روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
17 آذر 1397  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 55937
0
0
گذرگاه تاریخ
گذرگاه تاریخ
همدلی: امروز هشتم دسامبر، 23روز تا آغاز سال2020 باقی مانده است. 17آذر 97 که 103روز دیگر سال 97 به پایان می‌رسد.
تاریخ ایران و جهان امروز شاهد رخدادهای گوناگونی بود که به برخی از آنها اشاره می‌شود.
افتادن گیلان به دست مغول‌ها
713 سال پیش در چنین روزی- هشتم دسامبر سال 1306 میلادی و 85 سال پس آغاز حمله چنگیزخان مغول به ایران، گیلان هم به دست ایلخان وقت (حکمران مغول بر ایران) افتاد و آسیب فراوان دید. مغولان هم به مانند دیگر مهاجمان توان عبور از کوه‌های البرز و حمله به گیلان و مازندران پوشیده از جنگل را نداشتند. آنها در زمان در زمان سلطان محمد خدابنده که سلطانیه زنجان پایتخت او فاصله زیادی از گیلان نداشت، مبادرت به تصرف و غارت گیلان کردند. مغولان در چند منطقه گیلان نیز دست به کشتار مردم زدند.
شورش نان در تهران
76 سال پیش در چنین روزی- 17 آذر 1321 و 15 ماه پس از اشغال نظامی ایران به دست متفقین، تهران گرفتار یک شورش بزرگ شد.
از بامداد این روز گروهی از مردم و عمدتا جوانان و دانشجویان در میدان بهارستان جمع شده بودند تا با نماینگان مجلس ملاقات و درد جامعه را با آنان در میان بگذارند. به نوشته سایت نوشیروان کیهانی‌زاده، این گروه که هر لحظه هم بر شمار آنان افزوده می‌شد پس از ورود به ساختمان مجلس، ضمن گفت‌وگو با نمایندگان چون به حرف‌های آنان قانع نشدند به مشاجره پرداختند و تنی چند از نماینگان را کتک زدند و سرگرم خراب کردن وسائل مجلس شدند و .... همزمان با این وضعیت، گروهی دیگر به خانه احمد قوام نخست وزیر وقت واقع در خیابان قوام السلطنه حمله بردند و آنجا را غارت و تخریب کردند و دیگران هم به غارت مغازه‌ها پرداختند و به بازار حمله بردند. پلیس تهران نخواست یا نتوانست از ادامه عصیان جلوگیری کند. قوام که چنین دید امیراحمدی (سپهبد) را که به سختگیری شهرت داشت، فرماندار نظامی تهران کرد و همه روزنامه‌های پایتخت را بست تا از انتشار این واقعه که باعث تحریک دیگران مخصوصا در سایر شهرهای کشور می شد جلوگیری کرده باشد.
انحلال شوروی سابق!
28سال پیش در چنین روزی- هشتم دسامبر ۱۹۹۱ در یک دیدار پنهانی، بوریس یلتسین رئیس‌جمهور جمهوری شوروی فدراتیو سوسیالیستی روسیه، لئونید کراوچوک رئیس‌جمهور جمهوری سوسیالیستی شوروی اوکراین و استانیسلاو شوشکویچ رئیس‌جمهور جمهوری سوسیالیستی بلاروس شوروی در اقامتگاهی بسیار مجللی که برای پذیرایی از مقامات رسمی سطح بالا در جنگل‌های بلاروس بنا نهاده شده بود با یکدیگر دیدار و پیمانی را امضا کردند که بر اساس آن کشورهای مستقل همسود پدید آمدند و روسیه خود را به عنوان جانشین اتحاد جماهیر شوروی معرفی کرد.
در بیست و پنجم دسامبر، میخائیل گورباچف از سمت خود کناره‌گیری کرد و اتحاد شوروی بطور رسمی در ۲۵ دسامبر ۱۹۹۱ از هم پاشیده شد. یک روز پس از آن، پارلمان اتحاد جماهیر شوروی اعلامیه انحلال این کشور را تصویب کرد.
آخرین اقدام انتقال قدرت از اتحاد شوروی به روسیه با انتقال کیف‌های (اسناد) مربوط به کدهایی بود که اطلاعات مربوط به جنگ‌افزار هسته‌ای این کشور را از گورباچف به یلتسین منتقل می‌ساخت.
دیگر رخدادها
مرگ ها:
۱۲۸۲– درگذشت هربرت اسپنسر، فیلسوف و جامعه‌شناس انگلیسی.
۱۲۶۵ – تولد محمدتقی بهار، ملقب به ملک‌الشعرا، شاعر، روزنامه‌نگار، ادیب، تاریخ‌نویس و سیاست‌مدار ایرانی.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه