روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
28 فروردین 1398  |  ورزش  |  کد خبر: 60619
0
0
حذف حرکات اضافی دست‌ها هنگام نوازندگی
امید نظامی ‪-‬ حذف حرکت های اضافی و نواختن به این روش ممکن است تا مدتی کاهش ولوم و لغزش هایی را برای شما در پی داشته باشد ولی دیری نخواهد گذشت که برای‌تان عادی خواهد شد.
در اینجا از بروس لی برای‌تان مثالی می‌آورم که قادر بود از فاصله ۲ اینچی، ضربه ای را به حریفش وارد آورد که تعادل او را بر هم زند. شما هم با کمی تمرین قادر خواهید شد از فاصله ای بسیار کم، نیروی کافی را از دست فرت یا پیک به سیم ها وارد آورید.
همیشه این جمله را به خود یادآوری کنید که هر چیزی امکان پذیر است، اگر زمان لازم به آن داده شود و اینکه سرعت نوازی محصول جانبی دقیق نوازی و تمیز نوازی است.
نواختن بدون نگاه کردن: البته نگاه کردن به دست ها هنگام نواختن برای کسب اطمینان از بکارگیری تکنیک های صحیح گه‌گاه ضروری است اما گاهی نوازنده کنجکاو می شود که آیا می تواند بدون نگاه کردن، گام ها یا آکوردهایی را بنوازد. در اینجا حکایتی کوتاه از خودم برای‌تان نقل می‌کنم؛ برای مدتی مجبور به تایپ کردن بودم. روزهای اول تنها با دو انگشت اشاره ام تایپ می کردم و این کار برایم مشکل و وقت گیر بود. بالاخره با بکار بردن توصیه دوستان توانستم تمام انگشتانم را در تایپ بکار گرفته و با اصول صحیح به این کار بپردازم و طولی نکشید که از نگاه کردن به کیبورد نیز بی نیاز شدم. اکنون نیز که مشغول تایپ این متن هستم با اسلوب صحیح به این کار مشغولم.
اما در مورد نواختن گیتار، به احتمال زیاد برای شما به عنوان نوازنده گیتار پیش خواهد آمد که در گروه و در اجرای زنده بکار نواختن بپردازید. اگر قادر نباشید بدون نگاه کردن بنوازید، بینندگان آن را ناشی از ضعف شما تلقی خواهند کرد، ضمن اینکه معمولا اعضای یک گروه، یکدیگر را زیر نظر داشته و اغلب با تماس چشمی با یکدیگر هماهنگ می شوند. مضافا اینکه گروه نوازی برای یک گیتاریست به احتمال زیاد منجر به همخوانی با خواننده گروه می شود که خواندن و نواختنِ همزمان مستلزم داشتن مهارت در نواختن بدون نگاه کردن است.
تمرین پیشنهادی برای تسلط به نواختن بدون نگاه این است که در حالتی ریلکس جلوی تلویزیون نشسته، ساز خود را به دست گرفته و در حین دیدن برنامه ای غیر موزیکال، قطعات یا تکنیک هایی را از آسان به سخت بنوازید. این کار توانایی نواختنِ بدون نگاه شما را افزایش می دهد اما در انجام این تمرین باید به حالت فیزیکی خود از ستون فقرات گرفته تا زاویه مچ دستان توجه لازم را داشته باشید.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه