روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
25 بهمن 1397  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 58816
0
0
گذرگاه تاریخ
گذرگاه تاریخ
همدلی:امروز 14 فوریه، 45 روز از سال 2019میلادی گذشت. 25 بهمن، 331 روز از سال 97 گذشت و 34روز به سال جدید شمسی باقی مانده است.
لشکرکشی چین به فرارود و شکست از لشکریان ایران
1917سال پیش در چنین روزی-14 فوریه سال 102 میلادی (و طبق محاسبات کرونیکل نگاران؛ چهاردهم فوریه و امسال، مصادف با 25 بهمن ماه)، «وادی» امپراتور وقت چین با استفاده از فرصت درگیری ایران با رومیان در غرب، یک سپاه چهل هزار نفری از نیروهای خود را روانه منطقه فرارود کرد. این حمله در ناحیه فرغانه و در نیمه راه خجند به سمرقند، بدون نیاز به اعزام افراد پادگانهای تپورستان (مازندران)، آثرپاتیگان* (آذربایجان)، توسط نیروهای محلی پارت (خراسان)، آریانا (هرات و غرب افغانستان امروز) و کُهِستان در هم شکسته شد و بسیاری از چینیان به اسارت درآمدند. اسیران چینی هدف حمله نظامی را به دست آوردن اسپان دره فرغانه که بزرگتر از اسپان چین، نیرومند و پُرطاقت‌اند بیان کرده بودند. [چون حرف «پ» در الفبای عربی وجود ندارد به تدریج اسپ «اسب» نوشته شده است.].
قضیه به مِهستان (سنای ایران) در تیسفون گزارش شد و قرار شد که اگر رئیس کشور چین پوزش بخواهد، اسیران چینی آزاد و سه هزار اسپ و عمدتا مادیان (اسپ ماده) نیز به خاقان فروخته شود که خاقان پذیرفت و به جای پول نقد، بابت بهای اسبان به ایران ابریشم تحویل داد.
در آن زمان منطقه کاشغر و مناطقی که امروزه مسکن اویغورها است تاجیک نشین و پارسی زبان بودند. میان چین و قلمرو ایران، چند ایل نشین دارای استقلال وجود داشت. این مناطق و نیز تبت، طبق یک سازش قدرت های استعمارگر اروپایی، در سال 1907 به چین داده شدند و ترکستان شرقی نام گرفتند. هدف انگلیسی ها از این عمل این بود که روسیه نتواند از طریق منطقه هیمالیا به هندوستان دست یابد. در آن زمان هر قطعه از چین زیر نفوذ یک قدرت وقت بود. انگلیسی ها مناطق خاوری ایران را هم از این کشور جدا ساختند و افغانستان نام نهادند تا روسیه نتواند از این طریق، هندوستان را از چنگ آنان خارج سازد.
زادروز همایون اسعدیان، کارگردان
60سال پیش در چنین روزی- 25 بهمن 1337همایون اسعدیان کارگردان سینما در اصفهان متولد شد.
وی فعالیت خود را از سال 1353 وقتی 16 ساله بود از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور در کلاس‌‎های آموزش فیلم سازی و ساخت فیلم های 8 میلی‌متری آغاز کرد.
وی در حال تحصیل لیسانس کارگردانی در دانشکده هنرهای دراماتیک بود که به علت انقلاب فرهنگی از ادامه تحصیل بازماند.
او در سال 1359 در 22 سالگی به عنوان بازیگر، تجربه کوتاهی با فیلم “گفت هر سه نفرشان” به دست آورد.
در سال 1365 در 28 سالگی توانست به عنوان عکاس، اولین تجربه خود را با فیلم دبیرستان به دست بیاورد و تا سال 1370 در بیش از 10 فیلم و سریال عکاسی می کرد
در سال 1366 در کنار عکاسی وارد برنامه ریزی و دستیاری کارگردان شد و در ده ها پروژه تجربه های گرانبهایی بدست آورد و از سال 1368 شروع به نوشتن فیلمنامه کرد.
اسعدیان در نهایت سال 1373 در 36 سالگی با کارگردانی فیلم سینمایی نیش وارد عرصه کارگردانی شد و در سال 1379 سریال غول چراغ جادو را برای تلویزیون ساخت.
سال 1387 با ساخت فیلم طلا و مس؛ با پرداختی زیبا و ساده اما تاثیر گذار، فیلمی پویا و تامل ‌برانگیز در کارنامه فیلمسازی خود به یادگار گذاشت.
اسعدیان بعد از 10 سال دوری از تلویزیون در زمستان 97 با سریال 50 قسمتی لحظه گرگ و میش به تلویزیون بازگشت، این سریال حول یک دختر به‌نام حنانه با بازی المیرا دهقانی روایت می‌شود.
زادروز ماکس هورک هایمر فیلسوف آلمانی
124سال پیش در چنین روزی- 14فوریه ۱۸۹۵ ماکس هورک‌هایمر در باواریا به دنیا آمد. در ۱۹۱۷ برای مدت کوتاهی به ارتش پیوست و دو سال بعد تحصیل روان‌شناسی و فلسفه را در مونیخ آغاز کرد. سپس به فرانکفورت رفت و زیر نظر هانس کورنلیوس تحصیلات خود را ادامه داد. در ۱۹۲۲ دکترای فلسفه گرفت و به مدت سه سال دستیار کورنلیوس بود و همان زمان بود که دوستی پایدار او با آدورنو آغاز شد. اواخر دهه بیست، هورک‌هایمر به ریاست انجمن پژوهش‌های اجتماعی فرانکفورت رسید و در ۱۹۳۳ پس از به قدرت رسیدن هیتلر همراه برخی دیگر از اعضا مجبور به مهاجرت شد: پاریس، ژنو و در پایان نیویورک. پس از جنگ، در ۱۹۴۹ به فرانکفورت بازگشت و انجمن پژوهش‌های اجتماعی فرانکفورت را از نو برپا کرد. هورک‌هایمر یکی از چهره‌های شاخص مکتب فرانکفورت و به ویژه نظریه انتقادی است. نظرات او تاثیرات عمیقی بر جنبش دانشجوییِ دهه ۱۹۶۰ در آلمان داشت.
از شاگردان برجسته او می‌توان به فیلسوف ایرانی معاصر، منوچهر جمالی اشاره کرد.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه