روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 اسفند 1397  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 59829
0
0
گذرگاه تاریخ
گذرگاه تاریخ
همدلی: امروز 11مارس است. 70 روز از سال 2019 گذشت. 20 اسفند 97 است، 356 روز از سال 97 گذشت و 10روز به عید نوروز98 باقی مانده است.
فراری داده شدن پارسی زبانان به بدخشان
2095 سال پیش در چنین روزی- سال76 پیش از میلاد، اواخر زمستان، طوایفی که در منطقه گُبی ـ آلتای (غرب مغولستان) می زیستند با استفاده از فرصت احضار واحدهای ایرانی مستقر در مرز منطقه ای که امروزه در آنجا اویغورها زندگی می کنند و در آن زمان محل سکونت پارسی زبانان بود به این منطقه هجوم آوردند و پارسی زبانان را به بدخشان (شمال شرقی افغانستان امروز ــ تاجیکستان) فراری دادند و برجایشان نشستند. با وجود این، آثار فرهنگ ایرانی و بسیاری از واژه‌‌‌‌های فارسی برای مثال؛ کاریز (قنات) در آنجا تا به امروز باقی مانده است. مهرداد شاه اشکانی ایران در سال 82 پیش از میلاد همه نیروهای رزمی ایران حتی ار دورترین نقاط امپراتوری را احضار کرده بود تا قدرت روم را بشکند که رومیان که چنین دیدند حاضر به صلح شدند و شکستن قدرت روم در شرق به بعد موکول شد و در سال 53 پیش از میلاد به دست ژنرال سورنا انجام گرفت.
پادشاهی بهرام کرمانشاه و استقرار سپاه سوم در کابل
1631 سال پیش در چنین روزی- یازدهم مارس سال 388 میلادی‌ (بیستم اسفند)، درپی درگذشت شاپور سوم، بهرام برادر او و حکمران خطه کرمان، شاه ایران زمین شد و به دلیل علاقه‌ای که به کرمان داشت در همه عمر لقب «کرمانشاه» را برای خود حفظ کرد. مورّخان رومی نیز در کتاب‌‌‌‌های خود اورا «بهرام کرمانشاه» نوشته اند.
از کارهای مهم بهرام کرمانشاه امضای یک معاهده صلح با امپراتوری روم است. این شاه ساسانی به دلیل آگاهی‌‌‌‌های فراوان از وضعیت مناطق آن سوی مرزهای شرقی ایران، استانداران استانهای خاوری را از میان ژنرالهای ارتش انتخاب کرد و کابُل را پایگاه سپاه سوم ایران قرارداد. این اقدام بهرام کرمانشاه بدعتی شد که تا زمامداری خسرو انوشیروان ادامه داشت. توسعه و به صورت شهر در آوردن کرمانشاه نیز در زمان این پادشاه انجام شد که به نام وی خوانده می شود.
تاجگذاری شاه اسماعیل صفوی
517 سال پیش در چنین روزی- 11 مارس 1502 (بیستم اسفند) اسماعیل صفوی از خانواده درویش تبار شیخ صفی‌الدین (اردبیل) درتبریز تاجگذاری کرد، شاه شد و شیعه اثنی عشری را مذهب رسمی ایران اعلام داشت. وی در خطبه‌ای که ایراد کرد اعلام داشت که خودرا مکلّف به ترویج مذهب شیعه و ایجاد یک حکومت مرکزی در ایران زمین [که بر هر منطقه آن، گردنکشی حکومت‌‌‌ می‌کرد] و نجات مردم این سرزمین از وضعیت نابسامانی که از زمان حمله مغول داشتند‌‌‌ می‌داند.
شاه اسماعیل با این خطبه، فصل جنگ‌‌‌‌های سیصد ساله ایران و عثمانی را در تاریخ بازکرد و صفحه نخست آن را نوشت. همین جنگ‌ها پای اروپاییان را به ایران و ترغیب صفویان به جنگ با عثمانی بازکرد که‌‌‌ می‌خواستند عثمانی یک دشمن محلی داشته باشد و از پشت خنجر بخورد تا اروپا آسوده بماند. به علاوه، اروپا از این درگیری لاینقطع استفاده کند و به استعمار مشرق زمین ادامه دهد.
برخی از مورخان، اظهارات شاه اسماعیل صفوی در مارس 1502 را با گفته‌‌‌‌های اردشیر یکم ـ سردودمان ساسانیانـ پس از شاه ایران شدن مقایسه کرده و وجوه تشابه آنها را به دست داده اند. به نوشته سایت نوشیروان کیهانی‌زاده، اردشیر پاپکان در سال 225 میلادی در تیسفون با نطقی در برابر موبدان و بزرگان ایران، آیین زرتشت را دین رسمی [دولتی] اعلام کرده و ضمن تاکید بر لزوم تمرکز امور در پایتخت گفته بود که ایرانیان را به دوران ارزش‌‌‌‌های انسانی و اخلاقی بازگشت خواهد داد و قدرت اول جهان خواهد کرد و به این ترتیب؛ ناسیونالیسم ایرانی برگرد آموزش‌‌‌‌های زرتشت سر برافراشت. در دوران حکومت دودمان اشکانیان (خراسانیان و به قول اروپاییان؛ پارت‌‌‌‌ها)، ایران به نوعی حکومت فدرالیته داشت. مورخانِ دیگر نوشته اند که شاه اسماعیل که برای توجیه پادشاهی‌اش و کاستن از مخالفان، خودرا مخلوطی از نسل ایرانیان، ترکمانان و حتی رومیان معرفی‌‌‌ می‌کرد، راهی را در طول حکومت پیمود که با راه اردشیر پاپکان تا حدّی مشابهت داشت ـ احتمالا برحسب اتفاق، نه برنامه‌ریزی شده.
برادران دیلمی (بوئیان) هم در دهه‌‌‌‌های 940 و 950 میلادی ناسیونالیسم ایرانی را با پرچم شیعه، زبان پارسی و فرهنگ ایرانی پیش بردند و هِگِل آلمانی «فلسفه تاریخ» را با آوردن چنین مثال‌‌‌‌ها از تاریخ طولانی ایران اثبات کرده است که شرایط آمادگی برای تکرار رویدادها باید درس بزرگی برای هر دولتمرد و سیاستمدار در گوشه و کنار جهان باشد. بوئیان بغداد را تصرف و قدرت را از خلیفه سُنّی سلب کردند که طغرل سلجوقی که ایران را با تهاجم گرفته بود و یک سُنی متعصب بود بغداد را تصرّف، قدرت را از شیعیان گرفت و به خلیفه سُنّی بازگردانید.
تشکیل نیروی هوایی ایران با هفت فروند هواپیما
93 سال پیش در چنین روزی - در اواخر سال 1304 ش، چند فروند هواپیمای فرانسوی و روسی خریداری شد که با نام پرندگانی از قبیل عقاب، سیمرغ، کرکس، تیهو و... خوانده می‏شدند. محل استقرار این هواپیماها، آبادی قلعه مرغی در جنوب غربی تهران انتخاب شد که وسعت کافی جهت نشستن هواپیما داشت. پس از آن، عده‏ای دانشجو جهت گذراندن دوره‏های آموزشی خلبانی به کشورهای روسیه و فرانسه اعزام شدند. تا این که در همان سال، نیروی هوایی ایران تشکیل شد. پس از مدتی، با تاسیس آموزشگاه‏ها و دانشکده‏های خلبانی و فنی و دیده‏بانی، تربیت و آموزش نیروها نیز در داخل کشور انجام گرفت.
زادروز سردار سلیمانی
62 سال پیش در چنین روزی- ۲۰ اسفند ۱۳۳۵، سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روستای کوهستانی و دورافتاده قنات ملک در استان کرمان به دنیا آمد. وی در ۱۲ سالگی، پس از پایان تحصیـلات دوره ابتدایی، زادگاه خود را ترک کرد و مشغول به کار بنایی در کرمان شد. چندی بعد به عنوان پیمانکار در سازمان آب مشغول به کار شد و در همان سال‌ها نیز فعالیت‌های انقلابی خود را آغاز کرد. قاسم سلیمانی اولین بار در آذر 1360 در عملیات مشترک ارتش و سپاه بنام عملیات طریق‌ القدس در غرب سوسنگرد بر اثر انفجار گلوله خمپاره از دست راست و شکم به شدت مصدوم شد.
او در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله کرمان بود. وی در ۴ بهمن ۱۳۸۹ درجه سرلشکری دریافت کرد.
با شروع جنگ عراق و ایران در شهریور 1359 سلیمانی با چندین گردان راهی جنگ شد و بعدها تشکیل لشگر معروف 41 ثارالله را داد و در عملیات مختلفی چون والفجر 8، کربلای 4، کربلای 5، تک شلمچه و... بسیار موفق ظاهر شد.
بعد از پایان جنگ در سال 1367 قاسم سلیمانی 32 ساله با لشگر 41 ثارالله وارد مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر شد تا اینکه در سال 1376 وقتی 41 ساله بود توسط مقام معظم رهبری به تهران فراخوانده و به فرماندهی نیروی قدس سپاه منصوب شد.
محبوبیت سردار سلیمانی به عنوان یک شخصیت بلند مرتبه نظامی از جنگ علیه داعش در خط مقدم عراق و سوریه شروع شد و هنوزم هم این حضور و محبوبیت پیوسته ادامه دارد.
جان مگوایر افسر سابق سیا گفته‌است نبرد القصیر که منجر به بازپس‌گیری شهر استراتژیک القصیر توسط ارتش سوریه و نقطه عطفی در جنگ بود، تحت نظارت و فرماندهی سلیمانی بوده‌است و این نبرد را «یک پیروزی بزرگ» برای او خوانده است.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه