روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
08 خرداد 1398  |  ورزش  |  کد خبر: 62134
0
0
رئیس سازمان پسماند شهرداری کرج
طرح‌های جدید تفکیک زباله در کرج اجرا می‌شود
کرج- خبرنگار همدلی| رئیس سازمان پسماند شهرداری کرج گفت: طرح‌های مختلفی جهت تفکیک زباله در استان البرز در حال اجراست تا منطقه حلقه دره بتواند سال‌های دیگری میزبان زباله‌های استان باشد.
احمد خیری، رئیس سازمان پسماند شهرداری کرج گفت: روزانه حدود یک هزار و ۵۰۰ تن زباله تر و خشک در استان البرز تولید می شود و در مناطق ده گانه شهر کرج این رقم‌ به ۸۰۰ تن می رسد که کاهش این مقدار نیازمند فرهنگ سازی و عزم جدی است.
رئیس سازمان پسماند شهرداری کرج اظهار کرد: بیش از بیست سال است که حلقه دره با مساحتی بالغ بر ۱۲۰ هکتار به عنوان یک منطقه استراتژیک میزبان زباله‌های استان است و آلودگی‌های زیست محیطی خاص خود را دارد و فناوری‌هایی نیز در آن جا به کار گرفته می شود.
خیری با اشاره به ظرفیت در حال تکمیل حلقه دره بیان کرد: چند سال پیش در کارگروه پسماند استان، پیش بینی‌هایی جهت راه اندازی سایت شماره دو دفن زباله صورت گرفت اما به دلیل عدم انجام مطالعات تکمیلی و پیوست‌های زیست محیطی، این طرح اجرایی نشد.وی عنوان کرد: تمام تلاش خود را جهت کاهش دفن بهداشتی زباله به کار می گیریم تا ظرفیت‌ حلقه دره در سال‌های آینده نیز بتواند پاسخگوی نیاز استان البرز باشد.
رئیس سازمان پسماند شهرداری کرج اذعان کرد: طرح تفکیک زباله از مبدا که مبتنی بر آموزش‌های شهروندی و در حقیقت جمع آوری پسماندهای حجیم خشک از سطح مناطق استان بوده است هنوز هم در البرز انجام می شود.
خیری توضیح داد: تفکیک زباله به وسیله کیسه‌های نایلونی در منزل از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا با این کار، زباله‌های مرطوب جدا شده و کاهش رطوبت منجر به عدم ایجاد شیرابه می شود و زباله‌های خشک مانند شیشه و کاغذ که قابلیت بازیافت دارند نیز جداسازی می شوند.
وی با اشاره به آغاز پویشی به نام «از خودمان شروع کنیم و قاطی نکنیم» بیان کرد: ظرف چند روز آینده ایستگاه‌های اتوبوس و بیلبوردهای محیطی و تلویزیون‌های شهری نیز این پویش را دنبال می کنند.
رئیس سازمان پسماند شهرداری کرج اذعان کرد: طرح تجمیع پسماندهای ارزشمند شهری در دست اجراست که در جلسات متعدد کارشناسی در اختیار نهادهای مختلف قرار گرفته و آخرین اصلاحات آن در حال انجام بوده و مورد استقبال واقع شده است.
خیری از اجرای طرح جدید دیگری در سطح استان البرز خبر داد و گفت: چند دستگاه وانت بار با استفاده از سامانه‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های جدید جهت جمع آوری زباله‌های خشک با اعلام شهروندان در محل حاضر شده و اقدام به جمع آوری مواد بازیافتی می کنند.
وی اظهار کرد: طرح تفکیک از مبدا به صورت محله محور انجام شده است اما تلاش می کنیم طرح‌های جدید در تمام مناطق اجرا شوند و در یک منطقه به صورت پایلوت جمع آوری مکانیزه نیز صورت گیرد؛ در حال حاضر با بازنگری این طرح در مراحل شناسایی پیمانکار هستیم و باید زیرساخت‌های خاصی وجود داشته باشد تا ظرف دو ماه آینده اجرایی شود.رئیس سازمان پسماند شهرداری کرج در پایان از شهروندان خواست به پویش‌های کاهش تولید زباله بپیوندند تا حجم تولید روزانه یک هزار و 500 تن زباله در استان کاهش یابد و در پی آن محیط زیستی سالم تر برای آیندگان باقی بماند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه