روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
05 تیر 1398  |  اقتصاد  |  کد خبر: 63071
0
0
گذرگاه تاریخ
گذرگاه تاریخ
همدلی| امروز‌ بیست‌وپنجم ژوئن،‌ 178روز از سال 2019 گذشت. پنجم تیر 98‌ است. 98روز از سال جدید خورشیدی سپری شد.
مرگ امپراتور روم به دست یک سرباز ایرانی
1656سال پیش در چنین روزی-26 ژوئن سال 363 میلادی (روزی چون امروز) و در جریان جنگ دو امپراتوری روم و ایران، ژولیان فلاویوس کلاودیوس ژولیانوسامپراتور روم از دودمان کنستانتینیان که در حال فرار از برابر ارتش توانمند ایران بود در منطقه سامرا (شمال عراق امروز) هدف زوبین یک سرباز ایرانی قرار گرفت، شدیدا زخمی شد و چند ساعت بعد (27 ژوئن) درگذشت. به نوشته روزنامک به سردبیری نوشیروان کیهانی‌زاده، وی آخرین امپراتور غیر مسیحی روم بود و مسیحیان او را به لحاظ سختگیری نسبت به پیروان این دین، «خدانشناس» می‌خواندند. ژولیان که در تاریخ به ژولیان دوم معروف است [دوم، برای اشتباه نشدن با دیدیوس ژولیانوس] در عین حال، خود از فلاسفهِ «نیوپلیتونیسم نو افلاتونی» بود و در «نوشتن» به ویژه داستان‌نگاری مهارت و استعداد چشمگیری داشت.
ژولیانوس می خواست که از فرصت دور بودن شاپور دوم ـ شاه وقت ایران، از پایتخت استفاده کند و اراضی را که کنستانتینوس دوم به ایران باخته بود پس بگیرد و برای خود تاریخ بسازد که جان خویش را هم بر سر این کار گذارد. ژولیان از اقامت شاپور دوم (ذوالاکتاف) شاه وقت در آسیای میانه که سرگرم فراری دادن «هون»ها به سمت اروپا بود، سوءاستفاده کرده و وارد قلمرو ایران شده بود. هون‌های فراری در اروپا ماندنی شدند و کشور هونگری (هنگری = مجارستان) به نام آنان است.
اُبستراکسیون دکتر مصدق
74 سال پیش در چنین روزی- پنجم تیرماه 1324، دکتر مصدق هنگام اعلام اخذ رای در مجلس برای تایید سمت محسن صدر، به حالت اعتراض جلسه را تَرک کرد که 30 تَن دیگر از نمایندگان در پی او از جلسه خارج شدند و جلسه را از اکثریت انداختند که اصطلاحا اُبستراکسیون کردند.
دکتر مصدق نماینده تهران در مجلس با نخست‌وزیر شدن صدرالاشراف (محسن صدر) مخالفت کرد و وی را در شرایطی که کشور در آن قرار داشت و با تورّم پول، حضور نیروهای بیگانه و ناامنی در نقاط دوردست روبه‌رو بود شایسته این مقام ندانست.
به نوشته سایت نوشیروان کیهانی‌زاده مصدق گفته بود که دولت نباید تسلیم نظر اشغالگران به انتشار اسکناس اضافی و اسکناس‌های پنجاه و صدتومانی می‌شد. دولت به استناد اینکه ایران به استاندارد طلا [چاپ اسکناس ـ پول کاغذی ـ نه بیشتر از ذخیره طلای خود] وفادار است نباید زیر فشار اشغالگران می‌رفت. آنان این پول اضافی را برای خرید غلاّت ایران و انتقال به شوروی می‌خواستند به بهای گرسنه ماندن ایرانیان. مصدق این اظهارات را چند هفته پس از پایان جنگ جهانی دوم در جبهه‌های اروپا بیان داشت که متفقین قول داده بودند که در پایان جنگ، نیروهای خودرا بدون چون و چرا از ایران خارج سازند. مصدق شش سال بعد پس از اینکه نخست وزیر شد اسکناس‌های پنجاه و صدتومانی چاپ شده در دوران اشغال نظامی را برچید و بزرگترین اسکناس ایران شد بیست تومانی.
زادروز پرل باک، رمان‌نویس معروف آمریکایی
127سال پیش در چنین روزی- ۲۶ ژوئن ۱۸۹۲، «پرل کامفورت سیدن‌ستریکر باک» معروف به «پرل باک» نویسنده آمریکایی در هیلزبورو، ویرجینیای غربی متولد شد.
خانواده او از مبلغین مذهبی بودند که برای تبلیغ به کشور چین سفر کردند. او از سه ماهگی تا ۴۱ سالگی در چین زندگی کرد و زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم آموخت. مادرش زنی ادیب بود و نخستین آموزگار او به‌شمار می‌رفت.
او در هفده سالگی، دو سال در مدرسه آمریکایی پاریس تحصیل کرد و مجدداً به چین بازگشت و با یکی از همکاران خود ازدواج کرد. در سال‌های بعدی او مکرراً به کشورهای دیگر مسافرت کرد. نخستین اثر او به عنوان «نسیم مغرب» در سال ۱۹۲۵ در آمریکا منتشر شد. او در چین به عنوان یک نویسنده چینی و با نام «سای ژن ژو» معروف است. او نخستین زن آمریکایی است که جایزه نوبل ادبیات را در سال ۱۹۳۸ دریافت کرده‌است.
باک در سال ۱۹۳۲ به خاطر کتاب «خاک خوب» جایزه پولیتزر را برای بهترین رمان سال دریافت کرد.
کتاب مادر که منجر به کسب درجه افتخاری M.A از دانشگاه ییل برای او شد، در سال ۱۳۸۶ خورشیدی توسط محمد قاضی به فارسی برگردانده شد.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه