روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 شهریور 1398  |  اقتصاد  |  کد خبر: 65880
0
0
رهایی از نفت
لقمان توتونچی - اجتماع آدمی را باید از دوران خوشه چینی به غارنشینی، کوچ‌نشینی، روستانشینی و شهرنشینی تقسیم و رده‌بندی کرد که در مرحله آخر به فضای زندگی در ابرشهرها می‌انجامد.
امروزه بسیاری از ساکنان کُره زمین را شهرنشینان به خود اختصاص می‌دهند که مشاغل این اجتماعات شهرنشین به خدماتی، صنعتی و کارگاه‌های کوچک تولیدی تقسیم بندی می‌شود. به عبارت دیگر، تخصص درتمامی این مشاغل حرف اول تا آخر را می‌زند. اجتماعات شهری و روستایی با یکدیگر به ایالت، استان، کشور، قاره و در نهایت در سطح جهان تقسیم‌بندی می‌شوند، این تقسیم‌بندی نشان از تخصصی شدن در تمام امورات اجتماعی، اقتصادی وسیاسی درجهان دارد که ظرفیت‌ها وپتانسیل‌های سرزمینی درکنار سایر موقعیت‌های جغرافیایی در عصر حاضر را با خود به همراه داشته و می‌پروراند که علت وجودی این رویکردهای ذکرشده تغییرات ساختاری و شکلی را در سیاست‌های داخلی وخارجی کشورها به شیوه‌های مستقیم و غیر مستقیم باخود به ‌همراه و در بردارد.
در خصوص رشد و پیشرفت کشورها در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، لحاظ کردن و در نظر آوردن پتانسیل‌های طبیعی و انسانی می‌تواند نویدبخش آینده و تحولات مثبت در زمینه‌های فوق باشد. با در نظر قراردادن و به‌کار بستن اهرم‌های لازم و توانمندی‌های طبیعی وانسانی است که سیاست‌های داخلی وخارجی از وابستگی وجودی به کشورهای دیگر بی‌نیاز می‌شود. برای رسیدن به این هدف باید مدیریت‌های زمانی و اجرایی با کارآمدی لازم در دستور کار قرار گیرد تا بتوان در جهت رفع و دفع وابستگی‌های سیاسی و اقتصادی حرکت کرد.
کشور ایران با توجه به موقعیت، وزن، جایگاه ژئوپولیتیکی و استراتژی در منطقه خاورمیانه به همراه دسترسی به آب‌های آزاد وداشتن ۱۵ کشور همسایه، موقعیت چهار فصلی با آب وهوای مطبوع، طول وعرض جغرافیایی مناسب، پتانسیل رنگین کمان قومیتی، داشتن ریشه‌های تاریخی، فرهنگی، دینی و مذهبی و نیای مشترک، درجهت بهره‌‎گیری از توانمندی‌های محیطی و انسانی برای رسیدن به رشد و توسعه پایدار ظرفیت خارق‌العاده‌ای دارد. ایران برای رهایی از تکیه بر صادرات انحصاری وتک‌محصولی نفت وگاز که نوید بخش توسعه اقتصادی همه جانبه است، باید در تمامی سطوح عمودی و افقی اجتماع ایران ظرفیت‌های خود را به کار گیرد؛ ظرفیت‌هایی مانند: معدن، کشاورزی، دامپروری و شیلات، صنایع دستی منجمله فرش دستباف، صنعت گردشگری(گردشگری مذهبی، سلامت، ورزشی و...)، پتروشیمی، سدسازی، دانشگاهی و انرژی‌های پاک؛ یعنی تجدیدپذیر و ...
باید اذعان کرد که پتانسیل‌های فوق را می‌توان از بالقوه به حالت بالفعل در آورد که این مهم با برنامه‌ریزی‌های مدون به همراه مدیریت‌های به سامان لازم‌الاجرا است. همچنین جذب سرمایه‌های داخلی وخارجی درهر نقطه ومکانی از این مرزو بوم را که مختص به پتانسیل‌های مذکور است، می‌توان بانی رشد و طرقی در زمینه‌های اشتغال با محوریت توسعه متوازن و پایدار دانست.
مانند نقاط کوهستانی دارای پتانسیل های دامپروری،داروئی،گردشگری ورزشی،انرژی های پاک، باد، مراکز مذهبی برای گردشگری مذهبی، جلگه‌های شمالی وجنوب غربی برای کشاورزی، شهرهای دانشگاهی، همدان، برای جذب دانشجویان داخلی وخارجی و...
در پایان باید گفت که برای رسیدن به اهداف علمی وتخصصی می توان با برگزاریی همایش‌های علمی وتخصصی، استفاده از تجارب وتخصص اساتید دانشگاهی با اقشارتحصیلکرده برای رسیدن به تحقق اهداف وآرمان‌های کُلی در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی واقتصادی بر اساس پتانسیل‌های محیطی و انسانی بابکار بستن سیاست‌های برنامه‌ریزی شده به همراه مدیریت‌های به سامان توسط بخش‌های خصوصی، دولتی و ترکیبی
درچهارچوب‌های قانونی بارفع موانع آن بهمراه برنامه‌های اجرایی توسط نهادها و وزارت خانه‌های ذی‌ربط بصورت بخشنامه‌ای و رسمی نمودن برنامه‌های مصوب واجرائی توسط اساتید وقشردانشگاهی در همایش‌ها وکنگره‌های ملی و علمی، تخصصی برای اقدامات سریع وصریح از مرکز به سایر نقاط کشوری باتوجه به سیستمی و متمرکز بودن قوانین کشوری با حل ورفع موانع بر سرراه برنامه‌ها از طریق مجاری قانونی ومرتبط با تخصصی شدن حرفه ومشاغل در سطوح مختلف کشوری بهمراه اقشارمختلف در طبقات اجتماعی گوناگون در جهت رسیدن به خودکفائی بهمراه توسعه پایدار در چهارچوب اهداف ملی به منظور رهایی از تسلط اقتصاد تک محصولی و نفتی نویدبخش ونجات دهند اهداف ملی وکشوری بوده و باشد تا که درآینده‌ای نه‌ چندان دور شاهد توسعه روز افزون و شکوفایی در تمامی عرصه های علمی، اقتصادی، اجتماعی وسیاسی باتوجه به مدنظر قراردادن توانمندیهای کشوری وملی وهرآنچه درآن است، باشیم.
دردست هم دهیم به مهر
میهن خویش کنیم آباد!
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه