روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
17 شهریور 1398  |  ورزش  |  کد خبر: 65819
0
0
دستگاههای اجرایی که در تابستان جاری 20 درصد مصرف آب را کاهش دهند تقدیر می‌شوند
اصفهان – خبرنگار همدلی:مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان در نشستی که با حضور مدیر کل مدیریت بحران استانداری و مدیران بحران دستگاههای اجرایی‌‌،فرمانداریها و نیروی انتظای و نظامی پیرامون اقدامات مصرف بهینه آب شرب در دستگاهها تشکیل شد گفت: سازگاری با کم آبی بعنوان راهبرد وزارت نیرو،جهادکشاورزی‌‌،صنعت‌‌،معدن و تجارت و درنهایت دولت برای کاهش تبعات خشکسالی در کشور است.
مهندس‌هاشم امینی با بیان اینکه برای تامین، توزیع و مصرف بهینه آب اقدامات مستمر باید در دستور کار قرار گیرد عنوان کرد: پیرامون مصرف بهینه آب باید اقداماتی به طور مستمر و پیاپی در دستور کار قرار گیرد که در این راستا کارگروه سازگاری با کم آبی در استان تشکیل شد
وی افزود: باید در دستگاه‌های اجرایی و خدماتی مدیران مکلف به سنجش انرژی در دستگاهها باشند تا از اتلاف بی رویه انرژی در دستگاهها جلوگیری به‌عمل آید. وی با گلایه از برخی از دستگاهها درخصوص استفاده از آب شرب برای آبیاری فضای سبز اعلام کرد:متاسفانه برخی از دستگاهها از آب شرب برای آبیاری فضای سبز استفاه می‌کنند در حالیکه در تابستان سال جاری برای تامین پایدار آب شرب مشترکین با کمبود 3 هزار لیتر در ثانیه مواجه بودیم
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به تامین آب شرب مردم در تابستان اعلام کرد: در تابستان سال جاری با توجه به ظرفیت محدود تصفیه خانه آب اصفهان نزدیک به 92 فقره چاه آب وارد مدار بهره برداری قرار گرفت تا از طریق این منابع کمبود تامین آب شرب جبران شود
وی افزود: چاههای آبی که وارد مدار بهره برداری قرار گرفت سلامت آن صدردصد مورد تایید مراکز ذیصلاح بوده و مردم به هیچ عنوان نگران سلامت آب شرب نباشند زیرا به آب شربی که سلامت آن مورد تایید مرکز بهداشت نباشد وارد شبکه توزیع نمی شود.
وی تامین پایدار آب شرب را مستلزم راه اندازی سامانه دوم آبرسانی برشمرد و گفت:برای راه اندازی سامانه دوم آبرسانی در اصفهان به 3 هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است که شرکت آب منطقه ایی چندین سال است بدنبال ردیف دار کردن این پروژه می‌باشد.
مهندس امینی اعلام کرد: شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به منظور مصرف بهینه آب در دستگاههای اجرایی نهایت همکاری پیرامون استفاده از تجهیزات کاهنده آب را دارد.
همچنین در این جلسه مدیرکل مدیریت بحران استانداری گفت: این جلسه با هدف بررسی اقدامات دستاگاههای اجرایی و خدماتی در راستای مصرف بهینه آب در تابستان تشکیل شد چرا که طبق دستور استاندار، دستگاههای اجرایی مکلف شدند در تابستان سال جاری 20 درصد در مصرف انرژی به ویژه آب و برق صرفه جویی کنند. مهندس شیشه فروش افزود: در مهرماه نتایج اقدامات دستگاههای اجرایی پیرامون مصرف بهینه آب مورد بررسی قرار می‌گیرد و دستگاههایی که موفق به کاهش 20 درصدی آب شدند مورد تقدیر قرار می‌گیرند این در حالیست که دستگاهها ملزم به استفاده از تجهیزات کاهنده آب و نصب مخازن استراتژیک هستند.
وی حفظ حریم خطوط انتقال با قطر 1400 میلیمتر را بسیار ضروری دانست و گفت: همه دستگاهها موظف هستند به منظور جلو گیری از وقوع هر حادثه حریم خطوط انتقال 1400 میلیمتر را رعایت نمایند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری گفت: مسئولان شهرهایی که در حریم رودخانه قرار دارند مانند لنجان‌‌،فلاورجان باید نهایت دقت و مراقبت از ورود هر گونه آلودگی مانند نشت نفت و گازوئیل به رودخانه را در دستور کار قرار دهند
وی ادامه داد: شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در مهار حوادث غیر مترقبه در اقصی نقاط کشور پیشتاز است بعنوان مثال اکیپ بحران آبفا استان اصفهان در مهار سیلاب خوزستان‌‌،مهار حوادث ناشی از زلزله در سرپل ذهاب بسیار موفق عمل نمود.
همچنین در این جلسه معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: در تابستان سال جاری جاری با افزایش دما بی سابقه مواجه شدیم که این امر نیاز آبی مشترکان را افزایش داد اما به رغم کمبود 3 متر مکعب در ثانیه توانستیم آب شرب مورد نیاز مردم را تامین کنیم.
مهندس ناصر اکبری گفت:از 28 خردادماه تا 15 مرداد ماه موج گرما در استان اصفهان پدید آمد این در حالیست که در تابستان سال جاری بیش از 7 الی 8 ساعت دمای هوا بیش از حد متعارف بوده در حالیکه در سالهای گذشته نهایت 3 ساعت در طول شبانه روز مردم با دمای بیش از 40 درجه مواجه شدند.
وی ادامه داد:با این که دمای هوا در تابستان سال جاری افزایش چشم گیری داشت اما توانستیم به رغم محدودیت منابع آبی با کنترل فشار‌‌، مدیریت مصرف و تقاضا آب شرب پایدار مردم را تامین کنیم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه