روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 خرداد 1398  |  ورزش  |  کد خبر: 62558
0
0
آیا لیبرالیسم امتیاز خاصی به مسیحیان می‌دهد؟
دین آنلاین- راس دوثات ستون نویس روزنامه نیویرک تایمز نوشت: سنت فکری لیبرالیسم با دیدگاه تردید و اکراه به نظریه برخورد تمدن‌های هانتینگتون نگاه می‌کند و نمی‌خواهد دنیای غرب را در مقابل دنیای اسلام  و به عنوان آلترناتیو آن قرار دهد، تا حدی که استفاده از مفاهیمی چون «تمدن غرب» یا «یهودی-مسیحی» که زمانی به عنوان مفاهیم کلی و جهانی در تاریخ اروپایی- امریکایی‌ها به کار می‌رفت، امروزه خطرناک، افراطی و راست‌گرایی رادیکال به نظر می‌آید.
با این حال، گفتمان لیبرالیسم به صورت تلویحی مسیحیت را به عنوان مالکیت فرهنگی لیبرالیسم معاصر می‌داند. نخبگان لیبرال از مسیحیت از یک طرف به عنوان بازوی لیبرالیسم استفاده می‌کنند تا جلوی بروز هویت‌های جداگانه مسیحی را بگیرند و از طرف دیگر با مسیحیت به عنوان عقیده‌ای رفتار می‌کند که فقط در رابطه با لیبرالیسم وجود دارد، حتی اگر گاهی باعث شرم باشد و احتیاج به اصلاح داشته باشد.
 این نکته که آیا مسیحیان گروهی دارای امتیاز خاص در جامعه امریکایی هستند از جهاتی درست و از جهتی نادرست است؛ درست است از این جهت که دیدگاه «مسیحیان محافظه‌کار اقلیت قربانی هستند» را رد می‌کند، چنانکه ریاست جمهوری دونالد ترامپ گواهی قدرت کنونی آنهاست. با این حال از این نظر نادرست است که به طوری کلی مسیحیت سنتی در اروپا و همچنین امریکا در اقلیت هستند و کسب قدرت سیاسی در امریکا موجب قدرت اقتصادی و اجتماعی آنها نشده است، به طوری که بتوان این گروه را دارای امتیاز خاص نامید.
همچنین مسیحیان به استثنای دنیای اروپایی-امریکایی، در دیگر مناطق جهان اقلیت مذهبی هستند و در برخی کشورها مانند برخی کشورهای مسلمان، چین، کره شمالی یا هند توسط گروه‌های دینی بنیادگرا یا حکومت‌ها تحت فشار قرار دارند یا مورد حمله قرار می‌گیرند. با این حال این فشار هرگز به عنوان یک مفهوم و موضوع قابل توجه در رسانه‌های غربی مورد توجه قرار نمی‌گیرد و مفهومی تحت عنوان مسیحیت‌هراسی مانند اسلام‌هراسی یا یهودهراسی شکل نگرفته است. چنین برخوردی، برخورد دوگانه لیبرالیسم نسبت به مسیحیت را نشان می‌دهد. لیبرال‌ها از یک طرف نگرانند که با بهای زیاد دادن به مسیحیت، موجب تقویت دیدگاه‌های افراطی مربوط به بازخورد تمدن‌ها شوند. همچنین این هراس وجود دارد که با تمرکز بیش از حد بر مشکلات مسیحیان در کشورهای غیر غربی،  قدرت و عرصه مسیحیت بنیادگرا گسترش یابد.
 در حقیقت، دیدگاه‌های محافظه‌کار مقابلِ لیبرالیسم نیز پاسخ کمک کننده‌ای به مسیحیان اقلیت نکرده است، چنانکه دیدگاه و روش بنیادگرایانه مسیحیِ جرج بوش موجب تشدید محکومیت و آزار مسیحیان عراقی شد. ملی‌گرایی محافظه‌کارانه که موجب پیروزی  جرج بوش شد با مسیحیت به صورت ابزاری برخورد می کند و نوعی اتحاد جعلی بین خود و مسیحیان اقلیت تحت فشار در نظر می گیرد. همچنین حمایت امریکایی‌های محافظه‌کار از اسرائیل باعث ایجاد گره کوری در حل مشکلات عرب‌های مسیحی شده است.
انتشار کتابهای مجموعه «شاهکارهای پنج میلی‌متری»
مهر- ترجمه دو کتاب «جانشین» نوشته استیون کینگ و «درس خوشنویسی» اثر میخاییل شیشکین در قالب عناوین چهاردهم و پانزدهم مجموعه «شاهکارهای ۵ میلی‌متری» به‌تازگی توسط نشر افق منتشر و راهی بازار نشر شده‌اند. موسسه انتشارات افق در فعالیتی که در سال ۹۳ آن را آغاز کرد، دست به چاپ ۲ عنوان اولیه مجموعه کتاب‌های ۵ میلی متری کرد که عنوانشان به ترتیب «مردی که به شیکاگو رفت» از ریچارد وایت و «سامسای عاشق» نوشته هاروکی موراکامی بودند. کتاب‌های ۵ میلی متری، مجموعه‌ای از آثار مدرن و بر جسته ادبیات معاصر جهان‌اند؛ کتاب‌هایی کوچک برای آنکه در یک نشست خوانده شوند. این کتاب‌ها به علاقه‌مندان کمک می‌کنند که در کمترین زمان و با هزینه‌ای اندک بهترین آثار ادبی جهان را بخوانند. این مجموعه شامل داستان‌هایی نیمه بلند و بلند از نویسندگان بزرگ و معاصر جهان است که همسو با سلیقه خوانندگان جدی ادبیات هستند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه