روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اسفند 1397  |  گردشگری  |  کد خبر: 60092
0
0
مدیرعامل شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض مشهد عنوان کرد:
«هفت حوض» عاملی برای افزایش ماندگاری زائران
مشهد- سیدعلی شفیعی- خبرنگار همدلی- مدیرعامل شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض گفت: مردم و مسئولان نسبت به این ظرفیت‌های مجموعه هفت حوض غافل‌اند.
رشید صحابی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در مجموعه گردشگری هفت حوض مشهد برگزار شد، اظهار کرد: این منطقه یکی از سه منطقه گردشگری مشهد جزء قدیمی‌ترین مناطق تاریخی ایران و جهان است و آثار و کتیبه‌های تاریخی مربوط به هزاران سال پیش در آن کشف شده است. انتخاب نام «هفت حوض» برای این مجموعه نیز به دلیل ایجاد هفت حوضچه آب بر روی صخره‌ها در پی سایش سنگ‌های آهکی این منطقه توسط آب چشمه‌ها بوده است.
وی با اشاره به وجود دو پوشش انحصاری در مجموعه هفت حوض، ادامه داد: این منطقه قطب گیاهان دارویی است که متاسفانه مورد غفلت قرار گرفته است و چه دانشگاه علوم گیاهی و دانشگاه علوم پزشکی نسبت به آن غفلت کردند. و همچنین پوشش جانوری این منطقه نیز منحصر به فرد است انواع و اقسام گونه‌های جانوری مانند روباه‌ها و خزندگان در آن مشاهده شده جانوری است، اما بیشترین جانور موجود در این منطقه مارمولک است و کلکسیونی از مارمولک در این منطقه مشاهده شده است.
صحابی با تاکید بر اهمیت میراثی این منطقه، تصریح کرد: کتیبه‌ها و سنگ‌نگاره‌هایی موبوط به بیش از 9000 سال قبل در این منطقه وجود دارد که از نظر میراثی و گردشگری بسیار مهم است، اما به آن‌ها کم‌توجهی شده است. با این وجود هر چند این کار در حوزه شهرداری مشهد نیست، اما با توجه به اینکه این آثار جزء سرمایه‌های مشهد است، مصمم هستیم به عنوان یک منطقه گردشگری از آن‌ها حفاظت کرده و در اختیار شهروندان قرار دهیم.
مدیرعامل شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض خاطرنشان کرد: اینکه چرا تبلیغاتی از هفت حوض در سطح شهر مشاهده نمی‌شود به این دلیل است که هفت حوض مخاطب خود را دارد. صبح‌ها منطقه هفت حوض میزبان تیم های کوهنوردی و ورزشی است و بسیاری از کوهنوردان، کوهنوردی خود را از این منطقه آغاز کرده‌اند. بعدازظهرها و هر چه به سمت شب می‌رود در این مجموعه میزبان خانواده‌ها هستیم.
صحابی با بیان این‌که «هفت حوض می‌تواند پایه‌ای برای شناسایی نقاط تاریخی و گردشگری است که در اختیار ما قرار دارد و بسیاری از مردم از آن غافل هستند»، بیان کرد: این منطقه جزء شهر مشهد و یک منطقه نمونه گردشگری است و می‌تواند از موضوع ماندگاری زائر کمک بسیاری کند. بسیاری در شهر بر روی این موضوع کار می‌کنند تا بتوانند میزان ماندگاری زائران را افزایش دهند، در حالی که از ظرفیت این مجموعه در افزایش ماندگاری زائران غافل هستند.
وی عنوان کرد: در سال 90 شهرداری وارد این منطقه می‌شود و به منظور توسعه آن شرکتی تشکیل می‌دهد. ما در این شرکت از سال 90 تا ابتدای سال 97 درگیر احداث زیرساخت‌ها بودیم. با مطالعاتی که انجام شده آب از سد طرق به این مکان اختصاص داده شده است و فضاسازی‌هایی نیز انجام شده است.
مدیرعامل شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض گفت: تاکنون 35 میلیارد تومان در این مجموعه هزینه شده است و شورای شهر مشهد نیز حدود 13 میلیارد تومان بودجه برای سال آینده این مجموعه تصویب کرده است که در تکمیل نورپردازی، مبلمان مجموعه و تکمیل زیرساخت‌های آن هزینه خواهد شد.
وی ادامه داد: با اقدامات انجام شده و زیرساخت‌های ایجاد شده این مجموعه برای واگذاری به سرمایه‌گذار شده است. مذاکراتی نیز با سرمایه‌گذاران مختلف انجام شده است، اما نکته اینجاست که تا طرح راهبردی مجموعه که در حال آماده‌سازی است، توسط مشاور طرح ارائه نشود، نمی‌توان این مجموعه را به سرمایه‌گذاران واگذار کرد.
صحابی با اشاره به بازدید 70 هزار نفر در نوروز 97 و بازدید 800 هزار نفر از مجموعه در طول سال 1397، گفت: با اقدامات انجام شده پیش‌بینی می‌شود در نوروز امسال حدود 200 هزار نفر از مجموعه هفت حوض بازدید کنند.
مدیرعامل شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض عنوان کرد: در سال گذشته تورهای گردشگری نیم‌روزه به این مجموعه آغاز شد که اگر امکانات تجهیز شود تا یک روزه هم افزایش پیدا خواهدکرد. همچنین مذاکراتی با آموزش وپرورش وبرخی تورهای مسافرتی برای برگزاری اردوها و تورهای گردشگری در منطقه هفت حوض صورت گرفته است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه