روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
25 بهمن 1397  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 58814
0
0
کتاب‌های شما
کتاب‌های شما
کتاب اول (داستان)
هفت گنبد/ نوشته محمد طلوعی
خرداد ماه امسال بود که خبر انتشار «هفت گنبد» مجموعه داستان‌های «محمد طلوعی» را برخی خبرگزاری‌ها مخابره کردند. این کتاب را انتشارات افق روانه بازار کتابفروشی‌ها کرد. نشر افق دست به کار جالبی هم زد و آن این‌که کتاب‌هایی را با عنوان «ادبیات امروز» منتشر کند و غالبا هم به نویسندگان معاصر اختصاص دارد. هفت گنبد پنجاه و ششمین عنوان از مجموعه «ادبیات امروز» بود که این ناشر خردادماه چاپ کرده است. نشر افق پیش از انتشار این کتاب «آناتومی افسردگی» دیگر اثر محمد طلوعی را منتشر کرده بود. آنگونه که خبرگزاری‌ها نوشتند طلوعی در حوزه بزرگسال و کودک و نوجوان قلم زده و «هفت‌گنبد» سومین مجموعه داستان بزرگسالش است. «قربانی باد موافق»، «رئال مادرید» برای نوجوانان و «آناتومی افسردگی» رمان‌های طلوعی و «من ژانت نیستم» و «تربیت‌های پدر» هم مجموعه داستان های چاپ شده از او، پیش از این کتاب هستند.
محمد طلوعی اکنون 39ساله است و با توجه به کارهایی که تاکنون از او منتشر شده است، از نویسندگان جوان و پرکار معاصر به شمار می رود. در پشت جلد این کتاب آمده:« هفت گنبد سومین مجموعه داستان طلوعی و پنجمین اثر داستانی‌اش برای بزرگسالان است، شامل هفت داستان نیمه بلند که در آن راوی‌ها در قالب هفت سفر به کشورهای همسایه(سوریه، ارمنستان، لبنان، عراق، گرجستان، افغانستان و عمان) درونیات خود را می‌جویند و قصه زندگی‌شان را می‌گویند.»
۷داستان کتاب عناوین زیر را دارند: «خوابِ برادرِ مرده»، «آمپایه بارُن»، «بدو بیروت، بدو»، «لوح غایبان»، «امانت داری خاندان آباشیدزه»، «خانه خواهری» و «دو روز مانده به عَدَن». پیش از شروع متن داستان‌ها این عبارت از نظامی گنجوی و کتاب هفت پیکر این شاعر درج شده است: «من سفرساز و او مسافرسوز».
آنچه که از شناسنامه کتاب پیداست، هفت گنبد 215صفحه دارد و به به چاپ دوم رسید و ناشر آن را در 1100نسخه و به قیمت 23هزار تومان منتشر کرده است.
داستان‌های این کتاب را «شراره شریعت‌زاده» در سایت «سرپوش» به صورت مبسوط نقد کرده و واو به واو اثر را به درستی نگاه کرده و تمام دقایق آن را بررسی کرده است. شخصیت‌های هر داستان در زیر نگاه خانم شریعت‌زاده واکاوی شدند. وی در پایان نقد خود نوشت:« از خصوصیات بارز این مجموعه داستان، توصیفات دقیق و موجزی است که اگر با دقت خوانده ‌شوند خواننده فرمان داستان را دست‌ می‌گیرد و از پیچ و خم قصه‌ها می‌گذرد و از دایره لغات جدید و کمتر شنیده شده نویسنده که عامدانه وارد اثرش کرده لذت می‌برد که این نوع نگارش امضای طلوعی است. «ماه در منزل هقعه درآمده و نشسته‌ام کنار آتش.» (هقعه نام منزل پنجم از منازل ماه است، در بالای صورت فلکی جوزا)
هر دوران بر اساس نوع آدمش افسانه خودش‌ را می‌طلبد؛ آن دورانِ نظامی، آدم‌ها سرو ته داشتند، خیرو شرشان پیدا بود، هنوز پرهیزکاری و نیکی، صفت بودند که «هفت‌پیکرِ» نظامی شبیه داستان‌های کلاسیک، پایان داشت اما حالا که دنیای مدرن، پیچیده شده‌است و آدم‌ها برای یک سوسک خرطومی سال‌ها سرگردان دریا و بیابان (داستان دو روز مانده به عدن) هستند، افسانه‌های «هفت‌گنبد» را می‌طلبد. آدمِ امروز بی‌هدف و با پایان باز دیگر افسانه‌اش «هفت‌پیکرِ» نظامی نمی‌شود، می‌شود «هفت‎گنبدِ» طلوعی.»
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه