روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
11 بهمن 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 58372
0
0
آخرین تحولات پارلمانی روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا
مخالفت با تاخیر برگزیت، موافق با اصلاح توافق
یورونیوز فارسی| مجلس نمایندگان بریتانیا در جریان بررسی لایحه دولت برای خروج از اتحادیه اروپا به اصلاح توافق برگزیت از طریق مذاکره دولت این کشور با اتحادیه اروپا رای داد. آنها همچنین به تاخیر در اجرای برگزیت رای منفی دادند.
در عین حال قانونگذاران بریتانیایی سه‌شنبه شب با ۳۱۸ رای مثبت در برابر ۳۱۰ منفی با خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کردند. این در حالی است که نمایندگان مجلس عوام بریتانیا ساعاتی قبل به طرح نمایندگان حزب کارگر برای ممانعت از خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا رای منفی داده بودند.
در جریان رای‌گیری سه‌شنبه شب مجلس این طرح با ۳۲۷ رای مخالف در مقابل ۲۹۶ رای موافق رد شد، طرحی که نخست وزیر بریتانیا نیز از مخالفان جدی آن بود.
ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه از نمایندگان مجلس خواست تا از رای خود در جهت ترسیم خط مشی مورد انتظارشان از اتحادیه اروپا برای اجرای برگزیت استفاده کنند و نه برای ممانعت از شکل‌گیری این توافق.
می که در مجلس عوام سخن می‌گفت، تاکید کرد، رای‌گیری امروز یک فرصت برای خروج از سردرگمی و عدم اطمینان به آینده است و ما باید از آن برای تعیین چارچوب توافق مورد نظر برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا استفاده کنیم.
نخست وزیر بریتانیا خطاب به نمایندگان گفت که رای مخالف شما به توافق پیشین من و اتحادیه چنان قاطع بود که گذشته از من تمام جهان متوجه سطح مخالفت شماها شد ولی اکنون نوبت آن است که انتظارات خود را از یک برنامه برگزیت اعلام کنید.
او پیشتر اعلام کرده بود که خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا را به عنوان یک گزینه جدی دنبال خواهد کرد. اما نمایندگان مجلس عوام بریتانیا در جریان مذاکرات سه‌شنبه شب ضمن مخالفت با خروج بودن توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا با ۳۱۸ رای موافق در برابر ۳۰۱ رای مخالف از دولت خواستند تا توافق برگزیت را در جریان مذاکرات مجدد با اتحادیه اروپا اصلاح کند.
بریتانیا قرار است روز ۲۹ مارس از اتحادیه اروپا خارج شود. شماری از اعضای مجلس عوام به دنبال رای مخالف پارلمان به توافق به دست آمده با اتحادیه اروپا، خواستار تمدید این مهلت شدند.
با این وجود قانونگذاران بریتانیایی سه‌شنبه شب پیشنهاد حزب ملی اسکاتلند مبنی بر تاخیر در خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را رد کردند. اقدامی که با حمایت نخست وزیر همراه بود. البته در واکنش به مصوبات سه‌شنبه مجلس بریتانیا، سخنگوی اتحادیه اروپا به سرعت موضع گیری کرد و بار دیگر بر قاطعیت این اتحادیه در خصوص حفظ توافق کنونی برگزیت سخن گفت.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه