روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
13 آذر 1397  |  ورزش  |  کد خبر: 55773
0
0
خوانش شعری از حسین میراحمدی
دروغی راستین
حمیدرضا شکارسری
"رادیو/ پایش را در یک کفش کرده است/ هوا/ باران ی س ت" *
شعر دروغ است اما دروغ گو نیست!
شعر می تواند اطلاعاتی درست از جهان درون و بیرون شاعر در اختیار خواننده قرار دهد اما خود شعر هرگز درست از آب درنمی آید! اما چرا و چطور؟
شاعر طی مکانیسم پیچیده تخیل، چیزهایی را در جهان به چیزهایی دیگر نسبت می دهد و مربوط می سازد که در واقع نه با هم نسبتی دارند و نه به هم مربوطند. یافتن پل ارتباطی بین این چیزها، بر اساس علایقی سنجیده و حساب شده، اصل هنر شاعری ست (این که برملایی این ارتباطات در چه ساختار صوری و در چه قالبی اتفاق می افتد، به جان شعر مربوط نمی شود)
به این ترتیب چون شعر بر ستون نسبت ها و ارتباط های ناموجود تکیه داده است، به راستی دروغ است، اما لزوما دروغ گو نیست. در واقع موضوع شعر الزاما دروغ است اما محتوا و درونمایه اش لزوما دروغ نیست.
موضوع در شعر "حسین میراحمدی" چیست؟ رادیویی که انسان وار پا را (البته دو پا را!) در یک کفش کرده و بر چیزی اصرار می ورزد. او بر بارانی بودن هوا تاکید می کند. "میراحمدی" به علت قرار دادن رادیو در پروسه صنعت تشخیص و همین طور شاید به دلیل نگاه مجازی اش به رادیو (رادیو به جای مجری رادیو) موضوعی وقوع ناپذیر را به نمایش گذاشته است، پس دروغ گفته است.
از سوی دیگر اما اگر مخاطب، رادیو را به عنوان نماینده ای از جوامع رسانه ای و یکی از نمادهای جهان مدرن تاویل کند و به همین گونه به لحن شعر در سطر پایانی دقیق شود، محتوا و درونمایه متن را چیزی فراتر از موضوع عینی آن می یابد: نقد جهان مدرن و مظاهر آن، نقد رسانه های مدرن و خصلت دروغ بافی شان. و این دیگر یک دروغ نیست!
در واقع بارانی نمی بارد اما رادیو اصرار بر باریدن آن دارد. البته نباریدن باران به عنوان یکی از آسیب‌های زیست محیطی جهان مدرن، سفید نویسی شده است تا مخاطب از طریق لحنی کنایه آمیز در پایان بندی شعر، آن را خود بخواند، دروغ متن را دریابد و بر صحت فرامتن و تاویل خویش صحه بگذارد.
* تنفس مصنوعی پرچم ها- حسین میراحمدی- نشر ایجاز- 1397- صفحه 41
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه