روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
25 اردیبهشت 1398  |  سیاست  |  کد خبر: 61633
0
0
وزیر انرژی سعودی:
در حمله پهپادی یمنی‌ها دو ایستگاه پمپاژ نفت عربستان آسیب دید
ایرنا|«خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان گفت که در حملات پهپادی صبح روز سه‌شنبه نیروهای یمنی به این کشور و تاسیسات حیاتی آن دو ایستگاه پمپاژ نفت هدف قرار گرفته و آسیب دید.
به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، وزیر انرژی عربستان گفت که در حمله هواپیماهای بدون سرنشین «دورن» حامل بمب نیروهای یمنی دو ایستگاه پمپاژ نفت شرق به غرب که از این لوله‌ها نفت از مناطق شرقی این کشور به بندر ینبع در ساحل غربی انتقال می‌یابد، هدف حمله قرار گرفته‌اند و در اثر حمله ایستگاه شماره 8 این خطوط نفتی دچار آتش‌سوزی شد که مهار شده است.
براساس این گزارش شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) انتقال نفت از این خطوط را متوقف کرده است.
منابع نظامی یمنی صبح روز سه‌شنبه گزارش دادند که در واکنش به حملات مستمر ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در جریان یک عملیات نظامی، با هفت پهپاد تاسیسات حیاتی سعودی را هدف حمله قرار دادند.
حمله به تاسیسات نفتی عربستان موجب سقوط شاخص سهام این کشور شد و قیمت نفت را بالا برد.
الفالح مدعی شد که حادثه‌ای که اخیرا ضدتاسیسات حیاتی در خلیج فارس رخ داد تنها منافع عربستان را هدف قرار نداده بلکه امنیت انتقال انرژی در سطح جهانی و اقتصاد آن را هدف قرار داده و بار دیگر ثابت می‌کند که باید با همه طرف‌های تروریستی که اینگونه اقدامات تخریب‌گرانه را مرتکب می‌شوند از جمله شبه‌نظامیان حوثی در یمن که از سوی ایران حمایت می‌شوند، مواجهه کرد.
عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده‌خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.
مرکز حقوق بشر یمن، اوایل فروردین امسال مجموع کشته‌های حملات ائتلاف عربی به این کشور را شانزده‌هزاروپنج نفر اعلام کرد که از این تعداد 3هزار و 547تن را کودکان و 2هزار و 271 را زنان تشکیل می‌دهند.
شمار زخمی‌های حملات ائتلاف عربی به یمن نیز به 24هزار و 967تن رسیده است که از این تعداد 3هزار و 568کودک و 2هزار و 560 نفر زن هستند.
براساس این گزارش علاوه بر کشته و زخمی‌شدن بیش از 40 هزار یمنی در جنگ چهارساله ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان و همراهی امارات، بسیاری از زیرساخت‌های یمن به کلی نابود شدند.
در این حملات 15 فرودگاه، 16 بندر، سه هزار و 216 راه مواصلاتی و پل، 284 نیروگاه تولید برق، هزار و 623 منبع و شبکه آبرسانی و 869 مرکز دولتی در استان‌های مختلف یمن نابود شدند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه