روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 دی 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 57407
0
0
سفر از پیش اعلام نشده مایک پمپئو به عراق
یورونیوز فارسی| مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در سفری از پیش اعلام نشده به بغداد سفر و با محمد حلبوسی، رئیس پارلمان عراق دیدار کرد. رئیس کمیته روابط خارجی مجلس آمریکا نیز پومپئو را در این سفر همراه می‌کند.
پمپئوپس از ساعاتی توقف در بغداد این شهر را به مقصد اربیل ترک کرد.
دفتر اطلاع‌رسانی ریاست پارلمان عراق نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که حلبوسی به همراه اعضای کمیسیون روابط خارجه پارلمان به محض ورودی وزیر خارجه آمریکا به بغداد از او استقبال کرد.
پیش‌تر گزارش‌هایی از دیدار احتمالی پمپئو با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق منتشر شده بود. عبدالمهدی در این خصوص گفته بود که وزیر خارجه آمریکا نماینده یک کشور دوست با عراق است و «ما در مذاکرات با او درباره راهکارهای تعمیق همکاری در خصوص نحوه مبارزه با داعش صحبت خواهیم کرد.»
پمپئو که برای سفری منطقه‌ای به خاورمیانه آمده است روز سه‌شنبه ۸ ژانویه در امان، پایتخت اردن از استمرار فشار بر داعش و ایران برای غلیه بر آنها خبر داد.
مایک پمپئو در این سفر قصد دارد دلخوری‌های حاصل از سفر دونالد ترامپ به عراق را هم برطرف کند، سفری که در آن ترامپ تنها به پایگاه نظامیان آمریکا در عراق رفت و بدون اینکه به بغداد سفر و با مقامات عراق دیدار کند این کشور را ترک کرد.
گفته می‌شود پمپئو در این سفر در پی برطرف کردن نگرانی متحدان آمریکا از اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر خروج این کشور از سوریه است.
پیش‌تر اعلام شده بود که مایک پمپئو به کشورهای اردن، مصر، قطر، امارات عربی متحده، عربستان سعودی، بحرین و کویت سفر می‌کند تا به متحدان منطقه‌ای آمریکا اطمینان دهد که ایالات متحده در حال ترک خاورمیانه نیست.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه