روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
28 اردیبهشت 1398  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 61757
0
0
پیشکسوت
هنگامی که شما را در شمار پیشکسوتان قرار می‌دهند؛ زیاد شادمان نشوید. آن ها خیلی مودبانه می‌گویند: «دوران شما به سر رسیده است.» این نگاهی بدبینانه نیست بلکه واقعیتی نهفته در سرشت پدیده های اجتماعی است.
هیچکس نمی تواند منکر جریان پیوسته انتقال دانش بشری از نسلی به نسل دیگر شود . اما آن چه به صورت تجربه در گذر زمان در وجود اشخاص متبلور می شود، به شکل دایمی و همیشگی راهگشای جامعه بشری در جاده توسعه
نخواهد بود.
گاهی تجربه، ایستا و فاقد ویژگی پویایی است. در این شرایط پافشاری بر تجارب به مثابه مانع تراشی فرا راه توسعه است. در واقع در بسیاری از موارد رسوب تجربه غیرپویا جاده توسعه را ناهموارتر می کند .
تجربه مبتنی بر «گذشته گرایی» تجربه ای کارساز و سود مند نخواهد بود. این در حالی است که نهادی ترین ویژگی «تجربه پویا» نگاه به آینده است. تجربه پویا به ما می آموزد که به جای تاکید و پافشاری بر آن چه گذشته؛ آینده را پیش روداشته باشیم.
مجموعه دانش بشری چیزی جز تبلور تجارب گذشتگان نیست اما در جهان کنونی نگاه به تجربه دگرگون شده است. در این زمینه یک مدل نوین می توان ارایه کرد. براساس این مدل و شیوه فکری؛ تجربه دیگر رسوب گذشته نیست بلکه با نگاهی بر واقعیت گذشته و نگاهی به حال، ما در تکاپوی کشف آینده برخواهیم آمد. در واقع تجربه گذشته و واقعیت شرایط کنونی راهنمایی برای شناخت آینده می شود.
در این زمینه یک مثال می تواند روشنگر باشد. در حال حاضر پسران و پدران بر سر ظواهر و پوشش با یکدیگر اختلاف نظر دارند. پدران نوع لباس و دستکاری هایی که پسرانشان در قیافه خود می کنند را برنمی تابند. در این جا یک پرسش مطرح می شود. پسران کنونی با پسران آینده خود بر سر چه مسایلی اختلاف نظر خواهند داشت؟
برای پاسخ به این پرسش ما می توانیم از «تجربه پویا» یاری بگیریم. تجربه پویا در این مورد نگاهی به آینده دارد و به ما می گوید: «اختلاف نظر پسران کنونی با پسران آینده شان کم تر در مورد ظواهر خواهد بود. آن ها بر سر مسایل نهادی تری، گوناگونی آرا و اختلاف نظر خواهند داشت. در این جا ما از طریق به کارگیری تجربه پویا نگاهی به روند تحولات و شرایط کنونی داشته ایم و سرانجام آیینه آینده را در برابر خود گرفته ایم.
یک ضرب المثل قدیمی می گوید: «آنچه جوان در آیینه می بیند، پیر در خشت خام می بیند. امااین موضوع همواره با واقعیت دمسازی ندارد. اگر جوانی تجربه ای پویا ولو اندک داشته باشد، افق های بازتری را در برابر خود خواهد داشت. بنابراین می توان گفت: «گاهی _آن چه پیر دیوار می بیند، جوان پنجره می بیند» و این چیزی جز مفهوم نوین تجربه یا «تجربه پویا» نیست.»
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه