روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اسفند 1397  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 60085
0
0
گذرگاه تاریخ
گذرگاه تاریخ
همدلی: امروز 17مارس است. 76روز از سال 2019 گذشت. 26 اسفند 97 است، 362 روز از سال 97 گذشت و 4روز به عید نوروز98 باقی مانده است.
بوی ضدیت روم با ایران
1451 سال پیش در چنین روزی- 17 مارس سال 568 میلادی، امپراتور ژوستین دوم [جانشین ژوستی نیان که در سال 565 درگذشته بود] برغم مفاد عهدنامه سال 561 دو امپراتوری ایران و روم (شرقی)، با سرکرده طوایف شبه زرد آسیای میانه (شمال سیردریا) معاهده دوستی و کمک متقابل امضاء کرد که بوی ضدیت با ایران از آن به مشام می‌رسید.
به نوشته سایت نوشیروان کیهانی‌زاده، عهدنامه سال 561 ، دولت روم شرقی را خراجگزار ایران کرده بود و حق هم پیمان شدن با طرف ثالث بر ضد ایران را از آن دولت سلب کرده بود. ارتش ایران در سال 566 طوایف شبه زرد را از قلمرو ایران در آسیای میانه بیرون رانده بود و خسروانوشیروان شاه وقت ایران پیشنهاد سرکرده این طوایف برای عقد قرارداد را رد کرده و اعلام داشته بود که ایران تنها با دولت‌ها معاهده امضاء می کند نه طوایف. سرکرده این طوایف پس از دریافت این پاسخ، متوجه ژوستین دوم شده بود. خسروانوشیروان سال 579 درگذشت.
انتخاب روز پلیس تهران
106 سال پیش در چنین روزی- 26 اسفند 1291، برای پایان یافتن ناامنی در تهران که در سه ماه آخر سال 1291 هجری خورشیدی به چشم می خورد و از واحد کمکی 380 نفری نیروی ژاندارم هم کاری بر نیامده بود، دولت وقت برای رفع نگرانی ساکنان پایتخت و برگزاری آیین های نوروزی بدون دلواپسی، اعلام کرده بود که از 29 اسفند (نظمیه تهران (پلیس تهران) به سبک اروپا با هشت کلانتری (کمیسیری) آغاز بکار خواهد کرد و 29 اسفند مقامات دولت در مراسم گشایش کلانتری های بهارستان و بازار حضور یافتند. سازمان پلیس تهران توسط یک افسر سابق پلیس شهر استکهلم سوئد تنظیم و کار پیاده کردن این سازمان هم به او واگذار شده بود. پلیس تهران در نخستین روز گشایش دارای 479 پاسبان بود که در آن زمان «آژان» خوانده می شدند و مقرر شده بود که مواجب ماهانه آنان به صورت پول نقد باشد. در آن زمان رسم بود که اگر در خزانه دولت برای پرداخت مستمری کارمندان پول کافی موجود نبود معادل آن حواله جنس از جمله آجر داده می شد. این اجناس به عنوان مالیات بردرآمد از صاحبانشان وصول می شد. در آن زمان، ایران درآمد «بادآورده» نفت نداشت.
درگذشت ایران دفتری، بازیگر سینما و تئاتر
23سال پیش در چنین روزی -۲۶ اسفند ۱۳۷۴، ایران دفتری بازیگر سینما و تئاتر ایران درگذشت. معروف‌ترین نقش کارنامه بازیگری او در فیلم قیصر ساخته مسعود کیمیایی رقم خورد. او در این فیلم نقش مادر قیصر را بازی کرد. او همچنین برنده جایزه از جشنواره سپاس شد. رخشان بنی‌اعتماد مستندی درباره او تحت عنوان آخرین دیدار با ایران دفتری ساخته‌است.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه