روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اسفند 1397  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 60083
0
0
برای مطالبه اجازه نمی‌خواهیم
فرشته بهروزی نیک ‪-‬ آفت‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی درست زمانی یکی پس از دیگری گریبان یک ملت را می‌گیرد که مسئولان، از رئیس جمهور گرفته تا وزیر و نمایندگان مجلس خود را ملزم به پاسخگویی ندانسته و بر این باور باشند که مردم حق مطالبه‌گری ندارند و آنها به عنوان قیم ملت، صلاح مردم را بهتر از خودشان تشخیص می‌دهند. عمق فاجعه زمانی بیشتر می‌شود که این نگاه نادرست از سوی نمایندگان مجلس هم وجود داشته باشد. نماینده‌ای که به واقع هیچ ماموریت دیگری جز صیانت از حقوق ملت در برابر سیاست‌های نادرست و غیر کارشناسی دولت‌ها که بیم آن می‌رود آینده و معیشت مردم را به مخاطره بیندازد، ندارند. با این توضیح بدون شک معیار عملکرد خوب یا بد دولت و مجلس در بخش‌های مختلف، میزان رضایت‌مندی مردم از سطح رفاه اقتصادی و اجتماعی‌شان است. هر جا مردم احساس خطر یا بی‌اعتمادی کرده‌اند بدون تردید یک جای کار لنگیده است.
حالا به تازگی غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره گلایه‌ها در خصوص تاخیر در عدم تصویب FATF گفته: «چطور بسیاری از مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به نمایندگان مجلس و اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت نظام تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟» پاسخ روشن است؛ چون مردم به کرات از زبان کارشناسان و آگاهان شنیده‌اند که بدون شفافیت‌های سیاسی و اقتصادی، فشار تحریم‌ها روز به روز بر معیشت آنها تحمیل می‌شود. آنان که دستی بر اقتصاد دارند بارها گفته‌اند که اگر می‌خواهیم با دنیا تعامل بانکی برقرار کنیم باید رویه‌های خود را با استانداردهای جهانی هماهنگ کنیم. فقط در این صورت است که بانک‌های جهانی برای تعامل با بانک‌های ایران مبادرت کرده و می توانیم از عواید روابط اقتصادی بین‌المللی بهره‌مند شویم. جناب مصباحی مقدم، اگر مردم را محق نمی دانید که اتفاقا آنها حق پرسشگری در باره سیاست‌هایی که آینده‌شان را رقم می‌زنند دارند؛ آیا این حق را از آگاهان اقتصادی هم سلب می‌کنید؟
می‌گویید مردم بی‌اعتماد شده‌اند؟ شاید جواب بله باشد، چرا که این مردم هر چند ماه یک بار باید صفرهای اختلاس امسال را با سال گذشته مقایسه کنند و برای تامین مایحتاج روزانه‌شان ساعت‌ها در صف بمانند. مردم برای فهمیدن این نکته که وضعیت اقتصادی روز به روز برایشان دشوار می شود نیازی به دانش خاصی ندارند . آنها از سبد هزینه روزانه‌شان می‌توانند بفهمند که کدام کالا ها تورمشان بیشتر یا کمتر شده است. مردم هیچ مطالبه غیر عادی جز تامین امنیت و رفاه اقتصادی‌شان ندارند و دولت و مجلسی که با رای این مردم بر مسند نشسته‌اند، به عنوان خادمان ملت باید برای تحقق این مطالبه به‌حق تلاش کنند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه