. مریلین یالوم ۸۷ ساله بود. خانم یالوم در نیمه‌های دهه ۱۹۷۰، که جنبش زنان در حال جان گرفتن بود، استاد زبان و ادبیات فرانسه شد. در ادامه به سوی دانش‌پژوهی در زمینه فمنیست کشیده شد. او با اینکه چندین کتاب علمی نوشته بود، اما تا اواخر دهه پنجم زندگی‌اش شروع به نوشتن آثار برجسته‌اش نکرد. یکی از اولین موارد«مادر بودن، مرگ و ادبیات جنون» بود که در سال ۱۹۸۵ منتشر شد و پیوندی بین جنون و مادری در برخی نویسندگان زن ازجمله سیلویا پلات و ویرجینیا وولف را نشان می‌داد. از آثار شناخته‌شده او می‌توان به «خواهران خونی» در سال ۱۹۹۳، «تاریخ فرهنگی پستان» در سال، «تاریخ فرهنگی همسران» در سال ۲۰۰۱، «تولد ملکه شطرنج» در سال ۲۰۰۴ و «عشق فرانسوی چگونه به وجود آمده» در سال ۲۰۱۲ اشاره کرد. مریلین یالوم وقتی سال گذشته فهمید که مبتلا به سرطان شده با همراهی همسرش شروع به نوشتن کتاب مشترکی درباره بیماری‌اش و روند مُردن کرد. او به تازگی کتاب دیگری با عنوان «شاهدان بی‌گناه: جنگ جهانی دوم از نگاه کودکان» درباره خاطرات کودکان از جنگ را تمام کرد که قرار است سال آینده منتشر شود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه