روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 آبان 1398  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 67573
0
0
سیحون میزبان دگردیسی نقش‌مایه‌های اساطیری
همدلی:«دگردیسی نقش‌مایه‌های اساطیری» عنوان نمایشگاهی است که جمعه گذشته از جدیدترین آثار «رحیم مولاییان» هنرمند برجسته و شناخته شده مازندرانی در گالری سیحون برگزار شد. قرار است این نمایشگاه تا 29 آبان برپا باشد. مولاییان در این نمایشگاه 20 تابلوی بزرگ از جدیدترین نقاشی‌های خود را ارائه کرده است که همگی در سال 1398 با تکنیک ترکیب مواد تولید شده‌اند.
وی با اشاره به وجود نمادهای اساطیری در آثار خود اظهار کرد: معمولا در آثار من موتیف‌هایی وجود دارد که در لایه‌های گوناگون به امکانات مختلف بصری تبدیل می‌شوند. این موتیف‌ها و نمادها در دوره‌های مختلف تعاریف تازه‌ای پیدا می‌کنند. «دگردیسی نقش‌مایه‌های اساطیری» در واقع همین موضوع را بیان می‌کند که نمادهای اسطوره‌ای در آثارم قابلیت به روز شدن در زندگی امروز را دارند.
این نقاش برجسته در مورد ارتباط مجموعه جدیدش با مجموعه‌های قبلی خود خاطرنشان کرد: بی‌تردید این مجموعه نمی‌تواند بدون پشتوانه آثار قبلی باشد. موضوع و مفهوم آثار، انتخابی است که در درازمدت اتفاق می‌افتد. تلخی و شیرینی زیستی من در جهان معاصر منجر به تفاوت تجربی در حیطه‌های بصری می‌شود یا شناخت‌های بصری که از تجربیات کار با مواد مختلف به دست می‌آورم. اما در مجموع ساختار و زمینه کار، زیرمجموعه‌ای از همان کارهای اساطیری است که پیش‌تر تولید کرده‌ام و در ادامه آن مسیر قرار دارد.
مولاییان در ادامه با بیان این‌که نمادهای بومی پیرامونی‌ زادگاهم- بابل- نقش مهمی در آثارم دارند، گفت: برای استفاده از نمادهای اساطیری، از سال‌ها پیش نگاه جدی‌تری به فرهنگ بومی زادگاهم داشتم. در دهه 70 و 80 از بیشتر سقانفارهای مازندران بازدید کردم. نقش‌ونگارهای این بناها نگرش و دید من را در نقاشی تغییر دادند و سبب شدند که داشته‌های فرهنگی و بومی خودمان را در آثارم برجسته کنم.
وی تصریح کرد: در آثارم از نمادهای بومی مازندران و عناصر به کار رفته در نقش‌مایه‌های موجود در معماری‌های مازندران همواره استفاده کرده‌ام. اما معتقدم که یکی از ارزش‌های ماندگاری اسطوره‌ها در این است که قابلیت تبدیل به امکانات و مفاهیم را دارند. در کارهای من هم نمادها تعریف قطعی ندارند. به همین دلیل قابلیت اجرایی در زندگی امروز را دارند. این جابه‌جایی اسطوره‌ها در آثار من طی دوره‌های مختلف دیده می‌شود.
همزمان با گشایش این نمایشگاه، مجموعه شعر جدید این هنرمند مازندرانی با نام «کبوتران نامه‌بر در سطل زباله تخم می‌گذارند» نیز روگشایی شد. مولاییان درباره این کتاب اظهار کرد: فضای شعرهای من معمولا در عین حال که وجه انتزاعی زبانی دارد، فضایی تصویری نیز هست. «کبوتران نامه‌بر در سطل زباله تخم می‌گذارند» نیز تلفیقی از اشعار کوتاه و بخشی از طرح‌های من است که با توجه به ارتباط مفهومی بین طرح و شعر در کنار هم قرار گرفته‌اند.
نمایشگاه «دگردیسی نقش‌مایه‌های اساطیری» تا 29 آبان هر روز – به جز دوشنبه‌ها - از ساعت 11 تا 19 و روزهای جمعه از ساعت 16 تا 20 در گالری سیحون برپا خواهد بود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه