روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 تیر 1398  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 63749
0
0
گذرگاه تاریخ
گذرگاه تاریخ
امروز‌ چهاردهم ژوئیه،‌ 195روز از سال 2019 گذشت. بیست‌وسوم تیر 98‌ است. 118روز از سال جدید خورشیدی سپری شد.
میانجیگری مشاور رئیس‏جمهور وقت آمریکا بین ایران و شرکت نفت انگلستان
68سال پیش در چنین روزی- در 23تیر ماه 1330شمسی، «اورل هریمن» مشاور مخصوص «هاری ترومن» رئیس‏جمهور وقت آمریکا برای میانجیگری بین شرکت نفت انگلیس و دولت ایران وارد تهران شد. پس از تصویب لایحه ملی شدن صنعت نفت ایران در 29 اسفند 1329 شمسی در مجلس سنا، دکتر مصدق به عنوان نخست‏وزیر ایران درصدد اجرای این قانون برآمد. به نوشته پایگاه نوشیروان کیهانی‌زاده، دولت ایران در این زمان، آمادگی داشت که خود مستقیماً نفت را صادر کند. از آن طرف با خلع‏ید از شرکت نفت انگلستان که از سال‏ها قبل بر چاه‏های نفت ایران خیمه زده بود، دولت این کشور را به عکس‌العمل واداشت و کشتی جنگی به خلیج فارس اعزام کرد. در نتیجه صادرات نفت ایران نیز متوقف شد. در ادامه، شرکت نفت انگلیس به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت برد ولی دولت ایران رسیدگی به اختلاف یک شرکت با یک دولت را در صلاحیت دیوان نمی‏دانست. چون کار اختلاف بالا گرفت، به دعوت هریمن هیئتی از انگلستان به ایران آمد و مذاکراتی طولانی به مدت سه هفته بین دو طرف انجام گرفت.انگلیسی‏ها در حقیقت خواهان سهمی برابر با ایران و به مدت 25 سال بودند که بیش از پیش نفت کشور را به قیمت ارزان به یغما برند. اما هیئت ایرانی مذاکره‏کننده با انگلیسی‏ها این مساله را نپذیرفت و مذاکرات دو جانبه با میانجیگری نماینده آمریکا بی‏نتیجه ماند. در نهایت اورل هریمن پس از شکست در ماموریتش، در اول شهریور آن سال بدون دستیابی به نتیجه‏ای به کشورش بازگشت. مداخله آمریکا در این مساله هر چند به عنوان نقش میانجی صورت گرفت ولی زمینه‏ای برای حضور بیشتر آمریکائیان در ایران گردید. به طوری که پس از کودتای 28 مرداد 1332 در دو سال بعد از آن، آمریکائیان بر تمامی منابع حیاتی کشور دست یافتند و تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357ش، به مدت 25 سال به چپاول ثروت‏های خدادادی این مرز و بوم مشغول بودند.
زادروز لیلی گلستان، نگارخانه‌دار
75سال پیش در چنین روزی- ۲۳ تیر ۱۳۲۳، سیده لیلی گلستانمترجم و نگارخانه‌دار ایرانی و عضو کانون نویسندگان ایران متولد شد. وی دختر ابراهیم و فخری گلستان است که با نعمت حقیقی ازدواج کرد که حاصل آن ازدواج سه فرزند است: مانی، صنم، محمود.
لیلی با منتقل شدن پدر به آبادان، دوران خردسالی خود را در آن شهر گذراند و در همین شهر به مدرسه رفت و در همان‌جا بود که برادرش کاوه به دنیا آمد. در همان سال‌های نخست تحصیل ابتدایی به تهران بازگشتند. پدرش در اطراف روستایی به نام دروس (که هم‌اکنون محله‌ای‌ست در شمیران) خانه‌ای می‌سازد و خانواده به آنجا می‌روند.
تا کلاس نهم دبیرستان در تهران تحصیل کرد و سپس راهی فرانسه شد تا در مدرسه شبانه‌روزی توسط راهبه‌های دومینیکن اداره می‌شد تحصیل کند. در بازگشت به ایران به عنوان طراح پارچه در کارخانجات پارچه‌بافی مقدم استخدام شد. پس از بیرون آمدن از آن‌جا در ۱۳۴۵ به سازمان تازه تاسیس تلویزیون ملی ایران رفت و به عنوان طراح لباس استخدام شد. در ۱۳۶۰ در خانه‌اش کتاب‌فروشی گلستان را دایر کرد. این کتاب‌فروشی به‌زودی معروف شد. در ۱۳۶۸ کتاب‌فروشی را به نگارخانه هنرهای تجسمی با نام نگارخانه گلستان تبدیل کرد. این نگارخانه با نمایش آثار سهراب سپهری، که متعلق به خانواده گلستان بود، کار خود را آغاز کرد. پس از مرگ برادرش کاوه گلستان در عراق، لیلی به همراه تنی چند از دوستان کاوه بنیاد کاوه گلستان را تاسیس کرد و جایزه کاوه گلستان به دبیری او هر سال به عکس‌های خبری برگزیده شده توسط هیئت داوران بنیاد اهدا می‌شود. در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۳ جایزه شوالیه ادب و هنر فرانسه (نخل آکادمیک) توسط سفیر دولت فرانسه در تهران به لیلی گلستان اهدا شد.
درگذشت مهدی حمیدی شیرازی، شاعر معاصر
33سال پیش درچنین روزی- 23 تیر 1365، مهدی حمیدی شیرازی،مهدی حمیدی شیرازی ادیب، شاعر، استاد دانشگاه، مترجم و از منتقدان سبک نیمایی در سن 72سالگی درگذشت.وی ۱۴ اردیبهشت ۱۲۹۳ خورشیدی در شیراز، متولد شد.
پدرش سید محمدحسن ثقهالاسلام از بازرگانان معروف شیراز بود که در دوره‌های اول مجلس شورای ملی، از آن شهر به نمایندگی مجلس انتخاب شد. مادرش بانو سکینه آغازی ارسنجانی از خاندان ابراهیمی ارسنجان و از زنان دانشمند و تربیت‌شده و اصیل بود که خود شاعری سخن‌سنج به‌شمار می‌رفت که اولین مدرسه دخترانه را در شیراز با نام «عفتیه» بنا نهاد و زمینه تحصیل دختران را ایجاد کرد. حمیدی سال‌ها در دانشگاه تهران به تدریس زبان و ادبیات فارسی مشغول بود.
در دهه اول حیات شاعرانه حمیدی در عوالم عاطفی و رویاهای ایام جوانی گذشت، بنابراین موضوع شعرش عموماً عشق و غزل بود. در سه مجموعه پرشور و عاطفی وی یعنی شکوفه‌ها، پس از یک سال و اشک معشوق تمایل روشنی به سبک خراسانی نشان داده‌است. اولین مجموعه شعرش را در سال ۱۳۲۱ با عنوان «از یاد رفته» منتشر کرد که تماماً در قالب غزل بود. از مشهورترین سروده‌های او می‌توان به شعر قوی زیبا یا همان مرگ قو اشاره کرد. او از منتقدان مشهور نوگرایی و شعر نیمایی بود و در این راه سرزنش‌های بسیاری را از طرفداران آن شعر شنید. ئی آثار خود را حول ادبیات کلاسیک می‌سرود.
در پایان سال ۱۳۲۱ دومین دفتر شعرش را به نام «عصیان» به دست چاپ سپرد. وی یکی از مخالفین شعر نیمایی بود.
درگذشت مریم میرزاخانی، اولین زن ایرانی برنده جایزه فیلدز
2سال پیش در چنین روزی- 23تیر 96، مریم میرزاخانی برنده جایزه فیلدز ریاضی در سن 40سالگی درگذشت. در باره این بانوی نامدار معاصر ایران و جهان، در همین روزنامه و همین صفحه روز 22تیر به مناسبت زادروزش مطلبی به صورت مبسوط با عنوان «مادر ریاضی» نوشته شد. اینک برای یادآوری و معرفی بیشتر این بانوی برجسته ایرانی خلاصه‌ای از زندگینامه او در پی می‌آید. وی در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ (۱۲ مه ۱۹۷۷) در تهران به دنیا آمد. پدرش احمد میرزاخانی مهندس برق و رئیس هیئت مدیره مجتمع آموزشی نیکوکاری «رعد» بود. پدر مریم میرزاخانی اهل طالقان استان البرز است. او با اتمام تحصیلات ابتدایی با شرکت در آزمون ورودی مدارس سمپاد وارد دبیرستان فرزانگان تهران شد. مریم میرزاخانی اولین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت و همچنین اولین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت. وی اولین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و اولین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی نمره کامل گرفت. او به همراه ۹ محقق برجسته دیگر در چهارمین نشست ۱۰ استعداد درخشان نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا مورد تقدیر قرار گرفت. او در سال ۲۰۱۴ برنده مدال فیلدز شد که بالاترین نشان علمی رشته ریاضیات است و هر چهار سال یک‌بار به دانشمندان برگزیده زیر ۴۰ سال اهدا می‌شود و از آن به نوبل ریاضیات نیز تعبیر می‌شود. وی در ۲۳ تیر ۱۳۹۶ در ۴۰ سالگی در بیمارستانی در کالیفرنیا به دلیل بیماری سرطان درگذشت.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه