روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
27 بهمن 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 5806
0
0
محمود میرلوحی در گفت و گو با «همدلی» از میثاق مطهری می گوید
بزرگان اصلاحات حامی لیست اصلاح‌طلبان‌اند
همدلی - تاکنون لیست انتخاباتی اصولگرایان و صدای ملت منتشر شده است و لیست سوم که متعلق به جریان اصلاحات است، با وجود تاخیر در معرفی آن، قرار است امروز منتشر شود. «محمود میرلوحی» عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با همدلی تاکید کرد که لیست 30 نفره تهران به جز چهره‌های شاخص حاصل گفت‌وگو با 338 کاندیدای گمنام است. این لیست در مرحله نهایی به سر می‌برد. او می‌گوید که علی مطهری میثاق اصلاح‌طلبان را امضا کرده و با اصلاح‌طلبان هم‌نظر است که شرایطی فراهم نشود تا لیست اصولگرایان پیروز میدان رقابت شود.در ادامه گفت‌وگو با این فعال سیاسی اصلاح‌طلب را با هم می‌خوانیم.
آقای میرلوحی وضعیت لیست اصلاح‌طلبان در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
تقریبا در مراحل نهایی است و تلاش ما این است که این فهرست امروز منتشر شود. اما تا نهایی‌شدن قطعی لیست باید صبر کرد تا همه افراد لیست با هم معرفی شوند.
لیست صدای ملت منتشر شده و افرادی مثل خانم جلودارزاده و آقای کواکبیان داخل این لیست قرار دارند. شما قرار گرفتن نام اصلاح‌طلبان در این لیست را تایید می‌کنید؟
این از بحث‌هایی است که داریم روی آن مذاکره می‌کنیم. تلاش ما این است که در روند انتخابات فقط دو لیست اصولگرایان و اصلاح‌طلبان باشد. آقای مطهری و دوستان‌شان هم باید به این نکته توجه کنند که چنین لیستی ممکن است به نفع رقیب تمام شود. تاخیری هم که صورت می‌گیرد به این خاطر است که در انتخابات فقط دو لیست باشد.
آقای مطهری در این مسیر با اصلاح‌طلبان همراه و هماهنگ هستند؟
تاکنون که ایشان همراه بوده‌اند و اعلام آمادگی کرده‌اند. ایشان همچنین میثاق ما را امضا کرده‌اند و تصور ما این است که مساله حل شود.
ظاهرا ایشان به خبرگزاری ایسنا گفته‌اند که به اصلاح‌طلبان تعهدی ندارند و میثاقی را امضا نکرده‌اند.
ما امضای ایشان را داریم. ما امیدواریم که آقای مطهری و دوستان ایشان متقاعد شوند که وجود بیش از دو لیست در انتخابات به نفع رقیب است. تا جایی که من می‌دانم آقای مطهری با ما هم نظر هستند و همه تلاش‌شان این است که با لیست اصولگرایان، که اکثریت آنها با جبهه پایداری است، رقابت کنند. فکر می‌کنیم اگر دو لیست وجود داشته باشد جامعه راحت‌تر بتواند تصمیم‌گیری کند.
آقای مطهری در جلسات شورای عالی هم شرکت می‌کنند؟
نه، ایشان میثاق را امضا کرده‌اند، اما به جلسات‌مان نیامده‌اند.
یکی از مباحث حضور کاندیداهای گمنام در لیست اصلاح‌طلبان است که ممکن است برای اصلاح‌طلبان این نگرانی را به وجود بیاورد که با ورود به مجلس مواضع اصلاح‌طلبانه‌ای را دنبال کنند. آیا تضمینی از این افراد گرفته شده است؟
بعد از اینکه رد صلاحیت‌های گسترده صورت گرفت ما تصمیم‌مان بر این بود که با استراتژی قبلی‌مان در صحنه بمانیم و با شرایط موجود برنامه‌ریزی کنیم. بنابراین فراخوان دادیم و 338 نفر از کاندیداها با ارائه رزومه و پر کردن فرم اعلام آمادگی کرده‌اند که در لیست اصلاح‌طلبان قرار بگیرند. بعد از آن کمیته ارزیابی تشکیل شد که این تعداد افراد به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند. ما هم بر اساس معیارهایی که داشتیم به جمع‌بندی لیست پرداختیم. ارزیابی ما این است که این افراد با ورود به مجلس دنبال اهداف و برنامه‌های اصلاح‌طلبان هستند.
آیا سابقه داشته است که در مدت یک هفته‌ای شورای نگهبان افراد اصلاح‌طلب را به صحنه بازگرداند.
خیلی کم. بیش از آنکه افراد جدیدی اضافه شوند نیروها بیشتر به رد صلاحیت تهدید می‌شدند. برخی افراد هم که می‌خواستند حوزه‌های انتخابیه خود را جابه‌جا کنند رد صلاحیت شدند.
پس این احتمال وجود ندارد که با برگشت عده‌ای برنامه و لیست اصلاح‌طلبان به هم بریزد؟
به نظر این طور نمی‌رسد. ما هم بنا نداریم برنامه‌مان را تغییر دهیم.
سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده است که رد صلاحیت شده‌ها می‌توانند دلایل و مستندات رد صلاحیت خودشان را دریافت کنند. آیا کاندیداها توانسته‌اند مستندی دریافت کنند؟
دلیلش را که می‌دانیم. دلیل رد صلاحیت اصلاح‌طلبان مشهور بند یک و 3ماده 28 است. برای رد صلاحیت کسانی که سال‌ها در کشور مسئولیت‌هایی مثل وزارت یا نمایندگی داشته‌اند چه دلیلی می‌شود ارائه کرد؟ بیشتر دلایل سیاسی است.
به عنوان سوال آخر، آیا لیست ارائه شده به نظر بزرگان اصلاحات هم می‌رسد؟ در واقع ایشان ممکن است برخی از اعضای لیست را تایید یا رد کنند؟
آقای خاتمی به عنوان چهره فعال در کشور همه مطالبی را که در رسانه‌ها می‌گذرد، ملاحظه می‌کنند. جریان اصلاح‌طلبی هم مسیری با عنوان شورای عالی سیاستگذاری در کشور را طی کرده که این نماد و مظهر اجماع و هم‌صدایی جریان اصلاح‌طلبی است. بزرگان اصلاحات و کشور هم در کنار این جریان هستند. همه بزرگان هرجا لازم بوده برای موفقیت اصلاح‌طلبی شورای عالی سیاستگذاری را راهنمایی کرده و می‌کنند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه