روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
19 اسفند 1397  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 59776
0
0
گذرگاه تاریخ
گذرگاه تاریخ
همدلی: امروز 10مارس است. 69 روز از سال 2019 گذشت. 19 اسفند 97 است، 355 روز از سال 97 گذشت و 11روز به عید نوروز98 باقی مانده است.
کشتار 600 ایرانی راوندیه در بغداد
1261سال پیش در چنین روزی - «دهم مارس» 758 میلادی (141 قمری)، روز کشتار راوندیه در بغداد بوده است. بسیاری از تاریخ‌نویسان عده مقتولان را 600 تن ذکر کرده‌اند. این گروه ایرانی در باطن برای گرفتن انتقام خون ابومسلم خراسانی از منصور ـ خلیفه عباسی، از ایران به بغداد که هنوز کاملا ساخته نشده بود رفته بودند. آنان پس از ورود به بغداد خودرا جان نثار خلیفه وانمود و درخواست ملاقات با وی را کرده بودند. به نوشته سایت نوشیروان کیهانی‌زاده راوندیه پیش از ورود به اقامتگاه خلیفه، شمشیرها را در زیر لباس پنهان کرده بودند. درجریان ملاقات و هنگام حمله، به خلیفه آسیب نرسید ولی همه این جماعت به دست عمّال او کشته شدند.
ابومسلم که به حکومت امویان پایان داده و عباسیان را روی کار آورده بود به‌سال 754 میلادی به تصمیم منصور خلیفه عباسی کشته شد. پس از رسیدن این خبر به ایران، هواداران او به صورت گروه‌های جدا ازهم به پاخاستند که یکی از آنان «سندباد» نیشابوری بود. منصور که همانند اشکانیان و ساسانیان می‌خواست که مرکز حکومت (خلافت) در کنار دجله و در بین النهرین باشد برای این منظور بغداد را که یک روستا و درخت‌ستانی در شش فرسنگی (36 کیلومتری) شمال تیسفون پایتخت اشکانیان و ساسانیان بود، انتخاب و از سال 755 میلادی کار ساختن آن را آغاز کرده بود.
وی مقداری از مصالح ساختمانی مورد نیاز را از تخریب ابنیه تیسفون که حدود هشت قرن پایتخت ایران بود به دست آورده و به بغداد منتقل کرده بود. وی نام پارسی بغداد را [که مفهوم«هدیه خدا» دارد] تغییر نداد. در پارسی باستان «بغ» خدا و «داد» از مصدر دادن و هدیه کردن است.
پیروزی روم در جنگ دریایی برکارتاژ (ملل شمال آفریقا)
2260سال پیش در چنین روزی- دهم مارس سال 241 پیش از میلاد، روم در جنگ دریایی نیروی دریایی کارتاژ (قرطاجُنّه ــ شمال آفریقا) را شکست داد و از آن پس نزدیک به هزار سال آقای مدیترانه بود. این نبرد که به جنگ «ائوگوسا (جزیره‌ای در مدیترانه)» معروف شده است روم را به صورت یک ابر قدرت در آورد.ایران ابر قدرت دیگر جهان وقت بود.
انگیزه جنگ، دست اندازی کارتاژ Carthage به جزایر جنوبی ایتالیا از جمله سیسیل (سیچیلیا) بود. دولت روم در آغاز کار از دادن اعلان جنگ به کارتاژ که برتری دریایی داشت هراس داشت.
بزرگان روم چاره کار را بر وضع مالیات تازه و دعوت از کشتی سازان فنیقی و یونانی برای ساختن کشتی جنگی برای آن دولت دیدند و طولی نکشید که دویست کشتی نظامی از نوع کاملا تازه که هر پاروی آنها را پنج مرد به حرکت در می‌آوردند آماده شد.
جراثقال‌های این کشتی‌ها می‌توانست سنگ‌های بزرگ و گوی شعله‌ور (آغشته به روغن) را به سوی کشتی‌های دشمن پرتاب کند و آنهارا به آتش بکشد.
در سینه این کشتی‌های تازه ساخت همانند کشتی‌های تانک بر کنونی (تانک لاندینگ) تخته‌های کشویی بلندی نصب می‌شد که سربازان پیاده و سوار بتوانند سریعا در ساحل دشمن پیاده شوند و تعرض خود را آغاز کنند. این تخته‌های متحرک (پل‌های تخته ای) هنگام دریانوردی بر دو بدنه کشتی بسته می‌شد و پس از نزدیک شدن به ساحل به قسمت سینه کشتی انتقال می‌یافت که در عین حال از اصابت تیر به سربازان تا توقف کشتی در آب‌های کم عمق جلوگیری کند.
باید دانست که بیشتر مردم کارتاژ را مهاجران قدیمی فنیقی (سوریه و لبنان امروز) تشکیل می‌دادند.
۱۷۳۵ - عقد قراردادی بین نادر شاه و کشور روسیه در نزدیکی شهر گنجه، و عقب‌نشینی نیروهای روسیه از باکو
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه