روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
21 مهر 1398  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 66882
0
0
گذرگاه تاریخ
گذرگاه تاریخ
همدلی: امروز‌ ‌یکشنبه سیزدهم اکتبر 2019‌‌‌، ‌79روز تا آغاز سال 2020باقی مانده است. بیست‌ویکم مهر1398‌ است. با گذشت 207روز از سال خورشیدی جاری‌‌، 158روز به سال 1399باقی مانده است.
درگذشت حسین بهزاد، نقاش
51سال پیش در چنین روزی-۲۱ مهر ۱۳۴۷، حسین بهزاد نقاش و مینیاتوریست چیره دست ایران درگذشت. بهزاد سال‌ها کارمند فنی اداره کل باستان‌شناسی و استاد مینیاتور هنرستان هنرهای زیبای تهران بود. او خمسه نظامی را به پیشنهاد فتوح‌السلطنه در مدت یک سال که در منزلش اقامت داشت، با مینیاتورهایی زیبا تصویرسازی کرد. فتوح السلطنه از بهزاد دعوت کرد بعد از تمام شدن نقاشی‌ها با او به اروپا برود تا کتاب را آنجا بفروشند.حسین بهزاد از سن ۲۱ سالگی کارگاه مینیاتوری مستقلی دایر کرد. کار او به سرعت با استقبال فراوان روبه‌رو شد. بهزاد به ویژه در کپیه کردن از آثار مینیاتوری قدیم که سخت مورد توجه اروپاییان و دلالان ایرانی بود، استعداد و توانایی داشت. او به ویژه آثار کمال‌الدین بهزاد و رضا عباسی از مینیاتوریست‌های صاحب نام دوران صفویه را با استادی تمام کپی می‌کرد. در سال ۱۳۱۴ موسیو رابینو باستان‌شناس فرانسوی بهزاد را با خود به فرانسه برد و وی را به کار گرفت. اقامت وی در فرانسه، ۱۳ ماه طول کشید و در این مدت وی به موزه‌های لوور، گیمه و ورسای می‌رفت و آثار قدیمی مینیاتور ایرانی و شرقی را مطالعه می‌کرد. او این دوران را این‌طور توصیف می‌کرد: «من در این مسافرت شکفته شدم و خودم را شناختم و پنجه‌های من از آن پس شور و احساس نوظهور تازه‌ای یافت». در جای دیگری می‌گوید: «مطالعه من در سبک‌های مختلف نقاشی ایرانی و خارجی بدین منظور بود تا سبکی به‌وجود بیاورم که ضمن داشتن خصایص ایرانی با هنر روز دنیا نیز منطبق باشد.» بهزاد به تدریج کارهای تجاری را کنار گذاشت و به خلق شاهکارهای هنری مورد پسند خود پرداخت. تابلوهای فردوسی، فتح بابل، ایوان مداین، شب قدر حافظ و نفت یادگارهای این دوره از عمر او هستند. تابلوی فردوسی دو سال از وقت بهزاد را گرفت. او دو تابلو نیز برای جشن المپیاد کشید. یکی از آن‌ها «چوگان‌بازی» و دیگری «کشته شدن دیو سفید به دست رستم» نام داشت. بهزاد ۱۷ نمایشگاه در داخل و خارج از ایران برگزار کرد و چندین جایزه و مدال گرفت. مجلس شورای ملی در اردیبهشت ۱۳۳۷ تصویب کرد که حقوق معینی به شکل مادام العمر از طرف دولت به حسین بهزاد پرداخت شود. حال عمومی بهزاد در ۱۳۴۷ وخیم شد و دو بار برای درمان از سوی وزارت فرهنگ به اروپا فرستاده شد. با این حال وی در ساعت ۸:۴۸ شب ۲۱ مهر ۱۳۴۷ در سن ۷۴ سالگی در تهران درگذشت. بهزاد در طول زندگی خود نزدیک به ۴۰۰ کار هنری آفرید و سعی کرد در آن‌ها بسیاری از ریزه‌کاری‌های زائد مینیاتور را دور بریزد. در کارهای او حالات و روحیات اشخاص مشخص است. گفته می‌شود که وی نخستین نقاش مبتکر مینیاتور پس از صفویان بوده‌است و این هنر را از گرایشی که در زمان قاجار به سمت نقاشی‌های روسی پیدا کرده بود به سمت نقاشی‌های ایرانی بازگرداند.
درگذشت کنت آرتور دو گوبینو
137سال پیش در چنین روزی-۱۳ اکتبر ۱۸۸۲-کنت آرتور دو گوبینو نویسنده، خاورشناس، شاعر، مورخ، محقق و دیپلمات فرانسوی درگذشت.ریشه نظریات نژادگرایانه را در عصر جدید به او نسبت می‌دهند. با این که در زمان حیاتش جز در نزد معدودی از روشنفکران و هنرمندان مانند واگنر که دوست او بود شناخته نشد، ولی پس از مرگش اندیشه‌های او طرفدارانی یافت و اصول و عقاید او درباره عدم تساوی نژادها مخصوصاً در آلمان بسیار مورد توجه قرار گرفت و او را به شهرت جهانی رساند. گوبینو در سال ۱۸۵۵ به همراه همسر و دخترش از طریق بندر بوشهر به ایران آمد و از طرف دربار استقبال باشکوهی از او به عمل آمد. در طول اقامت خود در ایران به زبان فارسی مسلط شد و به کارهایی از قبیل سکه‌شناسی و مطالعه تاریخ و فلسفه و ترجمه متون فارسی به فرانسه مشغول گشت. . گوبینو در طول زندگی پرماجرای خود در سال ۱۸۵۸ بار دیگر به فرانسه بازگشت و به آمریکا رفت و بعد از مدتی بار دیگر در مقام سفیر فرانسه به تهران اعزام شد و تا سال ۱۸۶۳ در این مقام باقی ماند. سال‌های آخر عمر او در سفر به سرزمین‌های اروپایی مخصوصاً آلمان و ایتالیا سپری شد و در اواخر عمر هم در پاریس زیست و در شهر تورین درگذشت.
درگذشت غلامحسین مُصاحب، ریاضی‌دان
40سال پیش در چنین روزی-۲۱ مهر ۱۳۵۸، غلامحسین مُصاحبریاضی‌دان و دانشنامه‌نویس شهیر کشورمان درگذشت. پ به سبب کوشش‌های او در راه ترویج ریاضیات جدید در ایران وی را «پدر ریاضیات جدید» در ایران می‌دانند. بعد از انجام تحصیلات مقدماتی وارد دارالمعلمین شد و دوره آن را به پایان رساند و سپس در دارالمعلمین عالی نام‌نویسی کرد و در رشته ریاضیات فارغ‌التحصیل شد. از آن زمان به خدمت وزارت معارف درآمد، و همچنان تحصیلات خود را در علوم قدیم و فلسفه ادامه داد، و علاوه بر ریاضیات، زبانهای عربی و فرانسوی و انگلیسی را نیز در حد عالی فرا گرفت، و با زبانهای روسی و آلمانی نیز آشنایی یافت. ر سال ۱۳۲۴ برای تکمیل تحصیلات به انگلستان رفت و در سال ۱۳۲۷ به اخذ درجه دکتری در ریاضیات از دانشگاه کمبریج نایل آمد و در همین سال به عضویت انجمن ریاضی‌دانان انگلیس و انجمن فلسفه کمبریج نیز درآمد. در انگلستان شاگرد خاص برتراند راسل، ریاضیدان و فیلسوف نامدار انگلیسی بود. در سال ۱۳۴۰ به تدریس در بخش ریاضی دانشسرای عالی پرداخت و سال ۱۳۴۲ درجه استادی یافت. دکتر غلامحسین مصاحب در مهر ۱۳۴۵ موسسه ریاضیاتی را در دانشسرای عالی (بعداً دانشگاه تربیت معلم) با مجوز شورای مرکزی دانشگاه‌ها تاسیس کرد. یکی از ماندگارترین میراث مصاحب دائرهالمعارف فارسی است.
درگذشت ربکا کلارک، آهنگساز شهیر قرن بیستم
40سال پیش در چنین روزی-13 اکتبر سال 1979، «ربکا کلارک» آهنگساز بزرگ قرن بیستم در سن 93 سالگی در نیویورک درگذشت. پدر ربکا آمریکایی و مادرش آلمانی و خود او در انگلستان به دنیا آمده بود و تابعیت مضاعف داشت. وی که از نوجوانی به تحصیل موسیقی و نواختن ویولا Viola در انگلستان سرگرم شده بود در آستانه جنگ جهانی دوم به دو برادرش در آمریکا پیوست و در این کشور ماندگار شد و با یک موسیقیدان معروف و مدرس موسیقی ازدواج کرد. درگذشت شوهر در سال 1967 ربکا را دچار افسردگی ساخت و موقتا در فعالیت هنری خلل وارد ساخت که پس از مدتی از سر گرفته شد و تا 90 سالگی آهنگ ساخت، موسیقی تدریس کرد و ویولن و ویول (ویولن بزرگتر) نواخت.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه