روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
25 دی 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 57611
0
0
میرسلیم:
طرح استانی‌شدن انتخابات در مجمع تشخیص رد شده است
تسنیم| عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بررسی طرح استانی‌شدن انتخابات در مجلس شورای اسلامی گفت:‌ این طرح منطبق بر سیاستهاى کلى نظام نیست و بعید است بدون اعمال تغییرات اساسى به‌تصویب برسد.
مصطفی میرسلیم با اشاره به طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی که  کلیات آن در روزهای اخیر از سوی نمایندگان مجلس به‌تصویب رسیده است، گفت: علی‌رغم اینکه  قانون انتخابات در چهل سال اخیر سه بار به‌کلی تغییر کرده و دهها بار نیز اصلاح شده ولى همچنان  داراى اشکالات متعددى است.
وی افزود: براى برطرف کردن این اشکالات، لازم است که  شوراى نگهبان،  مجلس شوراى اسلامى و وزارت کشور  با اتکا بر سیاست‌هاى کلى ابلاغى در شهریور ١٣٩۵، با یکدیگر همکاری و تعامل داشته باشند.
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: آنچه اخیراً تحت عنوان استانی شدن انتخابات از سوی برخی نمایندگان مجلس مطرح شده، منطبق بر سیاست‌هاى کلى نظام نیست و بعید است بدون اعمال  تغییرات  اساسى به تصویب نهایی رسیده و تبدیل به قانون شود. میرسلیم با بیان اینکه بحث استانی شدن انتخابات پیش از این در قالب پیشنهاد در صحن  مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح و رد شده است، گفت: این طرح ممکن است دربرگیرنده منافع برخى نمایندگان باشد اما در مجموع به‌ضرر مردم‌سالارى دینى تشخیص داده شد.
وی در پاسخ به این سوال که تبدیل این طرح به قانون آیا می‌تواند در افزایش سطح کیفی نمایندگان تاثیرگذار باشد، تصریح کرد: راه بهبود کیفیت فعالیت‌هاى مجلس در اجراى پیشنهادهایى نیست که موجب کاهش سطح مشارکت و رغبت مردم برای حضور در انتخابات شود. براى انتخابات مجلس منطقى‌ترین راه‌حل، تعریف حوزه‌هایى است که از هر کدام یک نفر نماینده با کسب راى اکثریت مطلق به مجلس راه یابند.  
رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه ادامه داد: در حال حاضر حوزه‌هایى با بیش از چندین نماینده داریم که با کسب 25 درصد آرای مردمی به مجلس راه مى‌یابند، به‌بیان دقیق‌تر مجلس ما از پشتوانه آرای اکثریت مردم به‌طور کامل برخوردار نیست.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه