روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
12 آذر 1397  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 55720
0
0
گذرگاه تاریخ
همدلی: امروز سوم دسامبر 28روز تا پایان سال2019 باقی مانده است. 12آذر 97 که 107روز دیگر به اول سال جدید می‌رسیم.
359 میلادی -اولتیماتوم شدیداللحن شاپور دوم (ذوالاکتاف ) به امپراتوری روم
1660سال پیش در چنین روزی-سوم دسامبر سال 359 میلادی امپراتور روم، کنستانتیوس دوم ConstantiusII اولتیماتوم شدیداللحنی به این شرح از شاپور دوم (ذوالاکتاف) شاه وقت ایران از دودمان ساسانیان دریافت کرد:«پس از تحیّت...، آگاه باش که طبق اسناد و مکتوب‌های موجود و نوشته‌های مورخان، اراضی و سرزمین‌های آن سوی رود خانه استرومون Strymo- (که در تراکیه = تراس جریان دارد و به دریای اژه می‌ریزد) تا مرز مقدونیه متعلق به ایران بوده است. آن امپراتور باید آنجا را از نیروهای مسلح خود تخلیه کند تا ماموران ما بتوانند در آن مناطق به جمع کردن مالیات و تمشیت امور بپردازند. اگر فرستاده من ـ حامل این یادداشت، دست خالی باز گردد، پس از پایان زمستان دستور خواهم داد که ارتش این سرزمین‌ها را با توسل به زور پس بگیرد .... (نامه که با الفاظ مودبانه پایان می‌یابد موجود است).»
بنا بر نوشته سایت نوشیروان کیهانی‌زاده، امپراتور روم که درگیر دشواری های داخلی و نافرمانی بعضی از ژنرال‌هایش بود پاسخ نامه شاپور دوم را موکول به مشورت با سنای روم کرد. شاپور دوم منتظر پاسخ روم نماند و در بهار سال 360 میلادی دست به حمله نظامی زد و پس از تصرف «بزابده» به پیشروی خود ادامه داد. کنستانتیوس دوم امپراتور وقت دست به گردآوری نیرو زد که بیمار شد و تب شدید وی را از پای در آورد.
1221- سقوط نیشابور توسط مغول‌های مهاجم
798 سال پیش در چنین روزی- سقوط نیشابور ( ۱۲۲۱ میلادی) بخشی از حملات مغول به سلطنت خوارزمشاه بود که طی آن شهر نیشابور اشغال و غارت شد.
حمله مغول و تاثیرات پس از آن، به عنوان ضربه‌ای رکودکننده در تاریخ نیشابور و درپی آن تمدن اسلامی و ایران مطرح است. این شهر مهد علم و دانش و نوآوری در دوران طلایی اسلام بود «تبدیل به جویبارهای خون گردید، و از سران مردان و زنان و کودکان هرم‌هایی ساخته شد، و حتی به سگ‌ها و گربه‌های شهر
نیز رحم نکردند.»
سلطان محمد خوارزمشاه، نتوانست در مقابل حمله چنگیزخان، ایستادگی کند. شهر و ولایات ماوراءالنهر، هر یک به طور جداگانه، علیه مغولان جنگیدند. سلطان، به بهانه آن‌که لشکر جدیدی را آماده کند، به سوی خراسان گریخت و بر طبق خبری، وی در تاریخ ۱۲ صفر ۷۱۷هـ/۱۸ آوریل ۱۲۲۰م وارد نیشابور شد به سمت بغداد نزد خلیفه روانه شد.
1203 ق - جلوس لطفعلی خان زند آخرین فرمانروای زندیه بر تخت سلطنت
197 سال پیش در چنین روزی-لُطفعَلی خان زند (۱۱۴۸-۱۱۷۳ خورشیدی) واپسین فرمانروای زند بود که میان سال‌های ۱۱۶۸ تا ۱۱۷۳ خورشیدی (۱۲۰۳ تا ۱۲۰۹ قمری) بر سر پادشاهی با هماورد نیرومندش آغا محمدخان قاجار به نبرد پرداخت و سرانجام از او شکست خورد و با مرگ او پرونده دودمان زند نیز بسته شد. طایفه زند یکی از طوایف قوم لک می‌باشد. وی پسر جعفرخان زند و نوه صادق خان زند برادر بنیادگذار فرمانروایی زندیان؛ کریمخان زند وکیل الرعایا بود. وی ویژگی‌های برجسته بسیاری دارد چون خوش‌سیمایی، دلاوری، نیرومندی و هوش سرشار بود.
رویدادهای دیگر
1621: گالیله ساخت تلسکوپ را تکمیل کرد.
1694: دوره پارلمان انگلستان 3 ساله شد.
1912: جنگ یکم بالکان پایان یافت و میان اتحادیه بالکان (بالکان لیگ) مرکب از یونان، صربستان، بلغارستان و مونته نِگرو از یک سوی و عثمانی (ترکیه) از سوی دیگر یک ترک مخاصمه موقت (تا سوم فوریه 1913) اعلام شد.
1914: احمدشاه قاجار درمجلس شورا در میدان بهارستان حاضر شد و بی طرفی ایران در قبال جنگ اروپائیان (بین الملل اول) را مورد تاکید قرار داد.
1930: چند شهر ایران تغییر نام داد از جمله دزداب به زاهدان، نصیر آباد به زابل و استرآباد به گرگان تغییر نام یافتند.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه