روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
21 بهمن 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 5459
0
0
رسانه ملی در حاشیه‌های خودساخته
غیرقابل پخش!
همدلی - از ملزومات کار رسانه‌ای شفافیت و انتقال اخبار به صورت واقعی است. با این وجود برخی رسانه‌ها با بهانه‌ها و سیاست‌های خود سعی می‌کنند از زیر این رسالت شانه خالی کنند. صدا و سیما نیز در حال حاضر از سوی برخی از گروه‌های جامعه به چشم رسانه‌ای دیده می‌شود که به وظایف رسانه‌ای خود چندان پایبند نیست و بیشتر می‌کوشد با عینک سیاسی به رویدادها نگاه کند. بعد از یک سالی که عمر ریاست «محمد سرافراز» بر صدا و سیما می‌گذرد، این سازمان روز به روز بیشتر در معرض انتقادها قرار می‌گیرد که نمونه آن در هفته گذشته دوبار سانسور سخنان رئیس‌جمهور در قاب رسانه ملی بوده است. در این میان برخی معتقدند چنین عملکردی باعث رویگردانی جامعه به سوی شبکه‌های ماهواره‌ای می‌شود، اما اخباری که از صدا و سیما می‌آید حاشیه‌های دیگری هم دارد؛ در شبکه‌های مجازی اخباری از آزار جنسی یک مجری شبکه پرس‌تی‌وی توسط یکی از مدیران این شبکه در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود تا نشان دهد که حاشیه‌های این سازمان عریض و طویل نه تنها از حوزه سیاست خارج شده که از دست مدیران فعلی نیز در رفته است.
دوبار سانسور سخنان رئیس‌جمهور
در جعبه جادویی
یکشنبه و دوشنبه هفته جاری سخنان رئیس‌جمهور دو بار در صدا و سیما سانسور شد. روحانی یکشنبه در همایش زنان، اعتدال و توسعه و دوشنبه در مراسم تجلیل از دست‌اندرکاران برجام سخن گفته بود. صدا و سیما حتی توجهی به تقدیر از مسئولان دیپلماسی نکرد. اگرچه برخی معتقدند چنین رفتاری از سوی صدا و سیما به این دلیل است که سخنان رئیس‌جمهور در روند انتخابات هفتم اسفند تاثیرگذار نباشد. «داود نعمتی انارکی» مدیرکل روابط عمومی صداوسیما درباره قطع سخنرانی رئیس‌جمهور در تلویزیون، به خبرگزاری ایسنا گفت: فراموش نکنیم که در مرحله‌ انتخابات هستیم و دوستان باید نسبت به پخش سخنرانی نامزدهای انتخابات مراعات داشته باشند و دکتر روحانی نیز نامزد خبرگان هستند؛ بنابراین اگر در برنامه‌هایی که به نوعی حزبی محسوب می‌شوند، سخنرانی دارند نباید انتظار داشت که تمام سخنرانی ایشان به طور کامل پخش شود.
نعمتی انارکی می‌افزاید: این که برخی رسانه‌ها تلاش می‌کنند تقابلی بین رسانه و دولت ایجاد کنند هدفشان تنها تخریب سازمان صداوسیماست و به صراحت اعلام می‌کنیم که ما در موضوعات مختلف تلاش می‌کنیم به وظیفه اطلاع‌رسانی خودمان بپردازیم.
اما صدا و سیما بر خلاف گفته‌های مسئولان این سازمان نیز با رفتار خود نشان داده است که نسبت به مواضع حسن روحانی نگاهی منتقدانه دارد. بارزترین برخورد صدا و سیما پس از توافق هسته‌ای وین بود که در کمیسیون ویژه برجام مجلس نشان داده شد. مهمان همیشگی «علیرضا زاکانی» رئیس این کمیسیون سعید جلیلی و تیم مذاکره کننده هسته‌ای دولت قبل بودند و صدا و سیما تنها جلساتی از این کمیسیون را منعکس می‌کرد که همراهان جلیلی در آن حضور داشتند. چنین رفتاری از سوی صدا و سیما باعث شد سرافراز به مجلس برود و به سوال نمایندگان مجلس پاسخ دهد. سرافراز در مجلس مدعی شد موافقان برجام دو برابر مخالفان در صدا و سیما حق اظهار نظر داشتند، اما انتقادات به او فروکش نکرد. حتی باعث شد صدا و سیما رسما اعلام کند از دو نماینده مجلس شکایت می‌کند.
از سوی دیگر سرافراز به این متهم می‌شد که مدیریتش بر صدا و سیما باعث روی آوردن جامعه به شبکه‌های ماهواره‌ای می‌شود. البته سرافراز در اینجا هم انتقادات را رد می‌کرد. وی مدعی شد که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد شبکه‌های ماهواره‌ای از محدودیت‌های حاکم بر صدا و سیما بهره می‌برند، اما جای صدا و سیما را نگرفته‌اند. بیشتر این انتقادات به استفاده از پیمان جبلی به عنوان معاون خبر رسانه ملی بازمی‌گردد. جبلی در دوران مسئولیت «سعید جلیلی» در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به‌عنوان معاون رسانه‌ای این دبیرخانه منصوب شد.
پشت صحنه قاب ملی
هرچند صدا و سیما خود را درگیر محدودیت‌ها می‌داند و حتی حاضر به پخش سخنان رئیس‌جمهور نمی‌شود، اما انگار اخبار غیررسمی از درون صدا و سیما بیشتر از اخبار رسمی این سازمان توانسته است مخاطب پیدا کند. «ش. ش.» یکی از مجری‌های بخش خبری و ورزشی شبکه پرس‌تی‌وی با انتشار ویدئویی در شبکه‌های مجازی مدعی شده که از سوی یکی از مدیران ارشد شبکه پرس‌تی‌وی مورد «آزار و اذیت جنسی» قرار گرفته است. وی همچنین فایلی صوتی از مکالمه تلفنی‌اش با شخصی که به گفته او یکی از مدیران پرس‌تی‌وی است، منتشر کرده که در آن مکالمه از او تقاضای رابطه جنسی می‌شود. بعد از انتشار این فایل پیامی منتسب به مدیر پرس‌تی‌وی در تلگرام منتشر شد که به گفته این مدیر ارشد کلیپ جعلی است. اما یکی دیگر از مدیران پرس‌تی‌وی در توییتر خود از تعلیق مدیر مزبور به همراه یکی دیگر از مدیران این شبکه خبر داد. «ش. ش» هم در صفحه فیسبوک خود عکسی از تابلوی اطلاع‌رسانی شبکه پرس‌تی‌وی منتشر کرد که همکارانش برای او ارسال کرده بودند. در این تابلو، حکم مدیریت جدید و اعلام خوشحالی همکاران پخش پرس‌تی‌وی از این تغییر مدیریتی نشان داده شده است.
پیش از این، خبر خروج از کشور «شهرزاد میرقلی‌خان» بازرس ویژه سرافراز که در سال ۲۰۰۷ هنگام خرید دوربین برای دولت ایران در آمریکا دستگیر شد، برای صدا و سیما حاشیه ایجاد کرده بود. ضرغامی در این باره گفت: «خانم میرقلی‌خان که سابقه 5سال زندان در آمریکا، به علت قصد خرید دوربین دید در شب را داشت، به توصیه نهادهای امنیتی و سابقه کار رسانه‌ای همکاری خود را با شبکه پرس‌تی‌وی آغاز کرد. برخورد دستگاه قضایی آمریکا باوی ناعادلانه بود و پیگیری حقوقی صدور چنین حکمی از سوی دادگاه‌های آمریکا ضرورت داشت.» رئیس سازمان صدا و سیما افزود:«وی 5سال محکومیت زندان را در حالی گذراند که در جلسه خرید دوربین فقط به‌عنوان مترجم حضور داشت، اما به دلیل برخورد ناعادلانه دستگاه قضایی آمریکا آسیب‌های زیادی دید که به درخواست ما و با هدف افشای ماهیت ضدانسانی رفتار و کردار آمریکا، تمام اتفاقات رخ داده را در قالب کتابی به زبان انگلیسی تشریح کرد. این کتاب به صورت زندگینامه ایشان است، اما بخش عمده‌ای از آن به رفتار دولت آمریکا در زندان‌های این کشور اختصاص دارد. وی در 3سالی که با رسانه ملی همکاری داشت، اجرای امور محوله را با دقت، سرعت و امانتد‌اری به سرانجام می‌رساند. عوامل یک دستگاه امنیتی با فراخواندن وی و بیان این‌که چرا کتاب چاپ کرده یا چرا با رسانه‌ها مصاحبه کرده است، از خانم میرقلی‌خان خواستند کشور را ترک کند.» سرافراز برخورد با میرقلی‌خان را غیرمنطقی می‌داند و می‌گوید: «کتاب نوشته شده سند محکومیت آمریکاست، وی به توصیه‌ ما کتاب نوشت، چون بسیاری از زندانیان در آمریکا جرات نگارش آنچه را برآنها گذشته است، ندارند، لذا این آقایان بایستی توضیح دهند چرا با ایشان چنین برخوردی داشته‌اند. ابتدا اتهام مضحک جاسوسی زدند و بعد که مدرک نداشتند، حرف خود را پس گرفتند.»
پاسخ سرافراز به انتقادها
سرافراز که تاکنون جز برنامه عموهای فیتیله‌ای حاضر به پذیرش انتقادها نشده ، معتقد است انتقادها از صدا و سیما از اولویت‌های دشمن محسوب می‌شود. او چند روز پیش در مصاحبه‌ای که با روزنامه جام جم داشته گفت: «از تاثیرگذاری زیاد صداوسیما نگران هستند، ‌از این‌رو با طراحی عملیات روانی و تخریب سازمان سعی می‌کنند ضریب تاثیرگذاری آن را کاهش دهند. طراحان عملیات روانی با انتشار اخبار کذب و بی‌پایه در مورد سازمان سعی می‌کنند فضای منفی علیه رسانه ملی ایجاد کنند و اوضاع را به هم ریخته جلوه دهند.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه