روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 مرداد 1398  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 65113
0
0
گذرگاه تاریخ
گذرگاه تاریخ
همدلی: امروز‌ چهاردهم آگوست2019،‌ 156روز از سال 2019 گذشت. بیست‌وسوم مرداد 1398‌ است. 147 روز از سال خورشیدی جاری سپری شد.
محکومیت مارشال پتن قهرمان ملی فرانسه به اعدام
74سال پیش در چنین روزی- 14 آگوست سال 1945، مارشال «هانری پتن» قهرمان ملی فرانسه و فاتح جنگ «وِردن»به جرم خیانت به وطن به اعدام محکوم شد. وی 89 ساله بود. محاکمه فیلد مارشال‌هانری فیلیپ پتن (1856-1951) به اتهام خیانت نسبت فرانسه از 23 جولای سال 1945 آغاز شده بود. به نوشته سایت نوشیروان کیهانی‌زاده، پتن در سال 1940 در اسپانیا بود که ارتش فرانسه از آلمان شکست خورده بود. وی در جولای این سال و هنگامی که ارتش آلمان به دروازه پاریس رسیده بود به درخواست مردم و مقامات وقت به فرانسه بازگشت و رئیس دولت شد. تا بازگشت پتن به وطن نیمی از فرانسه به اشغال آلمان درآمده بود. پایتخت به «ویشی» که در اشغال نبود منتقل شده بود. پتن سالخورده (83 ساله) ریاست دولت را در حالی برعهده گرفته بود که ارتش فرانسه، دیگر توان دفاع موثر نداشت و در این شرایط پتن راهی برای نجات بقیه فرانسه و جلوگیری از ویرانی بیشتر کشور باقی نمانده بود جز اینکه با آلمان از در سازش درآید که این کار را کرد. یکی از اتهامات او این بود که هنگام دستگیری و انتقال یهودیان فرانسه به آلمان، درقبال این رویداد بی تفاوت مانده بود. شارل دوگل اعدام پتن را به دلیل کهولت به حبس ابد تخفیف داد که تا پایان عمر در دژ نظامی محبوس بود و در سال 1951 در 95 سالگی در زندان درگذشت.
زادروز علی حاتمی، کارگردان شهیر ایرانی
75سال پیش در چنین روزی- ۲۳ مرداد ۱۳۲۳ علی حاتمی کارگردان فیلم، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده سینما در خیابان شاهپور کوچه اردیبهشت تهران به دنیا آمد. او دانش‌آموخته دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر بود.
حاتمی کار هنری خود را با نویسندگی در تئاتر آغاز کرد و نمایشنامه‌های «ساتن»، «قصه حریر»، «ماهیگیر»، «حسن کچل»، «چهل گیس» و شهر «آفتاب و مهتاب» را برای تئاتر نوشت.
علی حاتمی در روز پنجشنبه ۱۴ آذرماه ۱۳۷۵ بر اثر سرطان پانکراس در سن ۵۲ سالگی درگذشت. پیکر وی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد. بر روی سنگ قبر وی که در طرفینش رقیه چهره آزاد (ملقب به مادر سینمای ایران و ایفاگر نقش مادر در فیلم «مادر») و رسام عرب‌زاده (طراح ممتاز فرش‌های ایرانی) دفن شده‌اند یکی از ماندگارترین دیالوگ‌های فیلم «حاجی واشینگتن» نقش بسته: «آیین چراغ خاموشی نیست.»
درگذشت ناصر فرهنگ‌فر، نوازنده برجسته تنبک
22سال پیش در چنین روزی-۲۳ مرداد ۱۳۷۶، ناصر فرهنگ‌فر، نوازنده تنبک و مدرس موسیقی سنتی ایرانی در سن 50سالگی درگذشت. استاد ناصر فرهنگ‎‌فر در چهارم آبان ماه ۱۳۲۶ هجری شمسی در شهرری متولد شد. پدرش که کارمند شهربانی بود تار می‌نواخت و عمویش تمبک، با این وجود پدر مخالف ساز زدن ناصر بود.
فرهنگ‌فر داشته‌های مقدماتی تنبک را نزد یکی از اقوام خود محمد ترکمان که شاگرد امیرناصر افتتاح تنبک‎‌نواز سرشناس دوران به‌شمار می‌رفتفراگرفت؛ همین امر مقدمات دیدار وی با حسین تهرانی را برای او فراهم کرد. استعداد قابل ملاحظه فرهنگ‌فر، استاد حسین تهرانی را مجاب می‌کند تا که وی را به شاگردی بپذیرد. وی مدت کوتاهی در نزد این استاد شاگردی کرد که در بالا بردن کیفیت نوازندگی و شکوفایی استعدادهای نهفته وی بسیار موثر بودو با راهنمایی او برای فراگیر نت مدت یک سال نزد محمد اسماعیلی کتاب تنبک استاد تهرانی را آموخت. در این دوره ناصر فرهنگفر از داشته‌های اساتید به نامی همچون عبدالله دوامی، سیدحسن میرخانی، سید حسین میرخانی و علی اکبر کاوه بهره جست. رهنگ فر در عین حال که در تکنوازی ساز تنبک چیره‌دست بود ساده‌نواز بسیار عالی نیز بود، از سال ۵۱ با محمدرضا شجریان، محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، داریوش طلایی، داوود گنجه‌ای، پرویز مشکاتیان و… در جشن هنر شیراز برنامه‌های متعددی را اجرا کرد. در سال ۵۲ به همراه گروه مرکز حفظ و اشاعه موسیقی به بلژیک رفت و با گروه باله موریس بژار همکاری کرد و در همان سال همان برنامه را نیز در تخت جمشید اجرا کرد. در سال ۵۴ به دعوت رابرت ویلسون به نیویورک رفت و با گروه تئاتر او همکاری کرد.
ناصر فرهنگ فر پس از یک دوره کناره‌گیری و انزوای کاری درروز پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۷۶ در ۵۰ سالگی چشم از جهان فروبست.
ناصر فرهنگ‌فر در آثاری چون بیداد، آستان جانان و راست‌پنجگاه با محمدرضا شجریان همکاری کرده بود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه