روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
28 اردیبهشت 1398  |  ورزش  |  کد خبر: 61749
0
0
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد:
2.5 میلیون نفر در خراسان رضوی مورد غربالگری فشار خون قرار می گیرند
مشهد ـ خبرنگارهمدلی| رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: دو میلیون و 500 هزار فرد بالای 30 سال در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی از نظر ابتلا به بیش فشاری خون غربالگری می شوند.
دکتر محمدرضا دارابی افزود: این اقدام در قالب پویش همگانی کنترل فشار خون در خراسان رضوی همزمان با دیگر نقاط کشور از 27 اردیبهشت روز جهانی فشار خون آغاز می شود و تا 15 تیر ماه ادامه خواهد داشت.
وی اظهار داشت: در این غربالگری افرادی که حداکثر و حداقل فشار خون آنها به ترتیب از 140 و 90 میلیمتر جیوه بالاتر باشد تحت کنترل، مراقبت و بررسی قرار می گیرند.
وی با بیان اینکه 60 درصد مبتلایان به بیش فشاری خون در کشور از بیماری خود خبر ندارند گفت: این در حالی است که نیمی از افرادی که از بیماری خود خبر دارند نیز به طور مرتب و منظم دارو مصرف نمی کنند و سکته های قلبی و مغزی، عارضه های کلیوی و قلبی از عوارض این بیماری است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: هدف از پویش کنترل فشار خون کاهش 30 درصدی مصرف نمک، کاهش 25 درصدی شیوع بیش فشاری خون، دسترسی مردم به داروها و تکنولوژیهای کنترل فشارخون و ارائه مشاوره و کنترل فشار خون در افراد دارای بیماریهای مزمن است.
وی اظهار داشت: در حال حاضر سرانه مصرف نمک در کشور 11 گرم است در حالی که استاندارهای جهانی آن پنج تا 6 گرم می باشد.
وی گفت: برای اجرای پویش همگانی کنترل فشار خون نیازمند همکاری تمام بخش ها هستیم و نقش رسانه های جمعی در تشویق مردم به شرکت در این پویش از اهمیت بسزایی برخوردار است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: از پرفشاری خون به عنوان یک هیولای خاموش و خوابیده یاد می شود که اغلب علامتی ندارد.
دکتر شاپور بدیعی افزود: در حال حاضر بیش از 10 درصد مراجعه کننده به مراکز درمانی به عوارض ناشی از پرفشاری خون نظیر بیماریهای کلیوی، قلبی و عروقی مبتلا هستند. وی اظهار داشت: در قالب پویش کنترل فشار خون 30 کلینیک آموزش به بیمار در بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعال است که می توانند با اندازه گیری فشارخون مردم و آموزش به بیماران نقش موثر در این زمینه داشته باشند.
وی گفت: از نظر دارو و درمان بیماری بیش فشاری خون هیچ مشکلی نداریم و فقط تولید یک قلم داروی ‹والسارتان› به دلیل کیفیت مواد اولیه، در کشور محدود شد و توزیع آن با چالش هایی روبرو شد که تا یک هفته آینده این مشکل به طور کامل رفع می شود. هم اکنون بیش از پنج میلیون نفر از جمعیت 6 میلیون و 400 هزار نفری استان خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند و بقیه توسط دانشکده ها و دانشگاههای علوم پزشکی گناباد، نیشابور، تربت جام، سبزوار و تربت حیدریه خدمات رسانی می شوند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه